Usunęli macicę bez wiedzy kobiety!

30 Sierpnia 2009

Wioletcie Woźnej podczas porodu czwartego dziecka odebrano niemowlę oraz usunięto macicę. Kobieta i jej mąż twierdzą, że odbyło się to bezprawnie, bo matka nie wyraziła na to zgody.

Usunęli macicę bez wiedzy kobiety!

Kilka tygodni temu media huczały o odebraniu kobiecie nowo narodzonej Róży i przekazaniu jej rodzinie zastępczej. Kurator uznał, że matka nie będzie właściwie spełniała funkcji rodzica i podkreślił, że niemowlę wychowywałoby się w złych warunkach, gdzie jest brudno i mieszka już trójka dzieci. Co na to sąsiedzi? Sądzą, że dzieci są zadbane, dobrze radzą sobie w szkole i nie zauważają żadnych problemów w tej rodzinie. Tymczasem trwają spekulacje nad odebraniem matce pozostałej trójki.

Obecnie sprawa przyjęła jeszcze bardziej bulwersujący obrót. Wioletta Woźna i jej mąż zaskarżyli lekarzy, którzy podobno bez zgody pacjentki usnęli jej macicę. Miało się to odbyć w trakcie porodu. Zdaniem lekarzy było to konieczne, gdyż podczas kolejnego porodu mogłoby dojść do pęknięcia macicy, co bezpośrednio zagrażałoby życiu kobiety. Dr Elżbieta Nosek ze szpitala w Szamotułach przyznała jednak, że ani życie, ani zdrowie nie było bezpośrednio zagrożone. Zatem, zgodnie z prawem polskim, do sterylizacji w ogóle nie powinno dojść.

Całą sytuację stara się wybielić wicedyrektor szpitala, Andrzej Leja, twierdząc, że Wioletta Woźna podpisała zgodę na zabieg operacyjny. Nie ukrywał jednak, że sterylizacja nie była konieczna. Na dodatek o szczegółach operacji pani Woźna została powiadomiona po wybudzeniu, nie można więc stwierdzić, że wyraziła na nią zgodę.

Prokuratura prowadzi już w tej sprawie postępowanie. Lekarzom grozi 12 lat więzienia – 10 za pozbawienie wolności, 2 za wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta.

Małgorzata Mrozek

Zobacz także:

Czy lekarze wymuszali na pacjentkach cesarki?

Bądź ostrożna podczas wizyt w prywatnych gabinetach – w Krakowie lekarze przyjmowali łapówki za kierowanie pacjentek na cesarkę.

Urodziła na chodniku pod szpitalem!

Wezwanie karetki do porodu czasem kończy się odmową. Przeczytaj, jak jedna z dwudziestokilkulatek musiała z tego powodu rodzić na chodniku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (226)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-26 16:01:05

re: Usunęli macicę bez wiedzy kobiety!

Nawet jeśli podczas porodu wystąpiło nadmierne krwawienie, to dzisiaj da się to opanować bez wycinania macicy, chyba że jest się w niecywilizowanym szpitalu. Negatywne skutki usunięcia macicy są nie do naprawienia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-26 15:57:27

re: Usunęli macicę bez wiedzy kobiety!

Powinna dostać wysokie odszkodowanie bo to jest straszny zabieg, po którym zdrowie kobiety się znacznie pogarsza, jest się inwalidką. Macica nie służy tylko do rodzenia dzieci ale spełnia wiele istotnych dla ogólnego zdrowia funkcji w organizmie do końca życia kobiety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kobieta
(Ocena: 5)
2013-02-26 15:51:42

re: Usunęli macicę bez wiedzy kobiety!

Żaden lekarz nie ma prawa bez zgody pacjentki nic jej wycinać, a zwłaszcza macicy, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, i nawet po 10ym dziecku nie ma nikt prawa kobiety wykastrować. Po takiej operacji jest się już wrakiem, można wpaść w depresję i wiele innych chorób

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-13 18:51:58

tylko 12 lat ???!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 16:49:59

Widać, że jest to kobieta niedouczona. Zabrali jej dziecko, sama nie ma zbyt dobrej sytuacji życiowej, więc to raczej ją powinno postawić się w złym świetle. Założę się, że lekarze tłumaczyli jej dlaczego - podobno - usunęli jej macice, ale takiej osobie nie przemówisz do rozumu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-16 00:18:44

moze nie chodzi tyle o to ze usuneli jej macice i nie bedzie mogła miec dzieci, jak o to jakie odszkodowanie moze dostac...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-12 21:21:36

ta , nie ma za co żyć ,ale dzieci by jeszcze sobie dorobiła . Durna baba ,bo myśli ,że ktoś się zlituje nad nią! Bez przesady , sama sobie robiła dzieci i tu teraz udaję głupią

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-12 20:18:20

powiem tak ta kobieta powinna trochę pomyśleć co to ma znaczyż rzeczywiscie ktos stwierdzil 'rozmnazac sie jak koty' ludzie opanujcie sie nie jestescie wstanie dac dziecku utrzymania(nie mowie tutaj o byciu majetnym ale chociazby nie wiazac konca z koncem jak to zostalo napisane nizej) to niech sie cieszy ze jej ta macice usuneli jezeli byl krwotok to lekarz stawia na zycie pacjentki,jezeli nie to powinna im podziekowac bo mieli dobra wole ;] by dzieci nie prosily o cheb pod kosciolem badz nie wykonczyly sie chorobami. Brawo medycyna w koncu cos zaczyna robic ;] i nie pieprzcie mi tutaj ze moze je kochac dziecku trzeba zapewnic dobre warunki i koniec sama jestem matka i wiem ile to pieniedzy i wyrzeczen kosztuje majac nawet w miare dobra sytuacje finansowa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-12 20:10:02

poprawka - że kocha :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-12 20:09:13

Wiecie co bieda aż piszczy może kochać itp ale ludzie niech pomysli o dzieciach skoro obecnie ledwo wiaze koniec z koncem to po co rodzic nastepne 4 to juz dosc sporo.Nie wiem z czego to wynika brak zabezpieczenia czy z glupoty czy z religijnosci,ale mam sama sasiadke ktora ma 6 dzieciakow i zebrze o chleb,czy te kobiety nie mysla przyszlosciowo dla mnie to zupelna czarna dziura ktora jest dla mnie zagadka GLUPOTA LUDZKA! nie watpie ze nie kocha swoich dzieci pewnie wiecej poswieca uwagi im niz poswieca sie dzieciom z gogatych domow ,ale jakis umiar istenieje i krytykujcie mnie ja mam takie a nie inne stanowisko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz