Moda w wirtualnym świecie

20 Października 2009

Second Life – internetowa gra, dzięki której można wieść podwójne życie – to prawdziwe i to on-line. Jak wygląda moda w podobnej, lecz paralelnej rzeczywistości? W co internauci najchętniej ubierają swoje awatary?

Moda w wirtualnym świecie

Wbrew przypuszczeniom naukowców i futurystycznych myślicieli, równoległa rzeczywistość, stworzona przez ludzi w XXI, nie różni się zbytnio od tej, która jest naszym naturalnym środowiskiem. Świat istniejący dzięki komputerowym serwerom jest całkowicie zależny od realiów. Potwierdzeniem tej tezy jest również moda i jej rynek, którego konsumentami są awatary… Jak wyglądają uczestnicy wirtualnych światów, generowani przez graczy? Jak powinni wyglądać, by sprostać konwencjom i normom równoległego życia swych właścicieli?

Niemodna odmienność

Gracze regularnie odwiedzający świat on-line, taki jak np. Second Life, na pewno zaprotestowaliby przeciwko podobnej opinii. Za przykład służyłyby im awatary-hybrydy, czyli ludzie z głowami zwierząt czy z lisimi ogonami. Takie wizerunki można spotkać jednak coraz rzadziej, ponieważ będąc naleciałością gier RPG, nie pasują do świata prezentowanego przez Second Life, w którym odpowiedniki realnych budynków, kin, uniwersytetów czy kościołów tworzą korelat naszej rzeczywistości. Innym przeżytkiem są stroje, których fason i styl był modny w czasie powstawania wirtualnej rzeczywistości. Niektórzy z jej bywalców zdają się nie zauważać, że moda gotycka, spódniczki mini i noszone do nich kabaretki oraz długie skórzane płaszcze rodem z filmu "Matrix" to symbole nowoczesności sprzed 5 - 10 lat, święcące swe triumfy w światach stanowiących poprzedniki tych, prezentowanych obecnie przez najnowsze gry on-line.

Artystyczne spełnienie

Biznes – to on rządzi wszystkimi krajami świata. Konsumpcjonizm to jego dobry przyjaciel. Oba te mechanizmy z łatwością wtargnęły również do Second Life'u i mają się lepiej niż tam, gdzie powstały. Zaczęło się od amatorów, którzy znudzeni swym prawdziwym życiem zapragnęli spróbować sił w świecie, w którym mają drugą szansę. I tak, pracownicy sklepów, nauczyciele, urzędnicy i inni „szarzy” obywatele kolejno stawali się architektami, projektantami mody i designerami. Tworzyli swe dzieła w prostych programach graficznych, oferując je potem zainteresowanym modnisiom, estetom i zakupoholikom… Takie możliwości szybko dostrzegli ci, którzy podobnymi interesami trudnią się na co dzień, w prawdziwym życiu. W Second Life swoje produkty w wirtualnych sklepach zaczęły sprzedawać nie tylko marki ubraniowe, ale również oferenci dodatków, takich jak torby, buty, odzież sportowa czy telefony komórkowe. Ten czas na zawsze zmienił realia życia on-line.

Wirtualny Armani

Dziś swe salony otwierają kolejne domy mody. Ostatnio awatar Armaniego osobiście otworzył swój pierwszy sklep w Second Life. Lokal wzorowany jest na tym, który można odwiedzić w Mediolanie. Użytkownicy gry mogą i tu, w drugim życiu, zaznaczać swój status społeczny, kupując ubrania oraz gadżety ulubionej firmy. Zapłacą walutą obowiązującą w Second Life, czyli linden-dolarami, obecnie sprzedawanymi po specjalnym kursie również za złotówki.

Jak być glamour?

Jak widać, aby być modnym w wirtualnej rzeczywistości, należy ubierać swojego awatara tak, by był trendy również w realnym świecie. To ważne, by zdobyć kontakty i przyjaciół, kochanka czy nawet wirtualnie wyjść za mąż. Ubiór odgrywa istotną rolę również wtedy, gdy chcesz, aby twój awatar znalazł wirtualną pracę. W niej, bez innowacji – w instytucjach typu uniwersytet on-line czy wirtualny bank, panuje tradycyjny dress code – garnitur i krawat…

Okazuje się, że zamiast świata równoległego, pełnego możliwości, człowiek stworzył sobie jego zamiennik, a nawet kopię. Czy jest lepsza? Trudno w to uwierzyć. Tym bardziej że nie jest wolna od agresji i wzajemnej wrogości. Czy jednak moda drugiego życia stanie się odskocznią, czy źródłem udręki?

Alicja Milewska

Zobacz także:

Rygorystyczny dress code dla pracownic ministerstwa

Czy wiesz, że kobiety pracujące w ministerstwie nie mogą ubierać się tak, jak pracownice banku czy urzędu? Przekonaj się, na czym polegają różnice i dlaczego niektóre posłanki wybierają określony fason spódnic…

Mediolan – mekka modnych kobiet 

Jedna ze stolic mody i marzenie każdej kobiety noszącej markowe ubrania. Przeczytaj, jakim trybem żyje moda w Mediolanie! 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (114)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-03 16:33:50

hejka:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-16 16:12:56

Z checia pomoge poczatkujacym na imvu :D Wystarczy ze napiszecie do mnie na gg 5462586 a wszystko wytlumacze i wysle wam zaproszenie do tej stronki :* Pa :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-28 15:00:55

ktoś może wie na jakiej stronie zalogować się w imvu?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-13 16:22:50

Odpowiedź brzmi: zalogować/zarejestrować się w IMVU można tej oto stronie:,,IMVU.com". Trudne do odgadnięcia?(zażenowana) Zuza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-06 15:28:37

ale to dziecinne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 01:06:56

Czytałam w gazecie, że można tam bawić się w klubach, chodzić do pracy, zarabiać pieniądze, ale prawdopodobnie gra jest płatna, ale niejestem pewna. Jeżeli ktoś wie, to proszę o odpowiedz, czy za grę sie płaci??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-08 16:34:59

Ta gra to Second Life. Gram w nią od dawna... Gra płatna nie jest chyba że chce mieć się konto "premium" to można sobie zapłacić. Gre Bardzo polecam! Super zabawa na samotne wieczory Mój Nick to Daisy Ronas mogę pomóc prosze pisać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-27 17:19:20

to płatna gra?? xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-25 16:01:17

http://moj.papilot.pl/article/6428/Co-sadzicie-o-tej-torebce.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-25 11:51:59

najlepsza gra MMO to WORLD OF WARCRAFT

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-24 19:17:59

Jak ta stronka sie nazywa z tą grą ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-24 20:04:31

to nie strona tylko gra na pc do pobrania z secondlife.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-23 22:35:41

i tak nic nie pobije IMVU :]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz