"Małpa", "asfalt", "goryl" - kwintesencja polskiego rasizmu!

18 Listopada 2010

„Małpa”, „bambus”, „goryl” i „czarnuch” to krzywdząca codzienność polskich ulic, docierająca do uszu obcokrajowców.

Według ostatniego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. „Rasizm w Polsce”, niemal każdy cudzoziemiec żyjący u nas doświadczył przemocy fizycznej lub słyszał wyzwiska pod swoim adresem. Wyniki raportu zostały opracowane na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 24 osobami z Azji i Afryki, przebywającymi w Polsce.

Wśród wyzwisk, które najczęściej padały pod adresem obcokrajowców znalazły się: "małpa", "czarna małpa", "asfalt", "bambo" i "goryl". Epitety: "czarny" i "czarnuch" kierowane były także do osób, które miały tylko odrobinę ciemniejszą karnację. Na przykład Czeczenki, biorące udział w ankiecie, powiedziały, że słyszały pod swoim adresem określenia: "taliban". Wobec osób azjatyckiego pochodzenia padały określenia typu "żółtek" i "ty, skośnooka".

Jak powiedziała w wywiadzie z „Dziennikiem” Agnieszka Mikulska z Helsińskiej Fundacji, ankietowani czują się dotknięci tym, że Polacy nie chcą siadać obok nich w autobusach, a sprzedawcy przyjmując lub wydając pieniądze starają się uniknąć dotknięcia ręki. Natomiast kobiety, które przebywają w towarzystwie cudziemców słyszą niewybredne komentarze, w stylu „To nie ma już Polaków?!”.

Spośród 24 respondentów, aż czternastu zostało pobitych, a siedmiu z nich wymagało specjalistycznej pomocy lekarza. Do poważniejszych urazów należały: złamanie nogi, nosa czy przecięcie ścięgna w palcu ręki. Trzy kobiety powiedziały, że ich dzieci były bite przez rówieśników w szkole!

Sprawcami ataków są przeważnie ludzie młodzi (w wieku do dwudziestu kilku lat), w większości mężczyźni. Napady z pobiciem najczęściej przytrafiają się w punktach komunikacji miejskiej: autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach.

Ofiary rzadko zgłaszają się na policję, bo z góry zakładają, że wymiar sprawiedliwości nie zajmie się ich przypadkiem i sprawcy nie zostaną ukarani. W rzeczy samej, w żadnej ze zgłoszonych spraw napastnicy nie zostali ukarani, a na wokandę trafiła tylko historia pobicia dziewczynki, jednak została umorzona ze względu na młody wiek napastników.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Milionerzy z Rosji nie szukają żon - wolą nianie i surogatki!

Absolwentki wyższych uczelni nie mają szans na godziwą pensję!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (148)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Tylko biedronka nie ma ogonka
(Ocena: 3)
2017-08-29 10:34:42

45 komentarzy - Narzekanie na mniejszości 45 komentarzy - Narzekanie na polaków 10 komentarzy - Nawoływanie do tolerancji

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
z Zurichu
(Ocena: 5)
2016-03-13 17:13:19

re:

Proponuję wycieczkę na osiedla w Zurychu zamieszkałe przez Albańczyków, zobaczycie jak oni prześladują tam białych. Niszczenia mienia, pobicia, pomówienia to dla nich codzienność, aby pozbyć się obcych, czyli nie wierzących w Allaha. Także Polacy w Polsce, okazujcie dalej miłość i tolerancje imigrantom, będziecie mieli to samo co my.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-19 00:30:32

rasizm to wy zobaczycie jak przyjedziecie do anglii jak tu traktuja bialych pakistanczycy i sami anglicy mieszkam tu widze to doswiadczylam niejednokrotnie nie bylam rasistka ale dla tego kraju jestem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-24 19:19:54

a mnie denerwuje to dlaczego niektórzy tak nie lubią Żydów? to też ludzie a nie papugi czy koty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-24 18:07:10

w zwiazku , ze w Polsce jest duzo rasistow powinna powstac jakas fundacja "stop rasizmowi" kto jest za tym pomyslem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-22 20:28:38

w innych krajach tak samo traktuje si epolakow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-09 09:27:15

a sie dziwisz jak w wiekszosci tylko chamska hołota wyjeżdża za granice? Obłudni ludzie, którzy w pracy podkładają świnie "swoim" innym polakom. Nikt nie bd szanował narodu, który nie szanuje sam siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 22:17:12

Bóg stworzył równych sobie ludzi i czy to białas murzyn czy ufoludek musimy się tolerować i kochać do jasnej cholery !!! Co im przeszkadza że ma ciemniejszy kolor skóry od nich ? nie rozumiem tego ;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 19:57:56

Czy autor tego artykułu wie co to jest epitet? Jest to przymiotnik z rzeczownikiem a nie sam rzeczownik. " Epitety: "czarny" i "czarnuch" ...Zastanawiam się jaki "dziennikarz" to napisał...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 10:16:48

zero szacunku dla ludzi.... przecież o polakach też mogą powiedzieć 'białas' i co? fajnie to brzmi? miło? zastanówcie sie... wszyscy, biali, czarni, zółci, jesteśmy z tej samej gliny... trochę szacunku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-20 19:24:04

klasyka....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz