Prawdziwa historia czarownic z Salem

04 Marca 2016

Dlaczego mieszkanki małej osady nagle zaczęły się zachowywać jak opętane, co doprowadziło do egzekucji 19 osób oskarżonych o czary? Do dziś nie znamy odpowiedzi na to pytanie.

czarownice z Salem

Pod koniec XVII wieku życie 500 mieszkańców małej amerykańskiej osady Salem (jej nazwa pochodziła od angielskiej nazwy Jerozolimy – Jerusalem), położonej u ujścia rzeki Naumkeag do Oceanu Atlantyckiego, nie było łatwe. Ciągłe zagrożenie ze strony indiańskich wojowników, kłopoty z zaopatrzeniem oraz trudne warunki klimatyczne nie nastrajały optymistycznie. Do tego dochodziły surowe purytańskie zasady, którymi kierowała się mała społeczność. Jej życie opierało się głównie na pracy i modlitwie. Kolorowe ubiory, alkohol i wszelkie rozrywki potępiano jako niemoralne.

Nic dziwnego, że zimą 1692 roku wszyscy mówili tylko o tym, co dzieje się z 9-letnią Betty Parris, córką miejscowego pastora, oraz jego 11-letnią siostrzenicą Abigail Williams. Grzeczne i spokojne dotąd dziewczynki zaczęły zachowywać się bardzo dziwnie: nagle wpadały w trans, wiły się w konwulsjach, krzyczały i bełkotały w niezrozumiałym języku. Na ich ciele pojawiały się rany, a Betty i Abigail tłumaczyły, że jest to konsekwencja pogryzienia przez niedostrzegalnego przybysza, który nawiedza je po nadejściu zmroku.  

Nie pomogły modlitwy mieszkańców Salem, bezradny okazał się także jedyny w osadzie lekarz. Co gorsza, problem zaczął się rozpowszechniać, a szaleństwo dopadło również przyjaciółkę dziewczynek, 12-letnią Ann Putnam, córkę kapitana milicji, 16-letnią Mary Walcott i kilka innych nastolatek z Salem.

Tego dźwięku nie słyszą ludzie w wieku powyżej 20 lat! (Posłuchaj nagrania)

W osadzie zapanowało powszechne przekonanie, że musi być to sprawka oblubienic szatana, czyli czarownic. W tamtych czasach chętnie obarczano winą za wszelkie nieszczęścia osoby parające się rzekomo czarną magią. W Europie już od kilku wieków paliło się na stosach kobiety oskarżane o kontakty z ciemnymi mocami. Także mieszkańcy Salem nie mieli problemów ze znalezieniem „kozłów ofiarnych”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-11 16:30:34

re: Prawdziwa historia czarownic z Salem

Polecam książkę "Ja, Tituba, czarownica z Salem"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
annnnnnnnnnnnn
(Ocena: 5)
2016-03-04 23:46:53

re: Prawdziwa historia czarownic z Salem

no i drugi fajny artykuł w tak krótkim czasie, jestem zadziwiona i mam nadzieję na więcej takich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2016-03-04 20:03:57

re: Prawdziwa historia czarownic z Salem

ohmi ah

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1