Polskie szkoły toną w brudzie!

22 Maja 2010

W szkolnych łazienkach brakuje mydła i papieru toaletowego, a ręcznik to prawdziwy luksus. Statystyki są nieubłagane – co czwarta szkoła nie spełnia podstawowych standardów sanitarnych!

Polskie szkoły toną w brudzie!

Jak donosi Rzeczpospolita, w maju 2009 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła kontrolę dotyczącą warunków utrzymania higieny osobistej uczniów w szkołach. Wyniki inspekcji obnażyły opłakany stan szkolnych toalet. Aż 23% spośród 6364 sprawdzonych placówek nie spełniało wymagań sanepidu - w toaletach brakowało mydła, papieru toaletowego, ręczników papierowych albo suszarki do rąk, a nawet bieżącej wody.

W efekcie, co dziesiąty polski uczeń nie ma możliwości umycia rąk w szkole. Aby poprawić ich sytuację, Minister Edukacji Katarzyna Hall przygotowała rozporządzenie, Na mocy którego każda polska szkoła będzie musiała zadbać o jakość uczniowskich łazienek. Od 1 września we wszystkich placówkach edukacyjnych ma popłynąć bieżący strumień ciepłej i zimnej wody, a obok zlewów pojawią się mydła w płynie oraz ręczniki.

Aby sprostać surowym wymogom, niektóre ze szkół będą musiały zainstalować ogrzewacze przepływowe. Ich zakup wyniesie w sumie około 6 mln zł. Jednak, jak podkreślają dyrektorzy ośrodków, które zostały już wyremontowane, efekty zmian są na wagę złota.

- Teraz mamy łazienki na każdym piętrze. Są w nich papierowe ręczniki, mydło w płynie, papier toaletowy. Ale przed remontem na 600 uczniów były tylko dwie dostępne toalety tłumaczy Rzeczpospolitej Teresa Wołkowicz-Maciorowska, dyrektor szkoły w Bisztynku w województwie warmińsko-mazurskim.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Dietetyczne sekrety szkolnych sklepików

Trudno dziś o sklepik, w którym nie ma chipsów, batoników i coli, a są same zdrowe przekąski. Oto fakt: sklepiki szkolne podtruwają nasze dzieci.

Szkolne łazienki to wylęgarnie chorób

W co czwartej szkolnej łazience są fatalne warunki sanitarne - brak mydła, ciepłej wody, a w niektórych nawet papieru toaletowego.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (216)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-10 21:56:55

eee tam . ;P ja tam sie juz przyzwyczilam do swojej budy.... czesto zamki od łazeiniek nie dzialaja , to dziewczyny chodza w grupach zeby "potrzymac drzwi" :D to że w łazience nie ma mydla, ani papieru ani recznikow to standart . ! kazdy zawsze z chusteczkami do łazienki :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-25 18:38:31

a ciekawe co mają powiedzieć w afryce

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-28 19:39:26

o joj straszne a u nas 1 łazienka dla dziewczyny , a dodam jeszcze ze w szkole jest ponad 800 uczniów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-25 10:27:33

jak nie było tak nie ma. mydło u nas to jest szał. nawet papieru nie ma -,-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-24 21:03:40

zapomniałam dodać ze w kazdej kabinie jest jest zamek i kosz -mała miejscowość LO

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-24 21:01:54

W mojej małej miejscowości jest LO kabin jest ok. 10 plus papier toaletowy umywalek ok. 20 i przy kazdym lustro plus dozownik z zawsze pełnym mydłem. Do wycierania rąk są ręczniki papierowe lub sucharka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-06 15:04:07

U mnie w szkole toalety są tylko w podziemiach ( stara ,poniemiecka szkoła),gdzie kiedyś były schrony,więc jak się ma lekcje na ostatnim piętrze trzeba iść kawał drogi. Mniejsza z tym. Oczywiście zamków w kabinach nie ma, nie ma też desek ( nie mam pojęcia dlaczego) na sedesach. Są 4 umywalki,z których tylko dwie mają krany, jest jeden dozownik z mydłem w płynie,z małym wyjątkiem- tego mydła nigdy nie ma.Papier w szkolnej toalecie to jakaś abstrakcja,a co dopiero papierowe ręczniki! I tu nie tylko chodzi o moją szkołę. Chodziłam już do 4 szkół włącznie z tą i nigdy nie spotkałam się z lusterkiem,papierem czy mydłem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-01 21:26:22

jak chodzilam do szkoly nigdy nie spotkalm sie z tym zeby byl paier toaletowy mydlo czy papierowe treczniki a o lustrze juz nie wspomne toz to luksus normalnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-26 15:46:00

to co to za szkoła była? Oo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-01 20:30:09

U mnie w szkole jest mydło ale nie we wszystkich pojemnikach. Ręczniki są tylko na jednym pietrze a papieru w ogole nie ma. Wszyscy niszczyli nowo wyremontowane łazienki więc dyrektorka zainstalowala kamery (oczywiście kamery skierowane w strone umywalek nie toalet ;)) i to duzo dało . Wszyscy tutaj narzekaja że papier tylko na trzy miesiace itp. ale jezeli w szkole jest 600 uczniów to czego sie spodziewac jak szybko schodzi ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-28 22:19:55

u mnie tragiedii nie ma. przy wejsciu damskiej lustro, na szczescie dziewczyny nie mysla zeby go zniszczyc bo kazdej potrzebne ;] mydełko, papierek (szkoda ze szary) ciepla woda, git majones i musztarda. kible czysciutkie, w kazdej kabinie rozwnież papier, oraz kosz na smieci. byloby elegancko gdyby wszystkie drzwi byly ok, bo niektore maja wylamane zamki ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz