Mordują kobiety w imię honoru!

07 Sierpnia 2009

Co roku na świecie ginie pięć tysięcy kobiet oskarżanych o „splamienie honoru” rodziny.

Mordują kobiety w imię honoru!

27-letnia matka pięciorga dzieci została pobita na śmierć przy użyciu żelaznego łańcucha przez swego ojca w Strefie Gazy, w kolejnym akcie "honorowego zabójstwa" – doniósł serwis CNN. Według policji, Jawdat al-Najar zabił swą córkę Fadię po tym, jak odbyła ona rozmowę telefoniczną z nieznajomym mężczyzną. Stwierdził, że córkę i mężczyznę łączyły "stosunki pozamałżeńskie", wpadł w złość i rzucił się na nią w szale. Fadia zginęła z powodu pęknięcia czaszki, jej ciało nosiło też ślady tortur. 

"Honor mężczyzny znajduje się między nogami kobiety" – głosi stare arabskie powiedzenie. Ofiarą "honorowych zabójstw" zwykle padają kobiety podejrzane o seks przedmałżeński i cudzołóstwo. Wyrok śmierci za splamienie honoru rodziny jest wydawany również na ofiary gwałtu! Bywają też błahe powody: stanięcie zbyt blisko mężczyzny, który nie jest krewnym, niezakrywanie twarzy chustą, obcisłe ubrania albo sprzeciw wobec zaaranżowanego małżeństwa. Pewna Turczynka zginęła za zadedykowanie jej piosenki w radiu przez niespokrewnionego z nią mężczyznę.

Uzasadnieniem dla zabicia matki, siostry, szwagierki jest przeciwstawiany interesowi jednostki interes rodziny. „Jeśli honor zostanie splamiony, cierpi cała rodzina: siostry nie mogą wyjść za mąż, bracia się ożenić, krewni są wyśmiewani. Jedyna możliwość, by zmyć tę skazę, to zabić członka rodziny, który zniszczył jej dobre imię” – mówi profesor Marek Dziekan, arabista z Uniwersytetu Łódzkiego.

W ciągu roku, w wyniku "zabójstw honorowych", na całym świecie ginie około pięciu tysięcy kobiet. Wraz z imigrantami z krajów arabskich i Azji zwyczaj zawitał też na Stary Kontynent. Tu zabójcy liczą się z najwyższym wymiarem kary. Dożywocie grozi też w aspirującej do Europy Turcji. W obawie przed karą krewni pozorują wypadki lub zmuszają kobiety do samobójstwa. Ofiary słyszą, że nie mogą zmarnować życia rodzinie i są zamykane w pomieszczeniu wraz z trutką na szczury, pistoletem albo sznurem.

Takimi praktykami tłumaczy się plagę samobójstw, jaka dotknęła na przykład Batman. To 250-tysięczne miasto na wschodzie Turcji zwane jest miastem samobójców. W ciągu ostatnich kilku lat popełniono lub usiłowano popełnić tu ponad 200 samobójstw. W trzech czwartych przypadków były to kobiety.

Jak twierdzi Rana Husseini, jordańska aktywistka i dziennikarka zajmująca się "honorowymi zabójstwami", oskarżenia wobec kobiet często są wyssane z palca. Z danych, które udało jej się zebrać, w Jordanii aż 70 proc. dziewcząt oskarżonych o seks przedmałżeński lub zdradę było dziewicami. Nierzadko oskarżenia mają na celu na przykład wyeliminowanie konkurentki do spadku, zdarza się, ze są planowane latami, przy współudziale przyjaciół przyszłej ofiary. Kobiety, które obawiają się takiej „eliminacji” ze strony krewnych, zwykle nie mają dokąd uciec. Na ich morderców wymiar sprawiedliwości patrzy łagodnym a nawet przychylnym okiem. A rodzina i otoczenie – jak na bohaterów. Ale wyznaczeni przez rodzinę do dokonania zbrodni też są ofiarami – często stają się katami ukochanej osoby. Mówi się na nich „ofiary przeznaczenia”.

Źródło: Dziennik.pl 

Tekst został opracowany przez redakcję Dziennik.pl na podstawie: Newsweek, CNN, Onet.pl.

Zobacz także:

Obrzezanie – krwawy rytuał 

zwyczaj obrzezania nie dotyczy tylko Afryki. W efekcie emigracji zawędrował też do Ameryki oraz Europy.

Kilkaset kobiet uciekło przez obrzezaniem!  

W kościołach i szpitalach na terenie Kenii schroniło się kilkaset dziewcząt w wieku od 10 do 15 lat, które uciekły przed obrzezaniem. Zabieg ten ma wprowadzić je w dorosłe życie, a jest okaleczeniem i pozbawieniem godności.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (270)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-12-01 21:19:30

re: Mordują kobiety w imię honoru!

Nie rozumiem tego. Kultura morderców, psychopatów i szowinistów! Przerażające. Powinno się ich kastrować.. Kiedyś miałam do nich odrobinę tolerancji, uważałam że istnieją wyjątki.. po moim "związku" z (w połowie) Libańczykiem - po ojcu.. - który z początku był ideałem, a później po prostu zaczęłam się go bać, do tego miał drugą na boku.. i k*rwa nie uważał, że jest czemukolwiek winny! Nie wierzę już, że są jakiekolwiek wyjątki wśród muzułmanów. Nie wiem tylko jak mogłam się tak nabrać! Całe szczęście wyciągnęłam wnioski z tej lekcji. Dziewczyny, trzymajcie się z dala od muzułmanów, potrafią być uroczy, ale to sk******* I nie wyjeżdżajcie z nimi za granice! Ja nie dałam się na to namówić i boję się pomyśleć, co by mogło się stać, gdybym wyjechała... :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-14 13:42:54

Ale mi honorowe. Nawet nie wiadomo było, z tym radiem ,czy ona go znała a i tak ją zamordowali. Taka ich kultura. Super. Zbliżysz się do sprzedawcy hot-dogów to dostaniesz nożem w plecy. Extra. I cholera przestańcie tu pisać o tym ślubie w wieku 22 lat! Idź się zesraj! Moja koleżanka wyszła za mąż i urodziła w wieku 18 i nie narzeka! A niektórzy ,jak widzisz rodzą w wieku 12 lat, lub za zamówienie hamburgera w McDonaldzie w odległości metra od kasjera ,są mordowani.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-29 17:06:41

Ojej ! Prawda takie są obyczaje , no ale to straszne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-29 18:23:21

To jest ich kultura, to jest ich świat... Nie można im zabronić wykonywania zbrodni honorowych bo to jest wpisane w ich przeszłość jak i również w przyszłość. U nas w Europie jest to nie do pomyślenia, a u nich nie do pomyślenia jest to że można nie odzyskać splamionego honoru rodziny. Każda Arabka żyje w przekonaniu że nie ma żadnej wartości. Są bite, poniżane i to jest wpisane w ich los. Przykre...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-06 17:46:27

chrzanisz. zgadzając się na coś takiego, bo jak rozumiem akceptujesz to w myśl 'dbajmy o tradycje', uznajesz, że to ok. jak widać Europa i Ameryka górują nad Arabami, więc tak, powinniśmy im zabronić zachowywania się jak po****.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-09 18:12:13

Powiem tak. Z mężczyznami nie ma tak, że im bardziej się starasz tym bardziej jemu zależy. Może to paradoks, ale jest zupełnie na odwrót. Wiem to z doświadczenia. Byłam z chłopakiem pół roku. Planowaliśmy wspolne mieszkanie. Ale chyba byłam zaq dobra bo z dnia na dzień powiedzial mi ze juz mu nie zalezy. Bo za bardzo sie staralam. Bylo mi przykro, ale myslalam ze dla tego zwiazku warto poswiecic wlasna dume. Ale nie wytrzymalam. Po kilku dniach zostawilam go. Odzylam, zajelam sie soba i jestem szczesliwsza. On teraz pisze, dzwoni, chce wrocic. A dlaczego? Bo pokazalam mu ze mam swoj honor, swoje wlasne zycie i nie rozpaczam. Pamietaj to Ty jestes najwazniejsza, Twoje zycie, Twoje samopoczucie. Na przyszlosc nie poswiecaj sie tak dla chlopaka. ZAjmij sie swoim zyciem i nie rozpaczaj. Jestem pewna ze Ci sie uda;) Powodzenia:*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-09 20:53:36

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-21 15:41:23

zgadzam sie anna nie jest egoistka ona po prostu nie ma nikogo innego a nie chce skazywac swojej corki na osrodek bo wszyscy wiemy co sie tam wyprawia i jakie sa warunki moze prywatne placowki sa lepsze ale ona przeciez nie bedzie zyla zeby oplacac taka placowke.jolu nie wiem co ci doradzic to musi byc twoja decyzja ale pamietaj ze anna pomimo wszystkich przeciwnosci losu byla silna i wychodzila zwyciezko z kazdej walki niestety tej ostatniej nie wygra.zycze szczescia i powodzenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-22 20:06:47

taka jest już ich kultura i wiara. nie wiem czy europejczycy będą w stanie coś z tym zrobić. ci ludzie są wychowywani z dziada pradziada w takiej kulturze i nawet te poniewierane i bite kobiety nie narzekają, ponieważ uważają to za słuszne. polecam książkę Księżycowa klatka opowiadającą właśnie o losie takiej kobiety, która jednak postanowiła się zbuntować. p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-20 09:42:58

te kobiety w hustach są piękne ..;))) naprawde najśliczniejsze istoty na ziemi,a przeżywają takie piekło. To jest nienormalne, nieludzki nie pojęte!! mam 12 lat ale mam więcej oleju w głowie niż araby .. wszystkie razem wzięci. byłam kiedyś w wiedniu na praterze (tam są domy starchów itp) tam są arabki. Jedna była taka śliczna jak ta na zdjęciu..czarnulka. :) Aż im pozazdroszcze ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-06 17:13:32

masz 12 lat wiec może idź na nasza klasę sobie posiedź dziecinko i nie pisz głupot...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-14 21:13:21

ale musi być piękna ta kobieta na zdjęciu... moim zdaniem takie oczy są najpiękniejsze i jeszcze te czarne brwi... mmm^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz