Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

22 Września 2010

Eksperci przestrzegają: dziki szczur może zaatakować i ugryźć! Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi gryzoniami?

Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Wczoraj informowaliśmy o jesiennej inwazji pająków w polskich miastach, a dzisiaj przestrzegamy przed plagą gryzoni, które właśnie rozpoczynają poszukiwania ciepłego schronienia przed zimą.

Jak donosi „Dziennik Łódzki”, centrum Łodzi zostało opanowane przez szczury. Specjaliści szacują, że na terenie całego miasta może grasować nawet 700 tysięcy gryzoni, które w ogóle nie boją się ludzi i bez pardonu włamują się do mieszkań.

- Martwego szczura za kanapą znalazła w swoim mieszkaniu mieszkanka ul. Solnej. Ogromny gryzoń grasował w jednej z aptek na Śródmieściu, inny wyszedł przez sedes na dziewiątym piętrze bałuckiego wieżowca. Kilka wielkich szczurów żerujących w stercie odpadów straszyło mieszkańców kamienicy przy ul. Wólczańskiej – pisze dziennik.

Zdaniem Jacka Maćkowiaka z firmy deratyzacyjnej Stop-Insektom, wrześniowa inwazja gryzoni w Łodzi może być rezultatem nieskutecznie prowadzonych akcji odszczurzania miasta.  - Spółdzielnie i administracje często ignorują ten obowiązek. Zdarza się, że reagują tylko wtedy, gdy już pojawią się szczury. To za późno – uważa specjalista.

Weterynarze alarmują, że gryzonie mogą być groźne dla człowieka. Szczury roznoszą salmonellę, gronkowce, paciorkowce czy włosienie, a w skrajnych przypadkach mogą nawet zaatakować.  Niestety, walka z  nimi nie należy do najłatwiejszych, bo szczury się bardzo szybko rozmnażają. Jedna samica rodzi około 70 małych rocznie, a te już po trzech miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Aby zapobiec szczurzej inwazji, zabieg deratyzacji należy przeprowadzać regularnie – przepisowo dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Jednak administracja wielu budynków mieszkalnych nie zatrudnia w tym celu profesjonalnych firm, tylko sama rozkłada trutki, które okazują się niewystarczająco skuteczne. 

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Co 6 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko!

Podczas gdy półki w europejskich sklepach uginają się pod ciężarem towaru, a resztki z obiadu wrzucamy do kosza, prawie miliard ludzi na świecie nie ma co jeść!

Japończycy mumifikują zmarłych bliskich, aby brać ich emerytury!

Spis ludności przeprowadzony w Japonii odkrył tajemniczą prawidłowość, której wyjaśnienie wydaje się być dość mroczne…

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (63)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Nikola
(Ocena: 5)
2018-05-01 22:09:16

Ej bo ja mam w kanale takiego wielkiego szczura i chodzi po klatce. Oczywiście tata już zamknął drzwi. Ale grasuje w kanale i przechodzi do mojego kanału w domu i cos tam chrupka. I ja sie boje go. Ale ten artykuł mnie ostrzegł, że szczury mogą wychodzić z kibla. Dzięki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nik
(Ocena: 5)
2018-05-01 22:05:13

To bardzo mi pomogło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-25 10:30:24

Trzeba tępić wszystkie osobniki, jak tylko pojawią się w domu. Kiedyś jak był jeden to nikt nie zawracał sobie głowy, tylko rozstawiało się trutkę. Teraz jak widzę, że jesienią szczury pakują się do domu i piwnicy to od razu dzwonię do ddd usługi. Całą zimę mam spokój.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-20 22:32:49

Ja z kolei muszę przyznać, że ani trochę nie widziało mi się ani inwestowanie w drogi środek ani wezwanie ekipy do zajęcia się problemem, więc po prostu zająłem się poszukiwaniem rozwiązania na własną rękę. W internecie jest bardzo wiele ciekawych artykułów, na których się opierałem podczas walki z zwierzętami, mniej lub bardziej konkretnych, jak chociażby ten: http://ddd-kowal.pl/blog/deratyzacja/jak-trzymac-zwierzeta-z-dala-od-poddasza/ Same rezultaty są niezłe, no i przede wszystkim udało mi się zaoszczędzić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2017-01-12 21:31:27

Ogólnie mam szczura i wiem, że są to inteligentne stworzenia, więc na pewno nie zaatakują same!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
hyccu
(Ocena: 5)
2014-09-16 02:50:07

re: Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Co do szczurów to polecam środki firmy vigonez są naprawdę skuteczne. Pozbyłem się szczurów bardzo szybko i skutecznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-31 19:00:10

re: Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Żadne zwierzę nie zaatakuje bez powodu...Poza tym szczury osiągają dojrzałość płciową po 4-6 TYGODNIACH. Nie wiem co za niekompetentna osoba to pisała... Byle tylko wrzucić kolejnego śmiecia do internetu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-11 21:17:44

Tutaj wpisz treść komentarza do Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-26 20:00:22

szczury nigdy same nie zaatakują człowieka ! jak wszyscy wiemy szczury do inteligentne zwierzątka mają bardziej rozwinięte zmysły słuchu węchu itd. od człowieka. Np. wchodząc do piwnicy zanim przekręcimy zamek w drzwiach taki szczur już wie że ktoś się zbliża, mało tego ma zaplanowaną drogę ucieczki i 5 innych planów awaryjnych..... szczur zaatakuje nas w ostateczności czyli przykładowo zapędzimy do do rogu i będziemy próbować z nim walczyć ! Generalnie jeżeli przyjdzie nam walczyć ze szczurami to polecam firmy deratyzacyjne np pożądaną firmą jest ekorat z knurowa wiele razy korzystałem z ich usług są naprawde niesamowici !! www.ekorat.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-25 17:41:08

szczurki tak ja inne istoty zwierzeta czy ludzie szukaja pozywienia nie maja swiadomosci gdzie sie w daenj chwili znajduja.nic czlowiekowi nie zobia a ludzka znieczulica nie zna granic nie wolna zbijac zwierzat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz