Apel naszej Czytelniczki: Poszukuję kobiet, które były stalkowane przez pewnego mężczyznę

09 Marca 2018

Mieszkanki Warszawy, być może ten apel dotyczy Was.

stalker mnie prześladuje

Na naszą redakcyjną skrzynkę przyszedł ostatnio taki mail:

Szanowny Papilocie,
bardzo proszę o opublikowanie poniższej wiadomości:

Poszukuję kobiet, które były stalkowane w Warszawie. Sama padłam tego ofiarą, dlatego postanowiłam z tym walczyć. Obecnie poszukuję kobiet, które były stalkowane w Warszawie przez mężczyznę o poniższym rysopisie.

Elegancki z brodą i wąsami, włosy czarne. Gwarantuję pełną anonimowość osób, które się do mnie zgłoszą na poniższy adres: stop.mowienie@gmail.com

Nigdy nie jesteśmy obojętne na takie apele, dlatego udostępniamy mail naszej Czytelniczki.

Według danych TNS OBOP z uporczywym nękaniem zetknęło się w swoim życiu blisko 10 proc. dorosłych Polaków, czyli ponad 3 mln osób! Średni okres prześladowania wynosi półtora roku.

Swoją historię opowiada jedna z internautek. „Zaczęło się to na pewnym forum dotyczącym wspólnego zainteresowania. W jakiejś dyskusji zaczęłam bronić dziewczynę przed jednym z użytkowników, który ciągle się jej czepiał przy każdym z jej postów. Po całej akcji koleś uczepił się mnie. Przy zawiązaniu znajomości z tamtą dziewczyną przyznała, że to nie jest taki typowy forumowy mądrala, tylko klasyczny stalker – facet zbierał o niej informacje, na wszelkich kontach na serwisach zostawiał jej komentarze, zdobył jej numer telefonu (który miała zaledwie od tygodnia!) i żeby robić sobie z niej jaja”.

Stalkerem może być zupełnie obca osoba albo ktoś bliski – najczęściej były partner, odrzucony mężczyzna itp. Zazwyczaj zaczyna się od niewinnych wiadomości, których z czasem staje się coraz więcej. Mogą pojawić się w nich niepokojące wyznania typu: „Zabiję się bez ciebie” albo „Nie pozwolę ci być z kimś innymi”. Prześladowca bardzo często wysyła ofierze prezenty – najczęściej przez kuriera, by nie zostać zdemaskowanym. Z czasem kontakt z jego strony coraz bardziej się intensyfikuje. Mogą pojawić się głuche telefony, sygnały o śledzeniu (SMS-y w stylu: „Bardzo ładne ci w tej czerwonej sukience”), zaczepianie osób z otoczenia ofiary, pogróżki.

Szukaj pomocy

Ofiarami stalkingu najczęściej są kobiety (70-80 proc. przypadków), choć zdarza się, że również mężczyźni mają swojego prześladowcę. Osoba nękana zazwyczaj zamyka się w sobie, usuwa w cień, nie wie, gdzie szukać pomocy. Tego typu działania wciąż traktowane są przez wielu funkcjonariuszy z przymrużeniem oka, a śledztwo ze względu na brak dowodów najczęściej jest umarzane. Co zatem można zrobić?

Jeśli jesteś ofiarą nękania, musisz zbierać dowody. Nie kasuj SMS-ów, drukuj wszystkie maile, prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać, w jaki sposób stalker cię prześladuje. O problemie warto opowiedzieć zaufanej osobie – jeśli będzie świadkiem, jak dostajesz kilkadziesiąt SMS-ów w ciągu godziny, jej zeznania mogą ci pomóc. Jeśli zbierzesz dowody, najlepiej złożyć zawiadomienie w prokuraturze, powołując się na art. 190a Kodeksu karnego. Możesz również złożyć zeznania na policji.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-09 14:12:55

A mnie stalkuje ...chora psychicznie matka. Nie obcy człowiek, nie były facet tylko własna rodzina, która nie rozumie, że nie chcę utrzymywać z nią kontaktu (zasłużyła sobie). Już widzę jak policja się dusi ze śmiechu kiedy zgłaszam sprawę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-10 00:10:11

Zmien nr tel i daj wylacznie zaufanym osobom A jesli nie masz takich? Nie podawaj nikomu i dzwon z zastrzezonego. Chyba mozna tez zastrzec nr u operatora. A jak matka bedzie nachodzila Cie w domu, ignoruj, nie otwieraj itd. W koncu znudzi jej sie. A jesli bedzie Ci grozila, niszczyla mienie, to wszystko nagrywaj. I na policje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-10 01:18:10

Dziękuję za rady :) Numer już zmieniłam - zaczęła wydzwaniać złośliwie po ludziach z którymi nie mam kontaktu od lat (i o tym wie) niby, żeby dostać mój numer... i opowiadała przy tym jakieś głupoty na mój temat (dostałam informacje od tych osób). Drzwei nie otwieram, ale i tak żyję w strachu jak ktoś zadzwoni domofonem... no i czasami dostaje maila, gdzie mnie obwinia za wszystko co sama zrobiła... eh.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-09 09:51:42

Policja wciaz bagatelizuje problem bo jesli facet atakuje raz na jakis czas a mimo to wzbudza strach to dla niech za malo. Jedna kolezanka 7 lat czekala na sprawiedliwosc a druga nie doczekala sie nawet jak ja naszedl w pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-10 00:05:01

Przede wszystkim, nalezy wyzbyc sie strachu. Ja osobiscie boje sie wylacznie smierci wlasnej i swoich bliskich. Niczego innego. Jesli chodzi o stalkera, nalezy kazdorazowo zglaszac taka rzecz, do skutku. A jak nachodzi ktos w miejscu pracy, nalezy wezwac kierownika i zasugerowac kierownikowi wezwanie policji. Nie wilno sie bac!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1