Dziś urodziny "Diablicy"!

03 Listopada 2008

Genialna królowa mody, która nie skończyła żadnej szkoły, dziś obchodzi urodziny. Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego "Vogue'a", na przestrzeni lat stała się ikoną i wyrocznią. Można ją albo kochać, albo jej nienawidzić.

Dziś urodziny

Gdy 3 listopada 1949 roku, w Londynie, przyszła na świat, nikt się nie spodziewał, że oto narodziła się przyszła bogini mody i wyrocznia stylu. Dziś od jej aprobaty zależy "być albo nie być" największych domów mody, modelek, projektantów. Na własnej skórze o sile Anny przekonał sie Giorgio Armani. W efekcie konfliktu z Wintour, sprzedaż w jego salonach drastycznie spadła. Ale to działa również w drugą stronę. Marc Jacobs? Nie byłoby go, gdyby jego projekty nie zachwyciły naczelnej.

Od 20 lat, czyli od chwili gdy objęła posadę życia, każdy jej dzień wygląda podobnie - pobudka o 5:45, godzina gry w tenisa, spotkanie z wizażystą. O ósmej Anna zasiada przy biurku, które opuszcza późnym wieczorem. Wyjątki stanowi okres tygodni mody, gdy pani redaktor jest w rozjazdach. A żaden pokaz się nie rozpocznie, dopóki ta nie przybędzie i nie zasiądzie w pierwszym rzędzie, wraz ze swoim słynnym notesem. Niekiedy towarzyszy jej urodziwa córka, Bee Shaffer (na zdjęciach). Obie zawsze nienaganne i wymuskane do bólu, niczym woskowe figury z muzeum Madame Tissaud. Z rzeźbami łączy Wintour jeszcze jedno - kamienna twarz. Uśmiechy to rzadkość na obliczu królowej, a te nieliczne zarezerwowane są dla fotoreporterów.

Niektórzy nazywają ją "niewolnicą własnego wizerunku" - od lat ta sama fryzura na pazia (codziennie rano układana przez jej osobistego stylistę włosów), grzeczne, klasyczne stroje, nieodłączny atrybut gwiazdy w postaci olbrzymich ciemnych okularów oraz niemiłosiernie drogiej biżuterii. Jej charakterystyczny styl został sparodiowany przez główną konkurentkę Anny - naczelną francuskiej edycji, Carine Roitfeld, w jednej z sesji zdjęciowych. Modelka, Snejana Onopka, pozowała "przebrana" za Wintour, w otoczeniu typowym dla słynnej pani redaktor - w pierwszym rzędzie. Warto dodać, że na ramiona narzucono jej futro - przedmiot odwiecznej walki pomiędzy "Voguem" a organizacją broniącą praw zwierząt. Anna wielokrotnie była celem ataków PETA, której nie podobało się promowanie na łamach najbardziej poczytnego magazynu modowego na świecie naturalnych futer. Do przykrego incydentu doszło w październiku 2000 roku, gdy podczas pokazu Chloe, Wintour została obrzucona ciastem z tofu. Ponoć w ramach rewanżu, obrzuciła z okien gabinetu protestujących pod siedzibą pisma, świeżo usmażonymi stekami...

Skrajności to specjalność Wintour. System pracy w amerykańskiej edycji "Vogue'a" jest już niemalże żywą legendą. Pierwsza niepisana zasada? Nigdy, pod żadnym pozorem nie patrz królowej w oczy. Po drugie, nie wsiadaj z nią do windy. Chcesz dla niej pracować? Bądź chuda. Przybyło ci kilka centymetrów? Licz się z przymusową dietą. Chyba, że wolisz być skończona w tym biznesie. Absurdalne? I co z tego, i tak nikt nie śmie do zasad się nie stosować.

Ale Anna ma też pokaźne grono zwolenników. Karl Lagerfeld, Mario Testino, Francois Henri Pinault - wszyscy trzej poznali ją bliżej i wypowiadają się o niej bardzo przychylnie. Być może pod bezlitosną, zimną skorupą nieprzystępności kryje się zagubiona kobieta o doskonałym wyczuciu mody. Niemniej, przezwiska, jakimi obdarzyli ją pracownicy, mówią same za siebie. "Nuklearna Wintour" to nic w porównaniu z "Editrix" - od "editor" oraz "dominatrix", czyli "domina".

Dziś zarabia 2 mln dolarów rocznie, ma do dyspozycji limuzynę z szoferem i gigantyczny fundusz reprezentacyjny. Poza jej biografią, autorstwa Jerry'ego Oppenheimera, powstała książka "Diabeł ubiera się u Prady", której główna bohaterka została stworzona na wzór i podobieństwo Wintour.

Życie prywatne? Niewiele wiadomo na ten temat, bo Anna żyje pracą, której oddała się w 100%.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (52)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

dictator
(Ocena: 5)
2013-04-23 18:57:14

re: Dziś urodziny

Za dużo tu "Diabła... u Prady" a za mało faktów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-12 13:01:01

hahaha nie patrzec jej w oczy? To lepiej w cycki? :D:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-11 16:15:03

Testino wypowiada się przychylnie?! Gdzie, w którym miejscu?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-11 11:34:27

Uwielbiam ją!! To jest kobieta idealna!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 23:20:59

to jest Kobieta w 100% na właściwym miejscu jak by zobaczyła Jacykowa jako pierwszego stylistę RP to by usiadła z załamania że ktoś taki zajmuje się modą to znaczy udaje że zajmuje się Modą .Piotr Krajewski

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-13 16:13:00

Kocham ją!To ona jestm modą i gdyby nie ona chodzilibyśmy w łachmanah !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-15 15:03:00

taka kobietę naprawdę podziwiam!co wy k***a wiecie,że piszecie o niej"tępa cipa"zastanówcie się!!!!! to chyba lekka zazdrość nieudacznico!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-12 11:38:00

tępa pizda bez szkoły, żal

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-09 00:11:00

zapomniałam jeszcze dodać, że ja podziwiam ją za to że osiągnęła taką karierę bez szkoły podziwiam ją tylko za to, bo za te futra to wprost przeciwnie, uważam że skoro jej głos stał sie tak ważny w świecie mody, to mogła by przyczynić się żeby na tym świecie było lepiej i powinna promować modę bez zabijania zwierząt ale widać sopel lodu ma w nosie los zwierząt

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-09 00:04:00

inaczej sobie wyobrażałam królową mody, na niektórych fotkach wygląda nawet na łagodną kobietę po za tym jest ładna , a jej córa to naprawdę śliczna dziewczyna jeśli się tyczy charakteru: to w życiu nie chciałabym , żeby moja szefowa była takim zimnym soplem, któremu strach w oczy patrzeć trudne życie musi mieć jej córa..............

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz