"La Strada" na bruku!

08 Stycznia 2009

Organizacja zajmująca się pomocą dla ofiar handlu ludźmi, nie ma pieniędzy na dalsze funkcjonowanie.

La Strada zajmuje się pomocą kobietom, które padły ofiarami handlu ludźmi. Większość jej podopiecznych zostało odbitych z rąk gangsterów albo domów publicznych. Do tej pory organizacja funkcjonowała dzięki pomocy zagranicznych instytucji. Te jednak zakończyły finansowanie wraz z dniem 1 stycznia nowego roku.

La Strada prowadziła hostel dla ofiar w jednej z kamienic w centrum Warszawy. Jego adres jest znany tylko wtajemniczonym, dla bezpieczeństwa osób w nim przebywających. Większość z nich ma za sobą wstrząsające doświadczenia, mogą ze sobą swobodnie rozmawiać, bo łączą je podobne historie. Zostały oszukane i zamiast do wymarzonej pracy, trafiły w ręce oprawców, którzy zmuszali je do prostytucji. Gdy się buntowały, były bite, poniżane, gwałcone.

La Strada pomaga wrócić im do normalności. Historia każdej pensjonariuszki to dramat. Pracownice organizacji wspominają kobietę, która przez pierwszych kilka godzin siedziała w jednym miejscu w płaszczu i czapce, dodatkowo otulała się rękami, bała się, była przerażona. Po blisko trzech miesiącach stała się inną osobą, pracuje, stanęła na własnych nogach.

Inna Historia - Anny, która z małego miasteczka w Wielkopolsce trafiła do Niemiec, gdzie przez kilka miesięcy pracowała w agencji towarzyskiej. Do pracy zmuszana była biciem i zastraszaniem, uratował ją nalot niemieckiej policji. Dziewczyna dopiero odnajdywała się w ośrodku La Strady. Teraz prawdopodobnie będzie musiała wrócić do domu, gdzie nie wiadomo, co ją czeka, wszyscy znają jej historię.

"Była w fatalnej kondycji. Zrobiliśmy jej badania, pomogliśmy odtworzyć wszystkie dokumenty, które utraciła w Niemczech. Dziewczyna wymaga jeszcze długiej pomocy, ale jedyne, co mogliśmy jej teraz zaproponować, to przenosiny do ośrodka dla ofiar przemocy domowej. Ania zdecydowała, że woli wrócić do domu, niż znowu adaptować się w nowym środowisku" – powiedziała „Dziennikowi" Irena Dawid-Olczyk.

Hostel powstał w 2003 roku. Początkowo działał dzięki pieniądzom z daru amerykańskiej ambasady, której rząd wspierał organizacje walczące z handlem ludźmi. Potem udało się uzyskać dofinansowanie programu EQUAL. Problemy zaczęły się już wiosną. La Strada zwróciła się o pomoc do Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - odmówiły. Rzeczniczka MSWiA tłumaczy „Dziennikowi", że pieniądze na organizację były uwzględnione w najnowszym budżecie na bieżący rok, jednak zostały wykreślone podczas cięć.

Na funkcjonowanie hostelu La Strada potrzebuje rocznie około 600 tysięcy złotych. Jednorazowo może w nim przebywać nawet kilkanaście kobiet. Jak widać, nie są to duże pieniądze.

Wsparciem La Strady zainteresowany był Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jednak problemem był zakres działalności hostelu. Urząd może wspierać tylko warszawskie i mazowieckie organizacje, a nie ogólnopolskie.

Przedstawiciele zarządu nie składają broni, swoją sprawą chcą zainteresować marszałka województwa mazowieckiego. Kamienica, w której mieści się hostel, ma opłacony czynsz do końca stycznia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (38)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 12:59:00

NIEŹLE.. ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-14 22:48:00

Państwo prawa? Nie!- Polska! To co MSWiA robi tym kobietom to dramat! Nie tylko dla nich! Również dla tych kobiet, które czekają jeszcze na pomoc! Tym,które jeszcze maja nadzieje na lepsze jutro! Tym,które mają szanse godnie żyć po tak wielkich tragediach! A to,że rzad ma wiele problemów,wie każdy! Ale czy wszyscy wiedzą,że Pan Kaczyński ma podgrzewany chodnik przed domem? Skąd miał na to pieniadze? Mama mu dała? Oj chyba nie! NA takie rzeczy są pieniadze,a na pomoc ludziom?? GDZIE ONE SĄ? Gdzie sprawiedliwość? Państwo demokratyczne? Wszyscy mają równe prawa? OJ,nie wydaje mi się! La Strada to organizacja,,która dziala w brdzo dobrej sprawie! Państwo podcina jej skrzydła! Niech powiedzą rodziną tych kobiet,że sa ważniejsze sprawy od zmuszanych do prostytucji CÓREK,MATEK, ŻON, SIÓSTR..itd!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-11 00:33:00

[quote="edwardzie"]moim zdaniem to nie jest proste sytuacja. rząd ma wiele problemów na głowie (bynajmniej go nie bronię), są to i strajki lekarzy, i inne fundacje, inne potrzeby, a pieniędzy nie ma na wszystko. jestem za tym, by organizacje tego typu istniały, bo są bardzo potrzebne, ale nie ma niestety na wszystko pieniędzy. [/quote] Patrząc na co rząd wydaje pieniądze to uwazam że mają wyraźnie zaburzona hierarchie wazności potrzeb. Wystarczyłoby odpuscic sobie zakup nowej limuzyny aby utrzymać taki dom pomocy przez rok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-10 15:42:00

moim zdaniem to nie jest proste sytuacja. rząd ma wiele problemów na głowie (bynajmniej go nie bronię), są to i strajki lekarzy, i inne fundacje, inne potrzeby, a pieniędzy nie ma na wszystko. jestem za tym, by organizacje tego typu istniały, bo są bardzo potrzebne, ale nie ma niestety na wszystko pieniędzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-10 12:30:00

nie wiedziałm że taka organizacja istnieje.. oby była

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-10 10:29:00

Przrażajace ludzka bezdusznosc nie zna granic.........

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-10 10:28:00

Przrażajace ludzka bezdusznosc nie zna granic.........

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-09 21:25:00

Biedne kobiety...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-09 17:43:00

[quote="Gosc"]PaulinkaOp to jest zenujace!! komu teraz te sprawy zostana oddane? naszej kochanej policji? przeciez ona wogole nie wspolpacuje z niemiecka policja czy holenderska. niczego nie potrafia do konca doprowadzic i wyciagac tych dziewczyn z piekla! gdyby potrafili nie powstalaby la strada bo nie byloby takiej potrzeby! a te dziewczyny potrzebuja takiej pomocy do cholery! Popieram.Polska policja to tylko umie łapać pijanych kierowców... tylko? a jak by nie łapała to byś narzekała, że nie łapie pijanych kierowców i jest tyle wypadków na drogach. Łapanie pijanych kierowców to BARDZO DUŻO, to ratowanie życia często niewinnych ludzi. taak. ostatnio wyszlismy ze znajomymi z wodka ze sklepu kolega otworzyl i w tym moemncie podjechala nasza kochana policja i zaczela nas spisywac... wszystko ok tylko ze po chwili podjechala taksowka z ktorej jako kierowca wysiadl totalnei zalany, czerwony na ryju i z psta butelka po piwie w rece facet, psozedl do sklepu i wrocil, ale policji to nie interesowalo ze zaraz moze kogos zabic na drodze - bo przeciez trzeba bylo spisac takich wielkich przestepcow jak my :] może mieli zły dzień...policjant też człowiek....naprawde powinno się mieć do nich szacunek....charują pół roku kując od rana do wieczora czasem nie śpiąc tylko po to żeby nam obywatelom pomagać Wiadomo że i wśród policjantów zdarzaja się niekompetentne osoby jednak najwiekszym problemem jest chyba to że Policjantów jest poprostu za mało. yyy... ? własnie gówno robią! bo się kur** boją . Dzieciaka wracajacego po nocy spiszą , ale lumpa który klnie na całą ulice i wszystkich wyzywa to nie . I nie mowcie mi ,ze charują . Bo owszem są normalni niektorzy , ale wiekszosc tak naprawde nic nie robi bo sie boi. W domu mialam , ojca pijaka , matke bił dzwonila po policje i po godzinie wracal do domu. Kolezanke kumpel pobil , poszla na policje i co? nic, zostawili sprawe. Przed sklepem kilka przecznic od mojego domu , ciagle przesiaduje pijany facet . Co dziennie tam siedzi, odstrassza im klientow , odgraza sie wszystkim , kiedys nawet ktoras z tych kobiet sprzedajacych uderzyl.Ciagle wzywaja policje i GOWNO! bo ten koles od 5 lat tam stoi ! . Łapówkarze jebani a nie policja . [/quote] "gówno robią" bo nie mają podstaw prawnych żeby coś zrobić w sytuacjach które opisałaś.... to w rządznie "gówno robią " zeby policja mogła walczyć z takimi zakałami społeczeństwa!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-09 17:36:00

PaulinkaOp to jest zenujace!! komu teraz te sprawy zostana oddane? naszej kochanej policji? przeciez ona wogole nie wspolpacuje z niemiecka policja czy holenderska. niczego nie potrafia do konca doprowadzic i wyciagac tych dziewczyn z piekla! gdyby potrafili nie powstalaby la strada bo nie byloby takiej potrzeby! a te dziewczyny potrzebuja takiej pomocy do cholery! Popieram.Polska policja to tylko umie łapać pijanych kierowców... tylko? a jak by nie łapała to byś narzekała, że nie łapie pijanych kierowców i jest tyle wypadków na drogach. Łapanie pijanych kierowców to BARDZO DUŻO, to ratowanie życia często niewinnych ludzi. taak. ostatnio wyszlismy ze znajomymi z wodka ze sklepu kolega otworzyl i w tym moemncie podjechala nasza kochana policja i zaczela nas spisywac... wszystko ok tylko ze po chwili podjechala taksowka z ktorej jako kierowca wysiadl totalnei zalany, czerwony na ryju i z psta butelka po piwie w rece facet, psozedl do sklepu i wrocil, ale policji to nie interesowalo ze zaraz moze kogos zabic na drodze - bo przeciez trzeba bylo spisac takich wielkich przestepcow jak my :] może mieli zły dzień...policjant też człowiek....naprawde powinno się mieć do nich szacunek....charują pół roku kując od rana do wieczora czasem nie śpiąc tylko po to żeby nam obywatelom pomagać Wiadomo że i wśród policjantów zdarzaja się niekompetentne osoby jednak najwiekszym problemem jest chyba to że Policjantów jest poprostu za mało. yyy... ? własnie gówno robią! bo się kur** boją . Dzieciaka wracajacego po nocy spiszą , ale lumpa który klnie na całą ulice i wszystkich wyzywa to nie . I nie mowcie mi ,ze charują . Bo owszem są normalni niektorzy , ale wiekszosc tak naprawde nic nie robi bo sie boi. W domu mialam , ojca pijaka , matke bił dzwonila po policje i po godzinie wracal do domu. Kolezanke kumpel pobil , poszla na policje i co? nic, zostawili sprawe. Przed sklepem kilka przecznic od mojego domu , ciagle przesiaduje pijany facet . Co dziennie tam siedzi, odstrassza im klientow , odgraza sie wszystkim , kiedys nawet ktoras z tych kobiet sprzedajacych uderzyl.Ciagle wzywaja policje i GOWNO! bo ten koles od 5 lat tam stoi ! . Łapówkarze jebani a nie policja .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz