Zakaz palenia w miejscach publicznych wchodzi w życie!

06 Października 2010

Już 15 listopada ma wejść w życie tzw. ustawa antynikotynowa, a co za tym idzie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia w lokalach publicznych. Jakie będą mandaty?

Zakaz palenia w miejscach publicznych wchodzi w życie!

Właściele restauracj, pubów i klubów muzycznych będą musieli wprowadzić zakaz palenia na terenie lokali. Dodatkowo każde miejsce będzie musiało być oznaczone właśnie takim napisem widniejącym przy drzwiach. Jeżeli właściciel posiada dwie sale, będzie mógł przeznaczyć jedną z nich na pomieszcznie dla palących, jednak będzie ona musiała być szczelnie odizolowana od reszty.

Jeżeli ktoś nie podporządkuje się nowej ustawie, może za to srogo zapłacić, gdyż kara to 2 tysiące złotych dla właściciela, a 500 zł dla palacza.

Posiadacze lokali z Zielonej Góry są bardzo przerażeni szybkim tempem wprowadzenia zmian. Boją się o klientów i o obroty. Jak tłumaczy Jakub Tomczak, współwłaściciel AQQ – Rozumiem, by palaczy wyganiać z lokali z jedzeniem. Ale w młodzieżowym klubie z piwem? Jestem pewnien, że klienci uciekną z AQQ. Pewnie, że zastąpią ich niepalący, ale nie zdołają wypełnić luki. Coż, na władzę nie poradzę. – po chwili dodaje – Byłem w Anglii, kiedy następowała ta przemiana. Rozmawiałem z właścicielami, śledziłem prasę… I niestety, wyszło na to, że właściciele piwiarni byli stratni.

Nie wszyscy jednak są przeciwni ustawie. Jak zauważa Kinga Marzany, właścicielka kawiarni Charlotte – W takim miejscu powinno pachnieć kawą, ciastkami, wypiekami, a nie papierochami. U mnie jest zasada: chcesz palić rób to na dworze, a innym życia nie zatruwaj. A ja oszczędzam, bo nie muszę wymieniać cerowanych krzeseł, które szybko nasiąknęłyby dymem. I przyznam, że odkąd Charlotte istnieje, może z dziesięć osób zapytało o możliwość zapalenia.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Kinga Walczak

Zobacz także:

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Wakacje to dobra pora na zmiany. Ładna pogoda i duża ilość słońca poprawiają stan ducha, wykorzystaj to w walce z tytoniowym nałogiem.

Ten 4–latek wypala paczkę papierosów dziennie!

Kto go tego nauczył?! Czteroletni chłopiec z Indonezji pali paczkę papierosów dziennie, klnie jak szewc, w ogóle nie chce jeść, a swojej matce każe, by przynosiła mu kawę.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (240)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-24 17:27:24

Fantastyczna nowina! Lokale wreszcie beda pachniec jak lokale, nie jak popilniczki! Rozwiazaniem dla wlascicieli puknktow gastronomicznych niech beda popielnice zewnetrzne. Proste, estetyczne i skuteczne. Sam jestem wlascicielem pubu i poki co nie odnotowalem spadku klientow. Popielnice scienne na zewnatrz i problem rozwiazany. Polecam stronke www.zakaz-palenia.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-20 10:20:39

Ludzie, państwo nie straci na tej ustawie gdyż mniej ludzi będzie chorować i będzie wydawać mniej pieniędzy na ich leczenie, a ludzie palący i tak będą palić, czy to w tym, czy w innym lokalu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-17 11:54:33

Wygląda na to, że mamy bardzo bogate państwo, które nie potrzebuje tak wysokich jak dotąd wpływów z akcyzy na papierosy i alkohol, koncesji od właścicieli lokali, ich podatków dochodowych i podatków osób przez nich zatrudnianych. Stać za to nasze państwo na leczenie narkomanów (dotąd leczeni byli z akcyzy na papierosy) i na zasiłki dla osób, które w wyniku ustawy stracą pracę. Zupełnie tylko nie rozumiem jak to się ma do podwyżki VAT'u od pierwszego stycznia. Może po prostu media się pomyliły i chodzi o obniżkę?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-15 12:00:57

Rozumiem ludzi palących,ponieważ dosyć dawno temu paliłam i wiem co to znaczy być nałogiem.Walczyłam i udało mi się pokonać faje i od 10 lat nie palę,ale nie wiele mniej lat jestem biernym palaczem ze względu na pracę w barze piwnym .I co?? łeb wiecznie boli,nadcisnienie,serducho wysiada.I można by rzec : na coś trzeba umrzeć ,tylko po co tak wczesnie i na własne życzenie!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 19:25:06

To musi się skończyć. Młodzi rodzice idą z małym dzieckiem ćmokają faje .,klną i jak to pojąć. Bezmyślność.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 18:49:54

Po 13 latach rzuciłem palenie, ale stanowczo sprzeciwiam się temu legislacyjnemu koszmarowi. Rozumiem że niektórym podoba się wizja knajp bez dymu, ale mnie sama ta wizja ugrzecznionego na siłę świata brzydzi. Pomijając jednak tę krótką refleksje chcę się podzielić innym przemyśleniem. Jakim prawem rząd nakaz...uje obywatelom co można robić w ich lokalach, a czego robić nie można. Nikotyna jest substancja legalną dlaczego więc restaurator nie może swoim gościom, w swoim lokalu pozwolić jej używania. Nie palący mówią że to ich zabija, ale mamy wolny rynek. Niech zakładają knajpy dla niepalących. Niech przestaną chodzić do tych gdzie się pali. Co za idiota może się cieszyć z takiego zakazu skoro to zwyczajne, niczym nie uzasadnione ograniczenie swobód obywatelskich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 16:39:19

Najwyższy czas na radykalne zmiany i konsekwentne egzekwowanie .Minie trochę czasu ,wszystkim wejdzie w nawyk i spewnością wszystkim będzie żyło się lepiej,Pomyślmy o ludziach ,którzy pracują w takim dymie .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 00:40:28

w koncu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-11 23:34:54

pier*olenie o szopenie ;d dziękuje ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-11 23:34:03

pier*olenie o szopenie ;d dziękuję ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz