Zakazany owoc daje owoce

10 Października 2008

Chyba żadna szkoła w Polsce nie prowadzi dziś wychowania seksualnego. Jednocześnie coraz więcej młodych ludzi rozpoczyna współżycie i zostaje rodzicami. Co na to specjaliści? Czy słusznie radzą, by nie tylko ze względów prawnych powstrzymać się od inicjacji?

Zakazany owoc daje owoce

Prawo zabrania współżyć

Ciąża i rodzicielstwo młodych osób dziś już nie bulwersują tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Gdy jednak niespełna przed rokiem, Rawicz i cały region obiegła wieść o uwiedzeniu gimnazjalistki, stało się to sensacją.

Dwudziestoparoletni mieszkaniec Leszna poznał przez Internet gimnazjalistkę z Rawicza. Spotkali się i wspólnie przyjechali do Leszna, gdzie w hotelach spędzili weekend. W tym czasie działał już zaniepokojony ojciec dziewczyny. Z pomocą policji ustalił miejsce pobytu pary. Młody mężczyzna, który obcował płciowo z nieletnią poniżej 15. roku życia, został zatrzymany. Stanął przed sądem i dobrowolnie poddał się karze. Zapadł wyrok skazujący, mimo że cała sytuacja rozgrywała się za zgodą dziewczyny.

"Fakt obcowania płciowego z osobą poniżej lat 15 jest przestępstwem ściganym z urzędu. Organa ścigania może powiadomić o tym każdy, nawet osoba postronna, jednakże pod warunkiem, że ma wiedzę na ten temat. Przepis chroni małoletnich przed konsekwencjami współżycia. Karze podlega nawet osoba, która dopuści się takiego czynu za zgodą małoletniego partnera" - mówi Jan Trytko, prokurator rejonowy w Rawiczu.

Dzieci rodzą Dzieci

Przeciętny Polak osiąga dojrzałość społeczną w wieku 24 - 26 lat. Dopiero wówczas jest w stanie się utrzymać, znaleźć pracę i mieszkanie. Tymczasem w 2005 r. w Polsce zaszło w ciążę 16 tysięcy nieletnich kobiet. Tylko część z nich ma tak dużo szczęścia, że może liczyć na zrozumienie najbliższych, na ich pomoc w wychowaniu dziecka i kontynuowaniu nauki.

Według badań OBOP-u, 19% Polaków zaczyna współżycie seksualne w wieku 15 lub 16 lat. Niestety, spora część młodzieży nadal nie bierze pod uwagę tego, że konsekwencją współżycia może być Ciąża i dziecko. Jakby myśleli, że ich to nie dotyczy, na pewno nie spotka. Dlatego nie używają żadnych, nawet najprostszych środków antykoncepcyjnych.

Wiedza to podstawa

Być może gimnazjalistka z Rawicza nie zdecydowałaby się na taką przygodę, gdyby miała konkretną wiedzę na temat dojrzałości płciowej, seksu i jego konsekwencji emocjonalnych oraz fizycznych.

"W poradni spotykam się z młodymi ludźmi, którzy nie mają elementarnej wiedzy w sprawie seksu. W domu jest to temat tabu, tak samo w szkole" - mówi "Panoramie Leszczyńskiej" Małgorzata Grys, pedagog seksuolog z Poradni Seksuologii i Patologii Współżycia oraz Poradni Ginekologii i Andrologii Wieku Rozwojowego w Poznaniu.

"Moim zdaniem, już w pierwszej klasie gimnazjum należy wprowadzić obowiązkowy cykl lekcji z wychowania seksualnego młodzieży" - dodaje.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny alarmuje, że w roku szkolnym 2008/2009 Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zaplanowało żadnych zmian programowych w sprawie edukacji seksualnej w szkołach.

Federacja apeluje, by wprowadzić obowiązkowe zajęcia, które będą uwzględniały takie tematy jak: dojrzewanie dziewcząt i chłopców, nowoczesne metody i środki zapobiegania ciąży, sposoby zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, promowanie bezpiecznych zachowań i zdrowego stylu życia, postawy asertywne oraz relacje partnerskie, profilaktyka przemocy seksualnej i przedwczesnej inicjacji.

Artykuł 200. Kodeksu Karnego:

"Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".

Poradnia Seksuologii i Patologii Współżycia oraz Poradnia Ginekologii i Andrologii Wieku Rozwojowego przy ul. Polnej w Poznaniu czynne są od poniedziałku do piątku. Rejestracja telefoniczna: 061 841 93 09, przyjęcia bez skierowania, bezpłatne w ramach umowy z NFZ.

Dr Wojciech Otto, prezes PCK w Lesznie oraz lider grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych:

"Każdy człowiek dojrzewa inaczej, więc chyba trudno wyznaczyć bezwzględną granicę, kiedy seks jest już dozwolony, a kiedy jeszcze zabroniony. Od lat współpracuję z młodzieżą i wiem, że to osoby nastoletnie, ale już mądre, odpowiedzialne i często świadome konsekwencji różnych zachowań. Niemniej jednak dojrzałość emocjonalna przychodzi trochę późnej, dlatego warto poczekać, zanim podejmie się decyzję o rozpoczęciu współżycia. Sam prawny zakaz współżycia seksualnego z osobą poniżej 15 lat uważam za słuszny. Chroni bowiem Dzieci - ofiary przestępstw seksualnych i pozwala surowo karać sprawców".

Dr n. med. Halina Strzyszcz, ginekolog:

"Ciąża i poród u nieletnich są obarczone sporym ryzykiem powikłań. U nastoletnich mam odnotowuje się duży odsetek Dzieci z wadami genetycznymi. Po prostu ich organizm jeszcze nie dojrzał do prokreacji. Dlatego seksu nie można traktować wyłącznie jako przyjemności. Ta sfera jest przeznaczona dla ludzi dojrzałych. Przecież 14- ,15-latkowie to jeszcze niedojrzałe emocjonalnie Dzieci, które mają się uczyć, bawić, chodzić do kina, a nie współżyć i rozmnażać się".

(Źródło: panorama.media.pl)

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (216)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-28 15:47:00

[quote="Gosc"]Non SeNs.!!! Osoby w wieku Gimnazjalnym powinny się zająć nAuKą A nie seksem... Wiem ze to jest trudne gdy koleś zmusza;/;/;/ Znam to... oral be;/zal;/ Ale sami pomyślcie to nie jest tlko przyjemnosc!!! A jak juz cos to pzostaje mastrubejszyn ;p[/quote] a ja po twojej wypowidzi wnioskuje że sama nawiet gimnazjum nie zaczełąś ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-28 15:45:00

[quote="SweetBlond"][quote][b]Gosc[/b] Tak lekcja do wychowania do życia w rodzinie . POlega na tym ze nauczyciel się wstydzi tego prowadzic i każe nam uczniom przygotować referaty :/ Zal[/quote] Dokładnie tak... poza tym to jeszcze zajęcia podzielone są na grupy czyli na chłopców i dziewczynki... a według mnie to takie zajęcia powinny się odbywać grupami mieszanymi bez żadnych podziałów. A nauczyciele powinni troszkę jaśniej wypowiadać i nie owijać w bawełnę. Kiedyś miałam wrażenie że Pani albo się wstydzi albo za mało wie na ten temat bo nie wiedziała momentami co ma powiedzieć i strasznie się mieszała.... takie zachowanie zostaje zakodowane u dzieci jako "mówienie o TYCH sprawach jest wstyliwe" ale jednocześnie wytwarza się myśl "dlaczego tak jest? czemu by nie sprawdzić czy to rzeczywiście jest wstydliwe i takie straszne jak mówi pani".... a dzieci głupie nie są...[/quote] to akurat dobrze że jest na płcie , bo dziewczyny sie bardziej otworzą jak nie bd przy nic chłopaków i odwrotnie . a wogle maja babka od wdzwr na zakonnice sie nadawała nam zawsze wmawiała że antykoncepcja jest czymś złym i wogle i że jak już sie zabezpieczać to tylko naturalnymi metodami . a jak powiedziałam że naturalne nie są pewne naopowiadała nam że tylko 3 dni są płodne a jak w inne dni sie współżyje to nie ma szans na zapłodnienie i że 10o% pewności jest. i jeszcze sprawdzała nam czy casem jak ręce podniesiemy do góry to nam brzuchów nie widać bo "prowokujemy" chłopców. a sama z cyckami na wierzchu latała żal.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-18 23:09:00

matko! ten z Leszna to pedofil jakiś!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-16 15:37:00

tak sie dzieje bo dzieci sie na ogladaja filmow i na czytaja gazet.. przypomnijcie sobie jak było z 10 lat temu był to temat tabu w szkołe miedzy znajomymi a teraz 14lat i wielki mezczyzna z chłopaczka czy tam z dziewczynki kobietka dorosnieta buhahahahaha!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-10 20:33:00

"w tym czasie całowałam się z pełnoletnim mężczyzną" "Kto obcuje płciowo" Czytanie ze zrozumieniem sie klania. Pozdrawiam:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-05 15:10:00

pytanie do kogoś, kto zna się na tych rzeczach. Zależy mi na szybkiej i szczerej odpowiedzi. Jeśli do 15 lat brakuje mi 10 dni, i w tym czasie całowałam się z pełnoletnim mężczyzną i załóżmy że trafiła ta sprawa do prokuratury, to czy ten paragraf: :Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12" - dotyczy również jego? czy może mu za takie coś grozić kara więzienia? (pocałunek nie był wymuszony, poza nim nic nie było).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-27 12:43:00

Co za głupie dzieci! Ja mam 14 lat i by mi do głowy nie przyszło żeby rozpoczynać zycie seksualne... Te dzieci nie mają nawet zbyt dużo wiedzy na ten temat... A jeżeli już nie mogą się powstrzymać to niech przynajmniej zdadzą sobie sprawę z konsekfencji swojego czynu i się zabezpieczą bo to podstawa w tym wieku!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-26 22:56:00

ja nie mogę, powinno bez kitu założyć dziewczynom jakieś majtki na kłódkę !o. xd albo chociaż dawać dzieciom gumki !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-26 17:42:00

[quote="Gosc"]Tak lekcja do wychowania do życia w rodzinie . POlega na tym ze nauczyciel się wstydzi tego prowadzic i każe nam uczniom przygotować referaty :/ Zal[/quote] Dokładnie tak... poza tym to jeszcze zajęcia podzielone są na grupy czyli na chłopców i dziewczynki... a według mnie to takie zajęcia powinny się odbywać grupami mieszanymi bez żadnych podziałów. A nauczyciele powinni troszkę jaśniej wypowiadać i nie owijać w bawełnę. Kiedyś miałam wrażenie że Pani albo się wstydzi albo za mało wie na ten temat bo nie wiedziała momentami co ma powiedzieć i strasznie się mieszała.... takie zachowanie zostaje zakodowane u dzieci jako "mówienie o TYCH sprawach jest wstyliwe" ale jednocześnie wytwarza się myśl "dlaczego tak jest? czemu by nie sprawdzić czy to rzeczywiście jest wstydliwe i takie straszne jak mówi pani".... a dzieci głupie nie są...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-24 13:25:00

Nie sądzę, że wprowadzenie lekcjii 'wychowania seksualnego' coś zmieni, i tak większość uczniów będzie omijała te zajęcia. Znam wiele przypadów, w których rodzice mięli bardzo dobry kontakt z dziećmi rozmawiali z nimi na tematy "tabu" i nic z tego nie wynikało. Jeżeli dziewczyna ma zamiar stracić dziewictwo w wieku 14 czy 13 lat to to zrobi i wątpię, że zaostrzone przepisy jej to utrudniły. Ja straciłam dziewictwo z moim obecnym chłopakiem było to 3 lata temu teraz mam 19 lat. Z biegiem czasu uważam, że było to troszke za wcześnie, ale mimo wszystko nie żałuję, bo jeżeli chłopak naprawde kocha dziewczynę to nie będzie jej do niczego zmuszał, mnie nie zmuszano zrobiłam to z własnej woli. Sądzę, że tłumaczenie małoletnim dziewczynką, że mają jeszcze czas na seks nic nie da, będą zauroczone zrobią to, a potem będą żałować, z biegiem czasu wiek inicjacji będzie spadał, dlaczego? Bo świat idzie na przód, ludzie ciągle chcą wiecej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz