Rasiści terroryzują polskie ulice

05 Maja 2009

Po Białymstoku zaatakowano w Warszawie. Oprócz samego rasizmu najgorsza jest obojętność świadków.

Rasiści terroryzują polskie ulice

Garstka ludzi potrafi całemu krajowi zrobić czarny PR. O wydarzeniach w Białymstoku czy Warszawie mówią media na całym świecie. To krzywdzący obraz naszego państwa, ponieważ nie chcemy być postrzegani jako antysemici czy rasiści przez kilka nieumiejących zachować się osób.

Taka garstka ludzi potrafi jednak sterroryzować całe miasta bądź miasteczka i wprowadzić swój dyktat. Winą pozostałych jest obojętność. Idąc ulicą, wolimy udawać, że nie słyszeliśmy obraźliwych uwag wobec egzotycznych przybyszów.

Kilka dni temu 10-osobowa banda zaatakowała w Białymstoku Legre'a Cheicka Karamoko z Francji. Przyjechał do Polski odwiedzić swoją narzeczoną, a piłkarze Jagiellonii zaprosili go do udziału w treningu. Do ataku doszło na przystanku autobusowym przy ul. Armii Krajowej, na osiedlu Leśna Dolina. Napastnicy zachowywali się jak zwierzęta, nie można mówić o nich jak o ludziach:

„Najpierw słyszałem małpie ryki i widziałem gesty masturbacji. Później dziesięcioosobowa grupa mężczyzn podbiegła do mnie i zaczęła okładać mnie pięściami gdzie popadnie. Widziałem w ich oczach nienawiść. Bili tak, jakby chcieli zabić” (Gazeta.pl).

Przez dłuższą chwilę nikt z przechodniów nie reagował, nawet nie zadzwonił na policję. Legre'a uratowały dopiero starsze panie, które odgrodziły go własnymi ciałami od napastników. Mężczyzna czym prędzej zgłosił zajście na komisariacie, a policjanci potraktowali je poważnie. Już po kilku godzinach zatrzymano dwóch pierwszych chuliganów. Kamil Tomaszczuk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w rozmowie z „Gazetą Białystok” wyjaśnił, że napastnikom zostaną postawione zarzuty:

„Okazało się, że mają po 17 lat. Jeden z nich odpowie za pobicie, drugi zaś za naruszenie nietykalności cielesnej”.

Zaledwie dwa miesiące wcześniej, w marcu, w środku dnia w Galerii Biała trzech sprawców zaatakowało studentkę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Saia robiła zakupy wraz z mężem, kiedy trzech wyrostków w dresach zaczęło za nią krzyczeć: „White Power!” i wyzywać. Jeden z nich, Rafał Sochoń (sąd zgodził się później na publikację jego danych), uderzył kobietę w twarz. Cała historia zdarzyła się przy kompletnej bierności innych kupujących, a nawet ochrony sklepu. Jeden z ochroniarzy stracił przez to pracę.

Choć w tych opowieściach Białystok jawi się jako ostoja rasizmu w Polsce, nie wolno tak tego traktować. Podobne incydenty (na mniejszą lub większą skalę) mają miejsce w innych miastach naszego kraju.

W weekend warszawska uczelnia Collegium Civitas zorganizowała spotkanie dla studentów obcokrajowców wraz z policjantem, prawnikiem i przedstawicielem stowarzyszenia "Nigdy Więcej", w związku z coraz częstszymi atakami na tle rasowym. Przyszło kilkunastu czarnoskórych studentów.

Krzysztof Król z Komendy Stołecznej tłumaczył, jak się zachowywać w przypadku ataku i co zrobić po nim:

„Zwróćcie się o pomoc do konkretnej osoby, która jest blisko was. Nie krzyczcie do anonimowego tłumu, zawiadomcie o zajściu policję”.

Jego argumenty nie przemawiały do zebranych. Tłumaczyli, że na komendach przypadki rasistowskich ataków nie są traktowane poważnie. Jedna z obecnych kobiet opowiedziała, jak w środku dnia zaatakowano ją na rondzie ONZ w centrum Warszawy. Nikt jej nie pomógł, a sytuacja na komendzie wygląda inaczej, niż to przedstawił Krzysztof Król:

„To nie chodzi o to, że jestem czarna, tylko o to, że jestem inna. Dwa razy zgłaszałam napady na policji. I to nieprawda, że nie ma bezpośredniego kontaktu ze sprawcą, że jest tylko jedno przesłuchanie. Jestem przerażona i zmęczona. Mieszkam w Warszawie od dziesięciu lat i to jest pierwszy raz, kiedy zorganizowano spotkanie o rasizmie” (Gazeta.pl).

Podobne historie mieli wszyscy z obecnych na spotkaniu obcokrajowców studentów. Wszystkich wyzywano, atakowano, opluwano przy kompletnej bierności świadków, wszyscy musieli się bronić sami.

Uczelnia postanowiła organizować kolejne spotkania, aby próbować podjąć walkę z rasizmem.

Jacek Purski ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej" widzi w tym spotkaniu światełko w tunelu, które może zwrócić uwagę opinii publiczne na te negatywne zjawiska:

„To spotkanie dobitnie pokazało, że w Warszawie problem rasizmu jest nadal aktualny. To było smutne potwierdzenie tego, że policja i prokuratura nie radzą sobie z tym problemem” (Gazeta.pl).

Jeśli boimy się zareagować, powinniśmy powiadomić odpowiednie służby bądź dorosłą osobę. Piętnowanie zachowań negatywnych służy wyeliminowaniu ich.

Zobacz także:

Kościół propaguje rasizm

„Miss Kalifornii to głupia k****”

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (530)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 13:26:20

Nie ważne jaki mamy kolos skóry, płeć czy orientacje seksualną wszyscy jesteśmy ludźmi i wszystkim nam należą się jednakowe prawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-24 11:07:53

Wczoraj kiedy mój mąż obcokrajowiec wracał do domu był ofiarą szykan. Po tym co piszecie wiem na pewno że będę z nim wszędzie jeździła udawała obcą osobę a kiedy ktoś go zaczepi to nie on ale ja zrobię to co wam się szmaty należy. Zaczekam na was aż wysiądziecie z tego autobusu, metra i zaprowadzę na spacer do lasu tylko że już raczej z niego nie wrócicie. Prawa w Polsce nie ma, nie ma Policji i jestem ja. Na niczym mi już nie zależy więc uważajcie!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-06 13:01:12

Przecież człowiek o ciemnej skórze nie jest inny ! Rasiści to debile którym się kurde nudzi ;p Najczęściej to są jacyś gówniarze ;p WHITE POWER--- beznadzieja !! Wszyscy jesteśmy ludźmi !!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-15 10:41:00

nie wiem jak tak można to jest nie do pomyślenia ludzie są gorsi od zwierząt dosłownie....!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-03 22:28:00

Nikt nie bije czarnych za kolor skóry a jedynie za to, że wykorzystują tzw. "poprawność polityczną" i to w nadmiarze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-28 15:21:00

I dobrze . POLSKA DLA POLAKÓW ! . WHITE POWER !!!!!! 14/88 !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-25 13:12:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] jak dla mnie to ktos madry kazda rase umiescil na innym kontynencie naszej ziemi !! po co to zmieniac... a czarnuchy zawszwe dzialaly polaka na nerwy zoltki do zoltkow czarnuchy do czarnych!!! [/quote] Jak można tak w ogóle mówić :| Czarny, żółty, czerwony czy biały! WSZYSCY SĄ LUDŹMI! Wy - rasiści jesteście zwierzętami... Chociaż nie... Jakoś psy tolerują inne rasy psów, gołębie tolerują inne rasy gołębii... Hm.. Jesteście gorsi od zwierząt!! :O To już one są bardziej inteligentne od was... Współczuję czarnoskórym mieszkańcom Polski, że muszą się spotykać z takimi kretynami... Wstyd mi za was polacy... Szczerze czasami żałuję, że należę do tego rasistowskiego narodu :| Szczęście, że jest garstka nas taka co nie uważa ludzi o innym kolorze skóry za przestępców, kogoś kto nie ma prawa bytu... Zastanówcie się nad swoim zachowaniem rasiści ;) Bo jak już wspomniałam... Nawet zwierzęta są bardziej kulturalne, tolerancyjne i inteligentne ;][/quote] Prawda ludzie są zwierzętami, co gorsza drapieżnikami(nie wiem czy nie jedynymi humanoidalnymi), a co do ras to nie jest przypadkiem tak, że jastrząb złapie i zje przykładową jaskółkę ?(obydwa ptaszki) Albo czy tygrys nie zjadłby persa ? (bądź co bądź koty przecież). Nie popierdam rasizmu jednak jest on wytłumaczalny. W polskim środowisku panuje wszechobecna ksenofobia i trzymanie się stereotypów sprzed wieków. Większość polaków mówi, że "nie są rasistami ale wolą gdy asfalt leży na swoim miejscu". Cała nadzieja w młodym pokoleniu jednak przy tak dużej ilości "dresiarzy" na ulicach jest raczej mało prawdopodobne aby zaszły jakieś zmiany...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-23 19:08:00

nie rozumiem takich ludzi, co im przeszkadza kolor skóry??? Ciekawe co to by było jakby tak wszystkich polaków bito za granicą... ;| ? Zero szacunku mają Ci ludzie. A szczególnie tacy gówniarze, którzy uważają,że są "u siebie" i mogą wszystko,nawet pobić..już nawet nie zważają na to,czy to jest kobieta czy mężczyzna. Masakra.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 18:00:00

[quote="Katia 1989"]ty se wytatułuj jestem idiotką na ryjoku bo pier.dolisz jak hój. czy ty myslisz ze jestes inna lepsza od tych rasistów??? skoro byś sie cieszyła jakby któremuś sie cos tało?? hipokrytko pier.dolona do nauki szmato a nie wypoiwadaj sie o czyms oi czym nie masz pojecia. jestes ograniczona tepą dziewcznyką a tamci ludzie sa na pewno bardziej inteligentni niz ty tępa sztrzało. Tu przyklad chorej agresji.. nawet nie musze nic wiecej mówic o danej osobie.. bo dany osobnik formą wypowiedzi jak i niebywałą kulturą dał już świadectwo o sobie[/quote] A ty naucz się pisać ;) brawo za ortografie... Kolejny przejaw "inteligencji" w naszym kraju ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 17:58:00

[quote="Gosc"]jak dla mnie to ktos madry kazda rase umiescil na innym kontynencie naszej ziemi !! po co to zmieniac... a czarnuchy zawszwe dzialaly polaka na nerwy zoltki do zoltkow czarnuchy do czarnych!!! [/quote] Jak można tak w ogóle mówić :| Czarny, żółty, czerwony czy biały! WSZYSCY SĄ LUDŹMI! Wy - rasiści jesteście zwierzętami... Chociaż nie... Jakoś psy tolerują inne rasy psów, gołębie tolerują inne rasy gołębii... Hm.. Jesteście gorsi od zwierząt!! :O To już one są bardziej inteligentne od was... Współczuję czarnoskórym mieszkańcom Polski, że muszą się spotykać z takimi kretynami... Wstyd mi za was polacy... Szczerze czasami żałuję, że należę do tego rasistowskiego narodu :| Szczęście, że jest garstka nas taka co nie uważa ludzi o innym kolorze skóry za przestępców, kogoś kto nie ma prawa bytu... Zastanówcie się nad swoim zachowaniem rasiści ;) Bo jak już wspomniałam... Nawet zwierzęta są bardziej kulturalne, tolerancyjne i inteligentne ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz