A Ty? Idziesz dzisiaj na Czarny Protest?

23 Marca 2018

Kilka ważnych informacji na temat Czarnego Piątku.

czarny piątek

23 marca 2018 roku z pewnością przejdzie do historii naszego państwa. To właśnie dzisiaj odbędzie się bowiem największy protest kobiet przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Strajk rozpocznie się o godzinie 14:00 przy Metrze Świętokrzyska, o godzinie 15:00 nastąpi zbiórka przy Archidiecezji Warszawskiej na ulicy Miodowej 17/19, a o godzinie 16:00 – pod Sejmem. Potem nastąpi marsz ulicą Nowogrodzką pod Biuro PiS. Cała akcja odbędzie się pod hasłem „Jedziemy na Warszawę”.

O co chodzi w całym proteście i czym jest spowodowany? Oto kilka najistotniejszych informacji.

Walka o to, by w Polsce nie został ograniczony dostęp do legalnej aborcji trwa najmocniej od października 2017 roku. To właśnie wtedy odbył się pamiętny Czarny Wtorek, który do dzisiaj kojarzony jest z morzem kolorowych parasolek, którymi protestujące kobiety chroniły się przed deszczem. Kiepska pogoda nie przeszkodziła im wówczas w manifestacjach – pokazały swoją niesamowitą siłę i solidarność.

O tym, dlaczego my również dołączyłyśmy wtedy do protestu oraz czemu naszym zdaniem każda Polka powinna być na nim obecna, pisałyśmy TUTAJ.

Niestety, temat jest wciąż aktualny. W poniedziałek odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymać aborcję”. Za opowiedziało się 16 posłów, przeciw było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Odebrano go natomiast członkom i członkiniom organizacji pozarządowych, nie dopuszczając ich do mównicy.

- Spodziewano się, że projekt zaostrzający prawo aborcyjne zostanie rozpatrzony podczas środowego lub czwartkowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tymczasem Sejm odwołał te obrady. Według Kai Godek, antyaborcjonistki, projekt „należało niezwłocznie wprowadzić pod obrady komisji”, a poczynania Sejmu to kolejna „gra na zwłokę”. Rozczarowanie wyraził też Kościół – czytamy na wiadomości.gazeta.pl.

Mimo to organizatorki strajku kobiet zdecydowały, że protest 23 marca nie zostanie odwołany.

„Nie pozwolimy, aby pseudonaukowa argumentacja stojąca za nowelizacją umiejscowiła Polskę w szeregu państw łamiących w rażącym stopniu prawa człowieka. Deklaracje międzynarodowe jasno stanowią o prawach kobiet do dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Przykład Ameryki Południowej pokazuje, w jak drastyczny sposób zakaz przerywania ciąży odbija się na sytuacji życiowej kobiet, lekarzy i lekarek. Dlatego nie ma pozwolenia studentów i studentek na zerwanie, i tak już ograniczającego prawa kobiet, kompromisu aborcyjnego. Razem jesteśmy silne i tę siłę musimy teraz pokazać!” – czytamy apel Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego na oficjalnym fanpejdżu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Nie tylko ta grupa społeczna popiera manifestację. Udział w strajku zadeklarowali artyści, członkowie organizacji prodemokratycznych, posłowie. Kobiety i mężczyźni. Matki, żony, ojcowie rodzin.

- To jest ten czas, kiedy prosimy, żebyście nam pomogli. I wierzymy, że nam pomożecie. Wszyscy i wszystkie. Taki to jest moment. Taka to jest straszna, przedostatnia nasza walka o godność i wolność Polek. O to, żeby Polska nie była dla nas wyłącznie piekłem – apelują organizatorzy strajku.

Pora odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: co stanie się wtedy, gdy projekt „Zaostrzyć aborcję” faktycznie wejdzie w życie? Przede wszystkim zniesie on możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Gdy ten będzie poważnie i nieodwracalnie uszkodzony, kobieta i tak będzie zmuszona do donoszenia ciąży.

- Wszystko to wiąże się z ogromnym cierpieniem fizycznym oraz psychicznym, co z kolei ma związek z kolejnym prawem - do zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak przepisy, które proponuje projekt ustawy „Zatrzymać aborcję”, naruszają natomiast nasze prawa ekonomiczne i społeczne? To proste. Nie każda kobieta, której ciąża jest zagrożona, może sobie pozwolić na przerwanie ciąży w celu ratowania swojego życia. Po prostu finansowo jej na to nie stać. Dotyczy to także tych z nas, które decydują się na urodzenie dziecka z bardzo poważną niepełnosprawnością. Czy każda matka takiego dziecka może pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki medycznej lub możliwość pracy poza domem? Nie, nie może – czytamy na glamour.pl.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz. Kontrowersyjny projekt dyskryminuje kobiety ze względu na płeć. - Jak zauważa Amnesty International, Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet już wiele razy zwracał uwagę na naruszanie prawda do równości, jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia. Bo czy mężczyznom do tej pory chciano ograniczyć dostęp do świadczeń zdrowotnych? – dodaje serwis.

Nie zapominajmy o jednym. Poglądy na dostęp do aborcji możemy mieć różne, ale każda z nas powinna mieć niepodważalne prawo do tego, by postępować zgodnie ze swoją wolą i swoim sumieniem.

A Ty? Dołączysz dziś do strajku?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (49)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 1)
2018-03-25 21:01:36

Ja to bym chciała żeby się te wszystkie nowoczesne i oświecone kobiety z prawami człowieka i wolnością wypisaną na czole przestały wypowiadać w moim imieniu - Nie popieram ich . To tyle w temacie .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-27 15:11:21

A ja to bym chciała, żeby te wszystkie stare pierdziuchy z rządu przestały mówić jak mamy żyć ! i wtrącać się w naszą przyszłość.. Popieram ich ! To tyle

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 07:40:00

Nie idę , ale popieram. Ktoś wreszcie musi zatrzymać rządy tych fanatycznych PiSiorów i moherowych beretów oraz zakłamanego kleru.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 14:13:50

Przecież na każdym kroku teraz w polityce same mohery. Zaraz jeszcze wprowadzą przymusowe chodzenie do kościoła! A za PO tak pięknie było! Nowoczesna, PO wybawienie narodu. Tylko oni walczą przeciwko tym prawicowym katolom, który robią ciemnogród! (Jeśli ktoś to przeczytał nie czując sarkazmu, to współczuję braku logicznego myślenia, zmysłu obserwacji oraz wyobraźni :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 06:44:48

Ja to bym chciała w końcu poznać tą Mityczną Puszczalską która to nie stosuje antykoncepcji, tylko woli się 'skrobać' raz na kwartał. Tabletka poronna - ból, krwawienie, ogólna masakra. Aborcja w późniejszym stadium - narkoza, sam zabieg, też słabe. Serio lepsze to od gumki, czy plastra? I cenowo, i zdrowotnie już wolę się szprycować hormonami aż zdechnę na zator. Bachora nie dam sobie zrobić, tyle planów przede mną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 10:00:00

To weź od razu się podwiąż zamiast głupio pierd*lić. Nikt ci nie każe "bachorów" rodzić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 10:05:44

tych mitycznych puszczalskich trzeba szukać wśród zygotarianek, w końcu one tą teorie wymyśliły, więc maja jakieś doświadczenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 16:15:09

Na wsiach jest to dość popularne, antykoncepcja-nie, bo ktoś zobaczy jak kupuje i będzie wstyd we wsi, a potem na dyskotece bzyknie się z trzema i nie wie, którego przed ołtarz ciągnąć to się skrobie, a potem w białej sukni na ślubie jak już dorwie jakiegoś frajera. Sami księża doradzają aborcję, kiedy dziecko jest nieślubne. Tak przynajmniej jest na wsiach w okolicy, z której pochodzę( porządne katolickie podkarpacie).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Stara baba
(Ocena: 5)
2018-03-24 00:34:50

Byłam, bo zawsze biorę udział w takich akcjach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 23:05:19

Aborcja powinna być zakazana!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 22:43:32

może jak urodzisz Downa z gwałtu zmienisz zdanie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 21:46:41

Z obecną władzą nie ma za bardzo o czym dyskutować, ale jak naród oprzytomnieje i wybierze mniej nawiedzoną partie trzeba rzeczywiście coś zrobić z programem planowania rodziny. Po pierwsze trzeba wprowadzić do szkół rzetelną edukację seksualną, na podstawie programu opracowanego przrz lekarzy, psychologów i seksuologów, nie organizacji religijnych, zapewnić dostęp do darmowej antykoncepcji w tym salpingektomii i wazektomii. Zapewnić godne warunki porodu, łatwy powrót do pracy dla matek, żłobki, przedszkola i lepszy system nauczania w szkołach, zastąpić 500+ większymi ulgami podatkowymi(tak wiem zachodnie kraje mają benefity na dzieci, ale nie wychodzi im to na dobre, bo tylko karmią patologie), zmniejszyć podatek dochodowy od osób fizycznych i nałożyć podatek na firmy(cytując klasyka"jak przedsiębiorcy nie stać na zapłacenie 1 podatku, to niech przestanie bezsensu emitować CO2 i zamknie działalność"), zlikwidować ZUS i wprowadzić gwarantowaną państwową emeryturę, udoskonalić MDM, a dopiero na końcu w pełni zalegalizować aborcje. Po takich reformach, dzietność Polaków wzrośnie i będzie to ta lepsza, niepatologiczna dzietność, a aborcje wcale nie będą już tak wielką koniecznością i będzie ich mniej niż obecnie. Oczywiście o takie zmiany trudno, bo ten kto je wprowadzi narazi się na społeczny sprzeciw, a efekty zmian będzie widać dopiero po kilku latach, na początku będzie trzeba trochę pozaciskać pasa, a elektorat tego nie lubi i będzie chciał tą mądrą władze odsunąć, a te zmiany i tak trzeba wprowadzić i lepiej to zrobić teraz, niż dopiero kiedy będzie to naprawdę konieczne, bo wtedy będzie to o wiele bardziej dotkliwe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 21:59:50

Dodam tylko, bo gdzieś mi umknęło w natłoku myśli: łatwy dostęp do refundowanego in-vitro, lepsza diagnostyka prenatalna, dostęp do leczenia wad płodów, które można leczyć w łonie matki i zdecydowanie większe nakłady na służbę zdrowia, bo ilość ginekologów, położnych, neonatologów, pediatrów i specjalistów dziecięcych zakrawa o farse, a ze specjalistami dla dorosłych jest jeszcze gorzej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 10:10:33

za glupi naród na takie logiczne rozwiązania

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 17:19:21

Aborcja powinna być legalna zawsze i wszędzie. W każdym przypadku. Nikt nie ma prawa narzucać mi dogmatów swojej wiary, własnych przekonań. To MOJA sprawa, czy po wszystkim zjedzą mnie wyrzuty sumienia i popadnę w depresję, czy cała sytuacja mnie nie ruszy. Zabezpieczam się i mam jednego partnera od wielu lat, ale w przypadku wpadki na pewno skorzystam z pomocy naszych czeskich sąsiadów. Nie czuję żadnego "zewu" macierzyństwa. Nie da się nikogo zmusić do miłości. Dziecko=problem. Rozumiem, że dla wielu kobiet to cud, ale dla mnie byłby to koniec świata. Niech każdy żyje po swojemu. Zajmijmy się lepiej dziećmi, które już przyszły na ten padół łez, a głodują, żyją w skrajnej nędzy, są bite/gwałcone i bardzo często nikogo nie obchodzi ich los.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 17:21:37

Skoro tego nie czujesz to czemu po prostu ty lub twój facet się nie podwiążecie zamiast się skrobać?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 20:20:14

Nienarodzone dzieci żyją i mają prawo do życia. "Niech każdy żyję po swojemu" - tak za tym jesteś, a swojemu dziecku w ogóle nie dałabyś żyć. Anonim wyżej ma racje, jak posiadanie dziecka to taki koniec świata, to czemu nie pozbędziecie się u siebie płodności?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 21:22:02

U niemieckich sąsiadów możesz za 500€ powiązać jajowody, wazektomie wykonuje się nawet w Polsce, więc spokojnie możecie oboje na wszelki wypadek pozbyć się płodności, wtedy aborcja na pewno ci się nie przyda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 01:49:58

Nie ma czegoś takiego jak "nienarodzone dzieci". Może jeszcze "nienarodzone staruszki". :D Przestańcie zakłamywać rzeczywistość, drodzy anty-choice. Zajmijcie się swoimi źyciami (i rzyciami!)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 08:32:22

Nie jesteśmy anty-choice tylko uświadamiamy, że można się wysterylizować zamiast dokonywać aborcji, przecież jak jest się pewnym, że nie chce się mieć dzieci to tak jest taniej i mniej problematycznie, a jak oboje partnerzy się temu podadzą to nie ma szans na niechcianą ciąże.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 10:08:56

Ja też nie rozumiem po szprycować się X lat hormonami, brać tabletki po, robić aborcje jeśli naprawdę nie chce się mieć dzieci zamiast po prostu po ludzku się wysterylizować i nie skazywać siebie na to wszystko. Aborcja to nigdy nie jest sprawa tylko kobiety o czym usilnie krzyczą kobiety z czarnego marszu, ale też drugiego życia które zaczęło się w niej rozwijać i lekarza który ją przeprowadza. Jeśli to tylko jej sprawa to niech sama sobie tą aborcje zrobi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 10:09:38

a dlaczego mają się pisać na zabiegi chrurgiczne, które zawsze nosą ryzyko, skoro mają antykoncepcję, a w razie wpadki mają (nielegalną) możliwość pozbycia się zarodka?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 17:27:39

A my z mężem zrobiliśmy sobie zabiego po osiągnięciu zakładanej liczby dzieci i jesteśmy bardzo zadowoleni, bo nie musimy się nicztm przejmować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 15:25:43

a ja jestem za całkowitą aborcją-tak jak jest to np.na zachodzie-na protest nie idę bo nie ma mnie w Polsce

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Wanda
(Ocena: 5)
2018-03-23 16:48:18

A kogo obchodzi "zachód"?! Nie wszystko co na zachodzie jest lepsze. Obstawiam,że po takim zalegalizowaniu aborcji,ich liczba wzrośnie. Otwarte drzwi złodzieja nie przestraszą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 20:10:05

Kto ma usunąć ten usunie i żaden zakaz jego zdania nie zmieni. Z resztą nikt nie ma prawa decydować za dorosłą kobietę a już na pewno nie obcy faceci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-24 02:27:16

Ale za to urodzone dzieci będą kochane i nie porzucane albo póżniej zabjane-przypadek z Sosnowca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Idrazyk
(Ocena: 5)
2018-03-23 13:48:48

Jestem matką dorosłego synka z niepełnosprawnością umysłową od urodzenia . Codziennie modle sie o to zeby przezyc swoje dziecko i nie zostawiac go na "milosierdzie" kościoła i ignorantów co puszą durne ustawy . Czy ktoś z nich wie czym jest cierpienie matki ktora wie ze jej dziecko nie bedzie mialo swiadomosci ze zyje lub umrze tuz po porodzie a moze i przed...Ale co mozna oczekiwac od hien cmentarnych..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 13:33:36

nie, nie ide

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-23 21:50:26

to spadaj stad

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2018-03-24 14:04:49

Może meliski na uspokojenie? Bo jeszcze Ci ciśnienie skoczy od tego, że ktoś ma wybór i sowje zdanie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz