Nie daję pieniędzy na WOŚP

05 Stycznia 2018

A Ty? Wrzucisz choć złotówkę do puszki?

Nie daję owsiakowi

Już niedługo, bo 14 stycznia, odbędzie się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem wydarzenia jest niesienie pomocy potrzebującym. W tym roku uzbierane środki powędrują na leczenie noworodków.

- Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – przyznaje Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP.

Choć cel co roku jest szczytny, a Orkiestra wspomogła już wiele polskich szpitali, nadal nie brakuje osób, które próbują zbojkotować działalność WOŚP. Przeciwnicy corocznej zbiórki zamieszczają w Internecie odwrócone serduszko z napisem „nie daję Owsiakowi”. W 2016 roku zrobił to m.in. ks. Jacek Międlar.

- Podniosłe uczucia związane z ogólnonarodowymi akcjami – jeżeli nie są inspirowane i kontrolowane przez Kościół – budzą u hierarchów otwartą wrogość. Według Kościoła (tego w Polsce) nic na świecie nie jest warte gorących uniesień i entuzjazmu – nawet pomoc chorym dzieciom – jeżeli nie chwali łaski Boga, ani nie przydaje splendoru Kościołowi. Według tej wizji pomoc choremu dziecku, czy w ogóle człowiekowi, nie może być głównym celem. To tylko środek do osiągnięcia ludzkiego przeznaczenia – połączenia z Bogiem. Co roku więc, gdy rozpoczyna się wielki finał WOŚP, Kościół w Polsce dostaje czkawki (niektórzy księża popierają akcję). Nie bez powodu. Energia i radość ogarniające wtedy młodych Polaków budzą zawiść kleru. Kościół potrafi wzbudzić podobne uczucia tylko wśród ludzi starszych, którzy jednak – chociaż są ostoją wspólnoty religijnej – nie są jej przyszłością – czytamy na łamach progressforpoland.com.

WOŚP – delikatnie mówiąc – nie wzbudza również entuzjazmu u partii rządzącej. W ubiegłym roku TVP odmówiła emitowania całej zbiórki, chcąc w ten sposób uniemożliwić Owsiakowi dotarcie do szerokiej grupy widzów.

- Kościół więc modli się o mniejsze datki i obrzydza całą inicjatywę, jako moralnie naganną. Rząd stosuje inne metody. Jurek Owsiak został niedawno wezwany do sądu i zapłacił mandat ze niecenzuralną wypowiedź. Wojsko i urzędnicy wiedzą, że pomoc Orkiestrze może odbić się na promocjach i awansach. Możliwe są dyscyplinarne zwolnienia. Placówki dyplomatyczne RP otrzymały polecenie, by nie angażowały się w finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie wspierały działalności sztabów, nie użyczały pomieszczeń. Ambasadorzy – by nie obejmowali licytacji honorowymi patronatami – dodaje progressforpoland.com.

Na szczęście 25. Finał Orkiestry wyemitował w ubiegłym roku TVN, a dochód z tamtej zbiórki okazał się rekordowy. Czy 14 stycznia będzie podobnie? Mamy nadzieję, że tak. Bo WOŚP to nie tylko fundacja, która niesie pomoc potrzebującym. WOŚP to symbol ludzkiej solidarności.

A Ty? Wrzucisz choć złotówkę do puszki?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (28)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

750310
(Ocena: 1)
2018-01-14 13:25:59

Dzięki wielkiemu nagłośnieniu w kurwizji i telewizji Przetrwam dam 3 x więcej niż w ubiegłych latach...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-14 11:50:16

nie dam ani grosza! jest tyle organizacji które nie robią milionowych imprez...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Misiek
(Ocena: 5)
2018-01-07 20:33:09

Ciekawe co by było, gdyby dokładnie na ten sam cel co Owsiak pieniądze zbierali członkowie ONR? Dalibyście? NIE DAJĘ NA OWSIAKA, choćby zbierał nie wiem na jak święty cel! Bo cel nie uświęca środków!! Nie mówiąc już o oszustwach i złodziejstwie. O chamstwie tego buca już nie wspominając!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Demon
(Ocena: 1)
2018-01-14 11:42:44

Misiek

Poserznal bym ci gardlo z przyjwmnoscia i oatrzyl jak zdychasz smiejac ci wie przy tym w twarz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Bardzo mała Mi
(Ocena: 5)
2018-01-06 21:36:52

Więcej!

Na złość całemu kościołowi, rządowi i wszystkim tym którzy są na nie dam w tym roku bardzo dużo...!!! Zawsze będę wspierała WOŚP, do samego końca!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ola
(Ocena: 5)
2018-01-06 18:09:15

Na złość PISowi dam więcej Owsiakowi a jak :-D :-P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kkk
(Ocena: 5)
2018-01-05 23:22:14

wiadomo,wolny kraj, każdy może przeznaczyć swoje pieniąze na co tylko ma ochotę. Ale rozumiem, ze jesli przeciwnikom WOŚP rodzi się dziecko, to nie zgadzają się na badanie sluchu aparaturą przez nich sfinansowaną? Jak jest potrzeba wezwania karetki to zgłaszają informację " Ale nie tą z WOŚP"? Bo jezeli nie to są hipokrytami niestety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2018-01-05 20:28:13

Moje dzieci miały po porodzie banie słuchu dzięki aparatowi od WOSP, z wdzięczności co roku zwiększam przelew.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonimka
(Ocena: 5)
2018-01-05 17:50:45

Nie wrzucam, bo większość pieniędzy jest defraudowana przez Owsiaka. Nie jest w stanie udowodnić co się dzieje z dużą częścią zebranych pieniędzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-05 18:01:59

Polacy kochaja inicjatywe WOSP i chojnie ja wspieraja wiec wydaje mi sie,ze z tych pieniedzy zebranych przez tyle lat to polska sluzba zdrowia powinna byc w duzo lepszym stanie.Nie zmienia to faktu,ze sprzet przez nich zakupiony uratowal wiele ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-05 14:54:35

dalabym gdybym wiedziala,ze z tych pieniedzy nie jest finansowany przystanek Woodstock.Wole wspierac schroniska dla zwierzat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-05 17:57:02

Poczytaj zanim zaczniesz pisać głupoty, Woodstock jest finansowany przez sponsorów a pieniądze z WOŚP idą tylko na sprzęt medyczny itp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-05 18:20:02

I to sa wlasnie konsekwencje czerpania wiedzy z onetu lub innej gazetypeel.To ja Ciebie zachecam do zaczerpniecia wiedzy z innych zrodel.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-05 09:11:48

W tym roku znowu pomagam w sztabie :) Mój siostrzeniec to wcześniak i sprzęt jaki uratował życie jemu i innym dzieciaczkom był kupiony przez WOŚP. Mało jest tak totalnie pozytywnych inicjatyw w Polsce a każdemu kto psioczy na orkiestrę życzę by ani on ani nikt z jego bliskich nigdy nie musiał korzystać z pomocy jaką WOŚP zapewnia :!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz