„Milionerzy" zdyskwalifikowali niewidomą dziewczynę

22 Października 2008

Miała już wyznaczony termin występu w studiu. Usłyszała: „A, no to będzie problem…".

„Milionerzy

Dorota Zientel ma dwadzieścia siedem lat i mieszka w podwarszawskich Łomiankach. Cierpi na genetyczne zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, jej wzrok systematycznie się pogarsza. Ostatnio zaczęła uczyć się chodzić z białą laską.

Mimo choroby ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W rozmowie z Gazetą.pl przyznaje, że stara się żyć normalnie. SMS-owe zgłoszenie do programu „Milionerzy" wysłała pół roku temu. Udało jej się przejść przez eliminacyjne pytania. W zeszły czwartek do Doroty zadzwoniła pani z programu, z zaproszeniem na nagranie. Była zdziwiona, gdy okazało się, że dziewczyna potrzebuje dyktafonu do „zapisania" adresu. I wtedy Dorota usłyszała najgorsze: „A, no to będzie problem…".

Dziewczyna o swojej chorobie wspomniała w ankiecie i poinformowała, że nie widzi. TVN nie chce zabrać głosu w sprawie, ponieważ teleturniej produkuje firma zewnętrzna - Inter Galactica. Nieoficjalnie wyjaśniono, że chodzi o wstępne eliminacje w „Milionerach", podczas których z 10 osób wybierana jest jedna - ta, która najszybciej odpowiedziała na zadane pytanie. Uczestnicy, szeregując odpowiedzi, korzystają z ekranów dotykowych. Takie urządzenia nie mogą być użyte przez osobę niewidomą.

Gdy Gazeta.pl chciała wyjaśnić, dlaczego pani Dorocie odmówiono występu, rzecznik TVN-u odsyłał do firmy zewnętrznej, a firma Inter Galactica do nabywcy programu.

Ta sytuacja tylko pogorszyła samopoczucie 27-latki chcącej normalnie żyć:

„Nie pomagają mi już okulary. Producenci programu wykluczają możliwość, żeby ktoś ze mną był. Do udziału takich osób jak ja, nie są przystosowane ich urządzenia. Mamy XXI wiek. W programach innych stacji pojawiali się uczestnicy niepełnosprawni, pamiętam jednego chłopaka, który chorował na to, co ja. I tam problemu nie było. Mogę mieć umysł Einsteina i urodę Kate Moss, ale w "Milionerach" nie wystąpię. Jest mi przykro" .

Dorota nie planuje startów w innych teleturniejach. Zachowanie TVN-u, według Małgorzaty Pacholec z biura zarządu głównego Polskiego Związku Niewidomych, nie jest dyskryminacją:

„TVN nie zastosował rozwiązań dla osób niewidzących, bo nie mógł przewidzieć, że taka osoba zgłosi się do teleturnieju. Tak samo jak nikt nie wyobraża sobie osoby niewidomej w konkursie strzelania do celu. Chociaż byśmy bardzo chcieli, do pewnych czynności się nie nadajemy. Życie niewidomego nie jest łatwe, ale priorytety powinny być inne: poprawa bezpieczeństwa, by niewidomi nie wpadali pod pociągi metra, ułatwianie dostępu do informacji, do pracy, zmiana stereotypów. O to trzeba walczyć".

W innych teleturniejach i programach pojawiały się osoby niepełnosprawne. Nie tak dawno, w show „Tak to leciało!", śpiewał niewidomy chłopak i nikt nie miał z tym problemu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (144)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-17 22:27:44

jest mnóstwo innych teleturniejów ale dziewczyna musiała wybrać akurat taki, gdzie potrzeba szybkich odpowiedzi aby wyjść z dziesiątki i do tego trzeba mieć dobry wzrok i refleks! nie oceniajmy żle producentów tvn-u! Program jest tak skonstruowany i ma pewne reguły,których trzeba przestrzegać,dlatego nie mozliwe jest zeby za nia ktoś odpowidał w eliminacjach co i tak zajęłoby dużo czasu zanim by jej przeczytał pytanie i odpowiedzi,nie oszukujmy się..Swoją wiedzę moze sprawdzić w chociażby "Jednym z dziesięciu".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-03 16:58:26

tak ja bronicie? to niech jedzie. zobaczymy jak sobie poradzi z odp na pytanie, w ktorym z dziesieciorga graczy ma byc wybrany jeden. cos czuje ze nie przejdzie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 18:19:00

nie rozumiem takiego zachowania Milionerów. Podobno to jest taka fajna, kulturalna, tryzmajcz si yasad program, w ktrzm mona wzgra grub kas. Ale takiego zachowania tego programu zniesc nie moge .! przeciez to jest normalny czlowiek , tyle ze niewidomy. zaaaaaaaaaal ! na serio. nie moge sobie wyobrazic, jak ta kobieta sie poczula, ale na pewno bylo Jej bardzo przykro .! to nie Jej wina, ze jest niewidoma!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 22:49:00

TVN nie ma racji. Porównanie " Tak samo jak nikt nie wyobraża sobie osoby niewidomej w konkursie strzelania do celu" jest nietrafne.Bo do strzelania fakt potrzebny jest dobry wzrok,ale do odpowiadania na pytania potrzebna jest wiedza a nie wzrok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-07 23:46:00

no raczej to TVN ma racje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-24 22:37:00

tvn to go..wno

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-30 15:08:00

[quote="Gosc"]od poczatu wiedziala ze jej nie dopuszcza poniewaz niestety nie dysponuja sprzetem dla niewidomych i teraz wielka pokrzywdzona udaje!!!!!!!.... ona i w wywiadzie ona sie bulwersuje ze jak to w tym wieku dy taki jest postep w takim programie ona nie moze wystapic i niema dla niej przystosowanych komputerow??????????/ zalosna naciagaczka zrobila wokol siebie szum!!! Skoro sie zglasza i wie jakie sa warunki to jak smie nagle udawac wielki bulwers i rozczarowanie ze jej nie dopuszcza dalej?.. No jasne ze nie dopuszcza bo nie widzi i sobie nie poradzi.[/quote] calkowicie sie zgadzam! osoby niepelnosprawne mamy traktowac na równi a nie je faworyzowac...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-30 15:06:00

sama powinna wiedziec ze musi widziec by wziac udzial w tym programie...tvn ma racje ze tak zrobilo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-04 17:16:00

Bardzo żal mi tej kobiety,ale chyba wiedziała,że to nie jest program przystosowany dla niej.Owszem TVN mógłby postarać się przystosować do osób niepełnosprawnych,ale nie zrobił tego i my nic nie możemy na to poradzić.Nie mówcie mi,że jestem egoistką bo ja po prostu obiektywnie patrzę na sprawę. VeryGlamour

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-06 14:50:00

[quote="Gosc"]jestes bez serca zyjemy w XXI wieku i powinni dostosowac teleturniej do osob niepelnosprawnych[/quote] Ale nie dostosowali bo nie przewidzieli.. Coz takie zycie jestesmy tylko ludzmi. Moze dzieki temu przypadkowi zmienia urzadzenia i w przyszlosci osoby niewidome rowniez beda mogly uczestniczyc w programie. Na ta chwile no coz.. nie da rady i koniec..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz