Żarówki muszą zniknąć!

04 Września 2009

Żarówka, wynalazek Thomasa Edisona, przechodzi do historii. Europejska dyrektywa sprawi, że lada dzień nie zobaczymy jej także w polskich sklepach.

Żarówki muszą zniknąć!

Unia Europejska nakazuje używanie świetlówek energooszczędnych. Sprzeciwiają się jednak temu artyści, którzy nie mogą pracować przy słabym świetle. To oni wykupują ostatki zwykłych żarówek. Już wkrótce będą musieli przestawić się na słabe światło, co nie tylko spowolni ich pracę, ale także negatywnie wpłynie na wzrok. Nie ułatwi to zadania lubiącym dużo czytać, gdyż i ci będą skazani na siedzenie nad książką w niewystarczająco ostrym świetle.

Więksi optymiści twierdzą, że nakaz używania świetlówek jest pozytywny – dzięki temu zużyjemy mniej prądu. Czy to oznacza, że są one ekologiczne? Niekoniecznie. Świetlówki zawierają bowiem rtęć (obecną w starych termometrach, wycofywanych z rynku). Obowiązek ich używania przyczyni się do powstania „bomby rtęciowej”.

Wyraźnie widać, że żarówki energooszczędne ciężko uznać za przyjazne środowisku. W przypadku ich zbicia, pomieszczenie musi zostać poddane długiemu wietrzeniu. Natomiast po zużyciu nie można wyrzucić ich z pozostałymi odpadami. Ile ludzi weźmie to sobie do serca? Zapewne niewiele, skoro baterie nadal lądują w koszach na śmieci razem z papierem i butelkami. Na dodatek, koszty utylizacji są wysokie, co stanowi kolejny argument przemawiający na niekorzyść wprowadzenia nakazu używania świetlówek.

Jakie są argumenty "za"? Zmniejszy się emisja dwutlenku węgla - biorąc pod uwagę przyszłość Ziemi. Dla ludzi żyjących tu i teraz – zdrowy wzrok, bezpieczeństwo, wygoda. Tylko przyszłościowe spojrzenie pomoże zgodzić się z dyrektywą Unii. Nie da się jednak ukryć, że samo słowo „rtęć” może przerażać. Jak szybko ludzie przyzwyczają się do nakazu? Kiedy nie uda im się kupić zwykłych żarówek, nie będą mieli innego wyjścia.

Niektórzy porównują  „ekologiczność” świetlówek do jazdy samochodem na światłach przez całą dobę. Nasuwa się więc pytanie – kto na tym zarobi? Obecnie - sklepy, które jeszcze mają w asortymencie zwykłe żarówki, 100-watowe, wycofywane. Są one kupowane na zapas nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech czy w Austrii. Do 2012 roku sukcesywnie z półek będą znikać także żarówki o mniejszej mocy.

Można przypuszczać, że Edison przewraca się w grobie. Jego genialny wynalazek, który wpłynął na rozwój ludzkości, jest już towarem deficytowym. Czy to zasługa Unii Europejskiej? Jak szybko Polacy przystosują się do nakazu?

Małgorzata Mrozek

Zobacz także:

Czy mikrofalówki są  szkodliwe?  Wiele mówi się na temat szkodliwości jedzenia przyrządzanego w kuchence mikrofalowej – czy to tylko niczym niepoparte mity? Przekonaj się sama!

Na czym polega ekologiczne użytkowanie samochodu?  Eko-jazda to sposób prowadzenia samochodu, pozwalający na jak najmniejsze zużycie paliwa oraz niezanieczyszczanie środowiska.   

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (104)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-13 10:46:09

dokladnie..wchodzac do pokoju na chwile i zapalajac energooszczedna placimy znacznie drozej za prad niz podczas uzywania zwyklej zarowki..a i tak gowno widzimy wchodzac to pokoju ;| czytalam ostatnio w gazecie ze w ciagu roku wydamy ponad 300zł wiecej za energooszczedne niz za zwykle... i jaki to ma sens??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-09 09:46:55

tak jest ona energooszczędna tylko wtedy jeżeli świeci się dłuższy czas. a poza tym ta rtęci wycofana z zwykłych termometrów niby dla naszego zdrowia jest pakowana w zwykłe żarówki które większości ludzi wyrzuca do kosza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 11:02:31

A co z lampami ktore maja abazury ktore trzymaja sie na okraglych zarowkach?? Ide do sklepu:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 11:00:53

A co z jarzeniówkami?? Mam coś takiego przy akwarium... Tego też nie będzie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-07 13:08:41

bo nie są przyjazne środowisku, a zdrowiu sa przyjazne, jak je wycofają to co drugi będzie ślepy brawo dla UE!!! albo lepiej, niedługo to w ogóle wszystkie żarówki wycofają i powrócą świeczki.. ;| grubo... ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-06 18:33:27

A mi nie przeszkadzają energooszczędne, tylko jeśli już tak radykalnie zmieniają coś to fajnie by było żeby była to zmiana na pewno na lepsze...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-06 12:39:00

a no i zapomniałam dodać jeszcze, że skoro mają zlikwidować termometry z rtęcią, to ludzie będą się pozbywać tych termometrów i dopiero wtedy będzie katastrofa z rtęcią ..... i tutaj jedno wyklucza drugie, bo tak się zkłada, że żarówka energooszczędna ma rtęć... ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-06 12:37:07

energooszczędna nie jest lepsza... po pierwsze, na początku kiedy zapalimy żarówkę energooszczędną, kogoś, kto ma wrażliwy wzrok bolą oczy, po drugie, często światło zapałamy tylko na chwilę, w związku z czym nie mamy czasu czekać, aż energooszczędna żarówka się nagrzeje i zacznie 'dawać' normalne światło...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-05 22:31:02

a ja dzis slyszalam od starszego pana, ze te nowe powoduja raka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-07 16:34:12

Tak, raka, anemię, anoreksję i anorgazmię. Raka mogłyby powodować, jeśli emitowałyby promienie UV jak np. lampy kwarcowe. Te raka nie powodują, ale ich światło nie jest takie, jak światło naturalne, słoneczne, co może powodować problemy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 17:34:19

O kolejna fajna rzecz! Ja słyszałam, że raka powoduje Cola Light i Zero, kurczaki w KFC i McDonaldsie są zropiałe, a bułki spleśniałe. I trzeba siedzieć dwa metry od telewizora, bo się wzrok może popsuć. A! I najlepsze, telewizory plazmowe też powodują raka. No i uważajcie na wirusy komputerowe, bo są teraz takie, przez które może pęknąć monitor!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-05 21:52:00

Żarówka jak żarówka co tu dużo rozkminiać xD mwhahah . ;D tez macie tematy xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-05 22:20:59

no ale sie tu madra osoba wypowiada... ;/ zanim powiesz coś na jakiś temat, to sie dowiedz o czym chcesz mówić.!. Moim zdaniem te żarówki energooszczędne są B E Z N A D Z I E J N E !!! drogie, trujące, słabo świecą... mam dalej wymieniać?? niechce mi sie, za dużo do pisania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz