Plaga nielegalnych aborcji

26 Września 2008

Aborcyjne podziemie to już nie tylko gabinety ginekologów, ale i mieszkania zwykłych kobiet, które nie chcą urodzić dziecka. Niekiedy decydują się na naprawdę dramatyczne posunięcia…

Plaga nielegalnych aborcji

Padł pomysł utworzenia rejestru ciężarnych Polek. W założeniach miał poprawić opiekę nad matką i jej dzieckiem, ale też ograniczyć nielegalne aborcje.

Zdaniem lekarzy ginekologów byłby to jednak kolejny ministerialny bubel. "By zniwelować aborcyjne podziemie, nie tędy droga. Ono kwitnie nie w gabinetach lekarzy, ale w zaciszu mieszkań kobiet" – mówią ginekolodzy. Przykład? 19-latka z Tarnobrzega, która miała zostać matką...

Miała 19 lat, za sobą ukończoną szkołę średnią, zdaną maturę. To, że niebawem miałaby zostać matką, nie było jej na rękę, bo przecież całe życie przed nią - planowała iść na studia... Tak tłumaczyła przed prokuratorem. Gdy zaopatrzyła się w leki o działaniu poronnym, była już... w ósmym miesiącu ciąży! "Wówczas już trudno mówić o poronieniu – twierdzą lekarze – po prostu wywołała przedwczesny poród".

Dramat na Skalnej

Na ten dramatyczny krok zdecydowała się, gdy rodziców nie było w domu. Dziecko urodziła w łazience. Później, zapakowawszy je w reklamówkę, wrzuciła maleństwo do jednego z kontenerów na śmieci przy ulicy Skalna Góra, gdzie mieszkała. Sprawa zapewne nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie powikłania poporodowe, które zmusiły ją do wizyty u lekarza. Ten, odkrywszy, że pacjentka jest w okresie połogu, zawiadomił policję.

19-latka przyznała się wprawdzie do wyrzucenia ciała maleństwa, uparcie jednak twierdziła, że Dziecko urodziło się martwe. Czy na pewno, nie dowiemy się nigdy. Na wysypisko w Piasecznie, gdzie wywożone są śmieci z Tarnobrzega, każdego dnia trafiają setki ton odpadów z regionu. Nie sposób było więc odnaleźć maleńkie ciałko, a bez sekcji zwłok nie można ustalić, czy Dziecko żyło, gdy zostało wyrzucone. W takiej sytuacji upadł zarzut dzieciobójstwa. Młodej tarnobrzeżance postawiono zarzut znieważenia zwłok. Przed rokiem zapadł wyrok. Dziewczynę skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata, nałożono dozór kuratora oraz obciążono kosztami sądowymi.

Klik, klik... usuwam ciążę

Równie przerażająca jak decyzja dziewczyny jest łatwość, z jaką zaopatrzyła się w leki o działaniu poronnym. Wystarczył komputer z dostępem do Internetu. Medykamenty uzyskała od kobiety z Rybnika.

35-latka, ratownik medyczny, za udzielenie pomocy w przerwaniu tej konkretnej ciąży, przez tarnobrzeski sąd skazana została na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz karę grzywny. Za proceder rozpowszechniania środków poronnych sądzona była już w Rybniku. Ten jeden proces nie zniwelował jednak aborcyjnego podziemia. Takich „farmaceutów" są przecież tysiące. Podobnie jak tysiące proszących o leki kobiet.

"Nie chce mi się wierzyć..." – mówi blada pani Magdalena z Tarnobrzega, matka nastolatki, gdy pokazujemy jej fora internetowe, na których aż roi się od próśb kilkunastolatek, ale też dorosłych już kobiet, o sprzedaż recept bądź leków mających rozwiązać „niechciany problem".

Bez trudu natrafiamy tam na oferty sprzedaży leków, a tych jest pełen asortyment. Mało tego, Internet to dosłownie poradnik. Swoim doświadczeniem służą w nim kobiety, które już dokonały aborcji. Piszą, jak taki zabieg wyglądał w ich przypadku, radzą, jak się do niego przygotować, co zrobić w razie komplikacji.

Rzadko która z forumowiczek pisze o wyrzutach sumienia, niewiele z nich zastanawia się nad ewentualnymi konsekwencjami zdrowotnymi. "Nie miałam pojęcia, że to wszystko, te informacje, łącznie z lekami, jest podane niemal na tacy. Przecież która dziewczyna nie ma teraz dostępu do Internetu? To przerażające. O tym trzeba mówić i pisać, bo może wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich córka była w ciąży..." – mówi przerażona pani Magdalena.

Poroniony... pomysł

Z aborcyjnym podziemiem zamierzała się rozprawić Ewa Kopacz, szefowa resortu zdrowia. Pomysł, by rejestrować wszystkie ciężarne Polki, upadł, będąc jeszcze w powijakach. "Nie był nawet wart, by nad nim dyskutować. Na ubiegłotygodniowym kongresie, który zgromadził dziesiątki ginekologów - położników, nikt nawet o nim nie wspomniał" – mówi Leszek Bień, ginekolog - położnik z Tarnobrzega. "Tworzenie rejestru byłoby kompletnym nieporozumieniem. Ten pomysł, kosmiczny dodam, to widocznie tylko przykrywanie niekompetencji pani minister".

Zdaniem lekarzy, do walki z nielegalną aborcją nie tędy droga. "W rejestrze byłyby ujęte tylko te kobiety, które chcą urodzić Dziecko. Jestem tego pewien. Do lekarzy bowiem zgłaszają się tylko takie" – podkreśla doktor Bień. "Te, które planują aborcję, potwierdzają swe przypuszczenia testem, a potem same zaopatrują się w środki poronne".

Najgorsze, że problem dotyczy coraz młodszych dziewcząt. ginekolodzy biją na alarm – najważniejsza jest edukacja. "By zniwelować aborcyjne podziemie, potrzebne są takie decyzje, które poskutkują podniesieniem świadomości kobiet i młodych dziewcząt na temat swego zdrowia, swej płodności. To przerażające, ale nastolatki kompletnie nic nie wiedzą w tym zakresie. Gdy mowa o owulacji, patrzą pytającym wzrokiem, co to takiego" – stwierdza doktor Leszek Bień. "Ale jak tu się dziwić, gdy dziewczęta, nie mając skąd czerpać wiedzy, karmią się kolorowymi pismami, skierowanymi właśnie do takich młodych czytelniczek, w których miast poważnych informacji czytają o tym, jak piętnaście razy w ciągu godziny doprowadzić swego chłopaka do orgazmu".

(Źródło: WWW.sztafeta.pl)

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (490)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-31 19:45:24

www.e-aborcja.pl Pomocna lektura.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-28 20:05:34

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-28 19:57:43

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-01 19:13:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Najbardziej denerwują mnie ludzie, którzy twierdzą: "Gdybyście były na ich miejscu też byście tak zrobiły. Nie byłyście w takiej sytuacji więc nie wiecie" TO CHORE!! Twierdzić, że to jest jedyne rozwiązanie i że tak muszą bo zniszczą sobie życie! Egoistki zamiast sobie niszczą życie komuś innemu.. i całkowicie bezbronnemu..:([/quote] a zyty znaazlas sie w takiej sytuacji, ze masz prawo osadzac innych? dziecko do 9 tygodnia jest embrionem, NIE JEST CZLOWIEKIEM! i zastanow sie.... czy warto, tylko po to by urodzic dzecko niszzyc zycie sobie, jemu i calej swojej rodzinie? oddac do adopcji? swietny pomysl- przeciez nic nie znaczy dodatkowy ciezar, noszony przez 9 miesiecy. aborcja farmakologicz [quote="Gosc"]gupota ! nie weim jak można dopuścić się do takiego czynu jak aborcja ; / takie żeczy robią tylko ludzie bez serca ! pomyślcie wasze matki też były w ciąży i gdybu usuneły ciąże to by was teraz nie było ! tępie ludzmi którzy wgl zgadzają sie na takie rzeczy albo dają recepty na leki poronne ! pomyślcie ludzie co wy robicie ! polska zchodzi na psy ! [/quote] [quote="Gosc"]gupota ! nie weim jak można dopuścić się do takiego czynu jak aborcja ; / takie żeczy robią tylko ludzie bez serca ! pomyślcie wasze matki też były w ciąży i gdybu usuneły ciąże to by was teraz nie było ! tępie ludzmi którzy wgl zgadzają sie na takie rzeczy albo dają recepty na leki poronne ! pomyślcie ludzie co wy robicie ! polska zchodzi na psy ! [/quote] [quote="Gosc"]ludzie od poczęcia sie jest czlowiekiem.... lepiej je oddac do adobcji niz zabic... kto ma prawo do zbierania innej osobie zycia.... nikt nie ma takiego prawa... zastanowcie sie [/quote] [quote="Gosc"]gupota ! nie weim jak można dopuścić się do takiego czynu jak aborcja ; / takie żeczy robią tylko ludzie bez serca ! pomyślcie wasze matki też były w ciąży i gdybu usuneły ciąże to by was teraz nie było ! tępie ludzmi którzy wgl zgadzają sie na takie rzeczy albo dają recepty na leki poronne ! pomyślcie ludzie co wy robicie ! polska zchodzi na psy ! [/quote] Ja nie mam nic przeciwko aborcji Jeżeli ciąża jest wynikiem gwałtu kobieta powinna miec prawo ją usunac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-05 21:59:00

Nie zawsze ciąża jest wynikiem miłosnego lub cielesnego uniesienia. Czasem jest wynikiem gwałtu i to gwałtu którego dopuszcza się ktoś bardzo bliski ....kobieta nienawidzi własnego ciała,brzydzi się siebie...jest w ciąży. Łatwo wtedy doradzać wizyty u psychologa, słyszysz" dasz sobie radę" I czasem kończy sie tak że nie ma ani dziecka ani niedoszłej matki :( Łatwo oceniać innych...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-13 12:11:00

JAK MOZNA POWIEDZIEC ZE DZIECKO DO 9 TYGODNIA CIAZY NIE JEST CZLOWIEKIEM JAK JESTES TAKA MADRA TO I PEWNIE PAMIETASZ ZEBY SIE ZABEZPIECZAC PRZED NIECHCIANA CIAZA. MOWI SIE ZE JAK SIE NIE BYLO W TAKIM POLOZENIU TO NIE MOZNA NIC POWIEDZIEC ALE TO NALEZY POMYSLEC WCZESNIEJ ZANIM DA SIE D... A NIE PO FAKCIE KAZDA MALA ISTOTKA MA DUSZE OD PIERWSZEGO DNIA POCZECIA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-15 10:25:00

[quote="Samenka"]Boże ... czy która kolwiek przeszła przez to ? wątpię ... Aborcja jest okrutna ja mam 3 miesięczną córkę na 1 sali ;eżałam z kobietą która nie umiała donosić ciąży poroniła nie z jej winy i była tam jeszcze kobieta która chciała się podjąć aborcji. Jak myślicie jak czuła się ta kobieta która poroniła ? niewiecie jaki to ból i on nie przychodzi odrazu poparu latach miesiącach patrzysz na te słodkie maleństwa swoich koleżanek z pękającym sercem i mówisz sobie " ciekawe jak moje by wyglądało" dla tych które już to zrobiły mam pytanie zajrzałyście może do śmietnika ? dla tych co mają zamiar proszę o to by tam zajrzały .[/quote] ja poroniłam w 11 tygodniu i wiem jaki to ból do dziś dnia myślę jak by ono wyglądało miało by 4 miesiącę i zastanawiam się czy byłby to chłopczyk czy dziewczynka, dlatego tym bardziej nienawidzę kobiet które dopuszczają się tak okrutnego czynu jak aborcja :(:(:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-10 20:43:00

masakra co za debilka...... nie ma słów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-10 20:12:00

co za ludzie....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 23:51:00

Ja bym ta suke sama zapakowala w worek i wyrzucila a smietnik tak jak ona te malenkie nie winne dzieciatko!!! Mogla je przeciez oddac do adopcji jest wiele kobiet ktore chciala by miec dziecko a nie moze....POwinna dostac dozywocie...!!!! W Polsce prawo jest karygodne...smiechu warte

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz