Dzieci będą się uczyć o śmierci

17 Września 2009

Już niebawem w niektórych szkołach, na lekcjach wychowawczych, nauczyciele będą rozmawiali z uczniami na tematy inne niż wagary, alkohol na szkolnej dyskotece czy wycieczka do kina. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało podręcznik „Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym?”.

Dzieci będą się uczyć o śmierci

Już niebawem w niektórych szkołach, na lekcjach wychowawczych, nauczyciele być może będą rozmawiali z uczniami na tematy inne niż wagary, alkohol na szkolnej dyskotece czy wycieczka do kina. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało podręcznik „Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym?”.

W "Przekroju" możemy przeczytać: „Lokalne kuratoria podręcznik kolportują wśród nauczycieli. A ci na godzinach wychowawczych od podstawówki po liceum będą mogli oswajać uczniów ze śmiercią - nauczyciele z książki dowiedzą się, jak rozmawiać z młodzieżą na ten temat, jak wspierać przeżywających żałobę, a także jak reagować na nietypowe zachowania i zapobiegać próbom samobójczym. W podręczniku znajdują się również konkretne scenariusze lekcji dotyczące ciężkiej choroby, umierania, żałoby, a ponieważ publikację przygotowała Fundacja Hospicyjna, sporo miejsca poświęca się również pracy w ośrodkach dla terminalnie chorych”.

Wicekurator lubelska, Anna Janiszewska-Dudek, zaznaczyła, że skorzystanie przez nauczycieli z podręcznika i ewentualne przeprowadzenie lekcji będzie dobrowolne.

Natasza Lasky        

Zobacz także:

Straciła dorobek życia, męża i dziecko!

Fatalny wypadek samochodowy zbiegł się w czasie ze  śmiertelnym wypadkiem samochodowym.

Moda na eutanazję

Czy zadanie sobie samobójczej śmierci i godne umieranie to pojęcia wykluczające się? Czy śmierć na życzenie to moralny szantaż cierpieniem?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (113)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-22 02:38:40

dla mnie to jest smutne...moze to by byla ciekawa lekcja ale napewno bym sie z tego nie smiala ;pp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-15 15:49:39

jestem za! XD tylko by mogli wprowadzić obowiązek korzystania z tego podręcznika mam debilną wychowawczynię, która jedynie co to człowieka potrafi dobić. A założę się, że by mówiła o tym co się dzieje tak jak w chrześcijaństwie jest. Bo ona jest osobą wierzącą, fakt, że 95% klasy nie jest nie robi jej różnicy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-23 22:34:56

Chętnie bym posłuchała o śmierci na lekcji :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-26 11:47:07

Według mnie to dobry pomysł, a komentarze typu: "yy że niby pogadanka o śmierci to z korzyścią dla kogokolwiek? no cóż, jeżeli należysz do tych wariatek co to BOJĄ się umierania i śmierci to gratuluję...." są pisane przez osoby, które ze śmiercią nie miały odczynienia. Sama też kiedyś nie myślałam o śmierci albo twierdziłam ze nie należy jej się bać itp. Owszem, ale kiedy umiera ktoś bliski dociera do nas, że tak na prawdę nigdy nie wiedzieliśmy nic o śmierci... A osobom młodym [od podstawówki po liceum] ciężko jest samemu sobie poradzić. Sama tego jeszzce dwa lata temu potrzebowałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 17:24:37

No i dobrze. Uważam, że to swietny pomysł. Ja chodze do 3 gim i takie coś by się przydało. Z resztą lubie rozprawiac o smierci. pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-20 18:21:25

Dla mnie to nie jest mądre... oswajać kilkunasto letnia dziewczyne ze śmiercia. za;l.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-20 12:47:36

No w końcu jakaś mądra, przemyślana inicjatywa. Szkoda, że dobrowolna, bo większość nauczycieli pewnie będzie się bała rozmawiać z młodzieżą na tak trudne tematy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 16:51:27

warto przeprowadzić takie lekcje. Mam 17 lat i z moich obserwacji rówieśników wynika, że dużo osób szydzi z osób ciężko chorych, zmarłych i tak dalej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-20 02:28:02

moze dzieki tym lekcja dzieci nabiora szacunku do takich osob

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 13:32:14

A ja uważam, że warto taką lekcję przeprowadzić po to żeby uświadomić młodzież, że śmierć to naturalna rzecz, którą każdy z nas przejdzie i że powinno się ją traktować naturalnie. Interesujące jest też postrzeganie śmierci w różnych kulturach, obrzędach i o tym też powinno się powiedzieć. A książkę polecam, współtworzył ją profesor, z którym miałam zajęcia na uczelni. Znakomity człowiek!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 12:25:33

To okropne... Śmierć to nie klasówka, na którą można się przygotować albo nie. Mnie by takie lekcje wystaszyły, zaczęłabym bać się śmierci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz