Dlaczego każda kobieta w Polsce powinna przyłączyć się do czarnego protestu?

29 Września 2016

Czarny poniedziałek tuż, tuż. Zastrajkujesz?

ogólnopolski strajk kobiet

W ubiegły piątek Sejm odrzucił projekt komitetu „Ratujmy kobiety”, który zakładał liberalizację prawa aborcyjnego. Najważniejszym punktem projektu było zagwarantowanie Polkom prawa do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia bez względu na okoliczności, a gdyby ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, była wynikiem gwałtu lub oznaczała upośledzenie płodu – także po tym terminie.


Mimo że pod projektem podpisało się setki tysięcy polskich obywateli, Sejm odrzucił go już w pierwszym czytaniu. Do dalszych prac sejmowych trafi za to projekt środowisk pro-life, który zakłada całkowity zakaz aborcji bez względu na okoliczności poczęcia. Usunięcie płodu miałoby się wiązać z 5-letnią karą więzienia. Nawet gdyby ciąża była wynikiem gwałtu, stosunku kazirodczego lub wiązałaby się z trwałym uszczerbkiem zdrowia matki.


I choć odebranie kobietom prawa do decydowania o własnym ciele powinno oburzyć wszystkie Polki, wcale tak nie jest. Nie brakuje niestety głosów, że usuwanie ciąży z gwałtu jest ponownym gwałtem – tyle że na kobiecej psychice. Do naszej redakcji przyszedł nawet list w tej sprawie, który zdecydowałyśmy się opublikować kilka dni temu:


LIST: „Uczestniczki czarnego protestu zachęcam do pomalowania dłoni na czerwono. Bo macie krew na rękach!”

Papilot nigdy nie był portalem stronniczym, stąd nasza decyzja o publikacji listu, z którym totalnie się nie zgadzamy. Naszym zdaniem żadna Polka nie powinna być sprowadzana do roli inkubatora, a decyzję o tym, czy chce urodzić ciężko chore dziecko czy nie – podejmować samodzielnie. Bez strachu, że pójdzie za to do więzienia.


Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego w naszym kraju gwałciciel ma większe prawa od ofiary. Jesteśmy kobietami i w poniedziałek przyłączymy się do czarnego protestu.


Dlaczego Ty również 3 października powinnaś zastrajkować?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (58)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-30 19:09:51

proponuje najpierw przeczytać ustawę albo obejrzeć na youtubie film dziewczyny "4 kłamstwa o ustawie stop aborcji". Nie wspominając już o tym że jest to temat zastępczy bo rząd wprowadza w tym czasie pod stołem CETA!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-30 14:47:31

dziwicie się, że kobiety nie chcą rodzić dzieci, a przeczytajcie komentarze pod pierwszym lepszym artykułem dotyczącym matek, dzieci, karmienia piersią- hejt i agresja w stosunku mam to mało powiedziane- tylko niewychowane bachory, mleczne wywalone cycory i maciory rozpłodowe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Goscinnie
(Ocena: 3)
2016-09-30 11:34:33

Czy ktoś mi wytłumaczy jak teraz postrzegane ma być zażywanie tabletek 72 godz po? Niedawno przecież wprowadzono tabletki bez recepty, a teraz mówią że dziecko to już od zapłodnienia. Czyli mam rozumieć że zażycie tabletki po to już przestępstwo????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-30 13:10:23

Na to by wychodziło, tak samo ze spiralą. Teoretycznie, wedle założeń tej ustawy, jeśli metodami antykoncepcyjnymi nie dopuścimy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej (albo ją uśmiercimy kilkanaście godzin po fakcie), to dopuściliśmy się MORDERSTWA, bo przecież ten zlepek komórek był już pełnoprawnym człowiekiem. Idiotyzm.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-30 14:48:16

a kobiety ze spiralami to seryjne zabójczynie, komedia normalnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jaija
(Ocena: 5)
2016-09-30 18:53:10

do zapłodnienia dochodzi w ok tydzień czasu po stosunku a nie w minutę, jakbyś miała brać tabletkę gdybyś była zapłodniona to to nazywa się tabletką poronną, trochę edukacji polecam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 22:27:17

Proponuję zatem Wam wszystkim zagorzałym przeciwniczkom aborcji abyście podpisały jakąś petycję o braku możliwości dokonania aborcji na własnej osobie, a kobietom które chcą normalnego traktowania dały spokój bo do prawdy ośmieszacie się,,,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 19:07:19

obecna, restrykcyjna ustawa jest lewacka? aha.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 18:25:11

AHA. Dziękuję, do widzenia, nie czytam lewackich bredni i już tu nie wejdę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 18:51:21

aborcja nie jest kwestia pogladow politycznych, ale praw kobiet. Niemniej jednak: pa :)))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 17:47:19

Nie chcesz aborcji to jej sobie nie rob? Chcesz zabijać zabij siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2016-09-29 14:41:07

Szkoda że matki was wszystkich które się teraz wypowiadacie za aborcją, nie zrobiły jej te X lat temu kiedy to wy byłyście "zarodkiem"!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 15:28:59

ale kto tu mówi o dokonywaniu aborcji na wszystkich płodach? Chodzi o to, żeby kobieta miała wybór, czy chce urodzić dziecko z gwałtu, kazirodczego związku, albo płód zagrażający jej życiu. Nie rozumiesz, że w tym momencie rząd dąży do tego, żeby nie dawać kobietom żadnego prawa? Nie jesteś za aborcją - ok, szanuję to. Ale jeśli zaszłabym w ciąże z gwałcicielem, CHCĘ MIEĆ WYBÓR i nikt nie ma prawa wsadzać mnie za to do więzienia. Do zobaczenia na manifestacji babki!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 16:10:58

Najgłupszy argument na świecie. Miałabym gdzieś że mnie matka wyskrobała, bo bym nie istniała. Poza tym jeśli byłabym warzywem od urodzenia, to wolałabym żeby mama mnie usunęła. Bo to właśnie zakłada ten protest, a nie zabijanie wszystkich dzieci po kolei idiotko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 16:43:04

To, że jesteśmy za możliwością dokonania wyboru, nie znaczy, że każda z nas ma zamiar dokonać aborcji. Wypowiedź anonima z 14:41:07 pokazuje tylko jak ograniczone są osoby przeciwne aborcji…

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 19:54:18

czyli szlag trafi wszystkie wkładki wewnątrzmaciczne, a czy jak ja juz takową mam to mi będę ją na siłę wyjmować, bo niby morduję nią dzieci? czy to nie jest szczyt absurdu?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 14:03:49

Jestem zdania, że każdy powinien decydować za siebie i nikt a zwłaszcza rząd i prawo nie powinny się do tego mieszać. Osobiście nigdy nie usunęłabym dziecka, chyba że faktycznie byłoby wielkie zagrożenie dla mojego życia - a gdy przeżyje mogę urodzić kolejne dzieci :) Są jednak osoby które ze swoich osobistych powodów nie chcą tego dziecka - zostały zgwałcone, dziecko moze urodzić się chore a wychowanie dziecka zwłaszcza chorego nie jest tanie ani łatwe a w Polsce na prawie żadną pomoc liczyć nie można. Nie rozumiem narzucania swojej woli i wiary rządu osobom które mają własną wolę. Tylko w jednej sytuacji jestem przeciwna aborcji - kiedy to kobietka chce usunąć własne dziecko ''bo zniszczy jej to kariere'' lub ''bo go nie chce''. Każdy ma własną wolę, własne życie i zasady i nikt nie ma prawa decydować o mojej macicy, życiu i poglądach strasząc w dodatku więzieniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Annam
(Ocena: 5)
2016-09-29 11:58:40

Dla jasności: „Art. 152. § 1. Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 3. Odpowiada w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo czynu określonego w § 1 także ten, kto udziela pomocy w jego popełnieniu lub do jego popełnienia nakłania. § 4. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 i § 2, lekarz, jeżeli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego. § 5. Jeżeli sprawcą czynu określonego w § 1 jest matka dziecka poczętego, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. § 6. Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu określonego w § 2.”; „Art. 153. Kto stosując przemoc wobec matki dziecka poczętego powoduje śmierć dziecka poczętego lub przemocą, groźbą bezprawną albo podstępem doprowadza matkę dziecka poczętego do pozbawienia życia tego dziecka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”. „Art. 157a. § 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 i § 2 lekarz, jeżeli uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia dziecka poczętego są następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu matki dziecka poczętego albo dziecka poczętego. § 4. Jeżeli sprawcą czynu określonego w § 1 jest matka dziecka poczętego, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. § 5. Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu określonego w § 2.”.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Annam
(Ocena: 5)
2016-09-29 12:13:43

Podsumowując ustawę - Jeśli ciąża grozi życiu matki, lekarz jest czysty i może wykonać aborcję, ale jeśli uszkodzi płód w czasie badań, podlega karze. Kobieta która poroniła nie podlega karze, ale absolutnie nie jest wykluczone, że najpierw nie będzie czegoś w rodzaju śledztwa czy rzeczywiście matka nie zrobiła tego umyślnie. Bo gdyby zrobiła, to ma sprawę sądową i sąd MOŻE ją skazać. Przymus rodzenia upośledzonych dzieci i dzieci z gwałtu nadal jest.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 13:19:13

a co jesli ciaza grozi zdrowiu? idac tym tokiem rozumowania powinno sie wprowadzic przymus ratowania innych ludzi z poświęceniem swojego zdrowia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Annam
(Ocena: 5)
2016-09-29 14:40:55

Ustawa jest źle skonstruowana, bo mówi że w przypadku zagrożenia zdrowia matki, dziecko można "nieumyślnie uszkodzić na skutek leczenia", ale nie można już przeprowadzić aborcji, chyba że zagraża to życiu kobiety. A i dla tych co się zastanawiają czemu jest jednocześnie sprzeciw in vitro - ta sama ustawa stwierdza, że człowiek powstaje w momencie połączenia plemnika z komórką jajową, więc jeśli przy in vitro powstaje kilka zestawów takich komórek, to ich utylizacja po zabiegu wpisywałaby się prawnie w aborcję/morderstwo/czy co tam sobie ustalą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 15:26:59

w ogóle co to znaczy ''dziecko poczete'' to nie jest nazwa uzywana w medycynie... to jest nacechowane ideologicznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Annam
(Ocena: 5)
2016-09-29 16:08:08

Pierwsza strona ustawy zakłada, że w momencie połączenia się komórki jajowej i plemnika mamy już człowieka objętego wszystkimi prawami, stąd taka terminologia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-29 17:09:03

no tak według ich poglądów tak jest. A prawo powinno byc dla wszystkich a nie dla małej grupy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz