Fizyka będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze!

05 Maja 2011

Reforma ma służyć temu, aby uczniowie nie szli na łatwiznę podczas egzaminu dojrzałości i „nie zubożali swojej wiedzy”. Absurd?

fizyka

Wczoraj blisko 400 tys. uczniów rozpoczęło egzamin dojrzałości. Maturzyści mają do zaliczenia trzy egzaminy pisemne: z polskiego, matematyki i języka obcego, oraz dwa ustne: z języka polskiego i obcego. Maturzyści mogą również pisemnie zdawać do sześciu z 17 przedmiotów dodatkowych. Do tej pory w grupie tej znajdowały się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2015 roku matura ulegnie znacznym modyfikacjom. – Przede wszystkim chcemy usunąć z przedmiotów do wyboru te, które młodzi ludzie wybierali rzadko – tłumaczy prof. Borecki, przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP. - Są to: wiedza o tańcu (w tym roku zdają ją 83 osoby), język łaciński i kultura antyczną (208), historia muzyki (472), filozofia (636) i historia sztuki (4204). Dla porównania najpopularniejszą spośród dodatkowych egzaminów geografię wybrało ok. 87 tys. uczniów.

Pozostałe przedmioty do wyboru Komisja proponuje podzielić na dwa koszyki. W pierwszym znalazłyby się język polski, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia i geografia, w drugim natomiast języki obce i wiedza o społeczeństwie. - Chcemy, by maturzysta miał obowiązek wybrania co najmniej jednego przedmiotu z pierwszej grupy – mówi prof. Borecki i dodaje: - Młodzież, która zdaje do dobrych uczelni, jest świadoma, że musi się ich uczyć, ale wielu chce po prostu zaliczyć maturę i zubażają swoją wiedzę. Czasami trzeba młodych ludzi zmusić, by zdawali coś innego niż dwa języki obce.

Wiesław Włodarski, przewodniczący Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich zgadza się, że warto podkreślać wagę fizyki czy chemii, jednak w propozycji rektorów widzi zagrożenie dla uczniów szkół artystycznych. – Jeśli zabronimy im zdawania np. historii muzyki, mogą nie znaleźć przedmiotu na poziomie rozszerzonym, który byliby w stanie zdać, i nie zaliczą matury – podsumowuje.

A Wy co myślicie na temat proponowanych reform? Któraś z Was podjęłaby się zdawania fizyki na maturze?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Wielki tydzień na Filipinach: Zakrwawione ciała, rany posypane solą, ukrzyżowani męczennicy

Mieszkańcy Filipin świętują Wielkanoc w wyjątkowo okrutny dla nich samych sposób.

14-latki z Krakowa wypiły alkohol z rozpuszczalnikiem! CO IM ODBIŁO?

Jedna z gimnazjalistek jest w śpiączce. Czy lekarze zdołają ją uratować?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (458)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-05 17:55:28

Dobrze, że będę pisać maturę w obecnej wersji! Za wspomnianą w tytule fizykę nigdy w życiu bym się nie wzięła. Poza tym po co komuś takie przedmioty, które nie są wymagane do danego kierunku studiów? No halo! Zmuszanie do czegokolwiek działa wręcz odwrotnie. Ja podejrzewam, że prawdziwym celem tego przedsięwzięcia jest dążenie do uczynienie z uczniów ludzi, którzy będą mogli zająć się w przyszłości wszystkim. Ale zrobienie z uczących się "uzdolnionych plastycznie, wysportowanych humanisto-matematyków-fizyków-biologów-chemików" w niczym nie pomoże, skoro bezrobocie się szerzy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-29 20:18:24

Powinny być obowiązkowe matury tylko z: chemii, fizyki, matematyki, angielskiego no i biologii, z tego przynajmniej 3 w zakresie rozszerzonym! Nie każdy musi mieć maturę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-14 19:27:01

Tak, bo każdy Polak musi iść na medycynę......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-02 17:11:45

To idiotyzm jak ma pisać osoba która wgl nie rozumie fizyki ? Ja jestem rocznikiem 96 i to ja piszę maturę w 2015 i uwierzcie mi mi i tak już mammy bardzo przesrane patrząc na tę pi*pszone reformy niech tą całą "mądrą " panią minister wywalą bo mamy jej dość !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-28 14:35:18

No to jest nie do pomyślenia! ja rozumiem,że ludzie o umysłach bardziej ścisłych są potrzebni ale humaniści także!!!!jak ktoś chcę,niech zdaję fizykę,a Ci co wolą polski czy historię niech zdają z przedmiotów humanistycznych..każdy ma prawo i chce rozwijać się w swoim kierunku.. jak ktoś nie łapie fizyki a jest humanistą to jesli z fizyki nie zda to human może się pocałować w dupę... czytałam ze własnie bardzo potrzebni są naukowcy,i pewnie do tego to zmierza ze przedmioty scisle beda teraz wymagane na maturze.. a uczelnie zaraz będą puste,i to swieta prawda... tylko niech poczekają.. i odechcę im się kurna rozszerzonych matur z przedmiotów ścisłych... powtarzam..KAŻDY MA PRAWO ROZWIJAĆ SIĘ W SWOIM KIERUNKU!!! no to teraz będzie biedaaa.;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-28 14:27:34

No pogrzało ich chyba!!! mój rocznik.. ;/ Ja rozumiem,jak ktoś ma umysł ścisły to niech sobie zdaje chemie matme,czy fizyke.. ale nie ludzie o umyśle humanistycznym.. Tzn ,że jeśli teraz jest matma obowiązkowa,a a w 2015 ma wejśc ta nowa ustawa to znaczy ze z pośród matmy fizy,chemi biologi gerografi i itd. obowiazkowy przedmiot mozna bedzie sobie wybrać tak? ze te wszystkie są obowiązkowe ale wybrac obowiązkowy mozna tylko jeden? np,zamiast matmy chemie lub biologie?proszę o odpowiedź.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-28 11:13:02

przepraszam, a czy pana ktoś zmuszał do zdawania jakiegokolwiek przedmiotu? matematyka jest obowiązkowa, a matematyka to także fizyka prawda? pozatym rocznik 2015 nie szedl w gimnazjum nowa podstawą!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-02 17:13:43

jak już to nową podstawą idzie rocznik 96 :) czyli matura 2015 :) a rocznik 2015 się jeszcze nie urodził :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-27 14:10:26

Całe szczęście, że będzie trzeba zdawać tylko jeden z przedmiotów z tej grupy. Jestem nauczycielem fizyki i wiem, że gdyby ten przedmiot stał się obowiązkowym na maturze, to byłoby krucho ze zdaniem matury...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-08 18:50:25

No chyba ich poje**ło ! Ja nie ogarniam fizyki i wiem, że 80% osób z mojej klasy też nie. Już wystarczy matma obowiązkowa :// :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-30 20:19:56

chyba ich Bóg opuścił :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-14 18:20:27

spoko bede sprawdzac z jaka szybkościa spada mi długopis z ławki. fizykaa to ja 1/3 marurzystów. bo reszta nawet poprawki nie zda..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz