NFZ dopłaci do prywatnego lekarza!

13 Grudnia 2010

Dziś, aby dostać się do lekarza, trzeba albo odstać swoje w kolejce, albo słono zapłacić prywatnemu specjaliście. Czy są szanse na zmiany?

NFZ dopłaci do prywatnego lekarza!

W Europejskim Parlamecnie właśnie zakończyła swoje obrady Komisja Zdrowia Publicznego, która chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące służby zdrowia.

Unijna dyrektywa o nazwie „ Pacjenci bez granic” miałaby zwiększyć dostępność świadczeń medycznych dla wszystkich obywateli UE. Główna sprawa dotyczy leczenia na koszt państwa w prywatnych klinikach, a nawet poza granicami swojego kraju. Sytuacja taka miałaby miejsce wtedy, gdy np. w przypadku Polski NFZ  nie zagwarantowałby szybkiego świadczenia wykonania usługi medycznej.

Mimo wszystko projekt nie wyglada tak do końca kolorowo i jak wszędzie znajdują się w nim luki. Otóż Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie zwracał wszystkich kosztów leczenia, a jedynie tą część jaką ma w swoim cenniku usług. Dla przykładu, jeżeli prywatna wizyta u kardiologa kosztuje ok. 80-120 zł, a w NFZ –cie wyceniona jest na 37 zł, to pacjent w tym momencie rzeczywiście płaci mniej, bo ok 60-80 zł, ale jednak płaci.

Co do leczenia się za granicą narazie nie ma żadnych szczegółowych ustaleń.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy NFZ, Andzrej Troszczyński – Musimy poczekać na dyrektywę i szczegółowe przepisy. Nie jest tak, że unijne prawo  w całości przełoży się na polskie. Na razie, żeby leczyć się za granicą, poza przypadkami nagłymi, trzeba mieć zgodę lekarza w Polsce oraz zgodę na finansowanie z NFZ.

Zmiany mają wejść w życie za 3 -4 lata.

Kinga Walczak

Zobacz także:

Zęby na kredyt

Teraz pacjent w gabinecie stomatologicznym może wybierać nie tylko zabiegi, ale także bank, który mu je sfinansuje. Maksymalna wysokość kredytu może sięgać nawet 55 tys. zł.

Zamieniono je w szpitalu, odnalazły się po 56 latach!

Zostały omyłkowo zamienione jako niemowlęta. O swoim istnieniu dowiedziały się z tajemniczego telefonu.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-13 17:13:31

szerlok.pl/nakarm_psa/ Wesprzyj psy ze schroniska, okaż serce, to nic Cię nie kosztuje!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-13 16:12:23

Może troszke nie na temat się wypowiem...ale nie rozumiem...dlaczego...musze płacić za badania potrzebne do książeczki sanepidowskiej...skoro posiadanie takiej książeczki wymaga prawo to chociaż częściowo powinna byc finansowana z moich podatków na NFZ....potem jeszcze dostaje skierowanie od pracodawcy do prywatnego lekarza pracy któremu płace kolejną kase tylko za pieczątke...to troche nie fer...:]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-13 16:16:23

no masz racje, u mnie badanie kupki np. stoi 180 NORMALNIE ŻAL

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-13 07:13:18

w przypadku gdy nie ma szans się dostać do przychodni... oweszem jestem za dopłatami - ale sprawiedliwie dla wszystkich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1