Małe mieszkanie? Proste triki na optyczne powiększenie wnętrza

14 Marca 2018

Nawet niewielkie mieszkanie może sprawiać wrażenie przestronnego, pod warunkiem, że urządzi się je z głową. Dzięki prostym trikom można osiągnąć zdumiewające efekty.

małe wnętrza

Rozsądne planowanie przestrzeni nabiera szczególnego znaczenia w przypadku niewielkiego metrażu. Nadmiar przedmiotów, przytłaczające kolory, duże i ciężkie meble nie służą optycznemu powiększaniu pomieszczeń. Istnieją natomiast godne polecenia rozwiązania, dzięki którym nawet małe mieszkanie okaże się przestronne.

Jasne ściany

Aranżację ciasnych wnętrz należy zaplanować już na etapie wyboru koloru farb. Nieduże pomieszczenia wydadzą się większe, jeśli ściany zostaną pomalowane na jasne kolory. Najbezpieczniejszy i dający najlepsze efekty jest biały. Inne polecane farby do małych wnętrz to beżowy, szary, ecru oraz pastele. Intensywnych barw lepiej unikać albo wprowadzać je w ograniczonej ilości (np. jako wąski pas przełamujący jasną ścianę).

Dobrym pomysłem jest pociągniecie koloru ze ścian na część sufitu, co stworzy wrażenie wysokich stropów i ogólnie większej przestrzeni. Kontrastem do jasnych ścian mogą być dodatki w żywych, przyciągających wzrok kolorach (np. dzbany, poduszki, lampki), jednak meble powinny być stonowane, pozbawione krzykliwych wzorów.

Zobacz także: Tak mieszka Kasia Tusk

Potęga luster

Lustra to znakomity trik na powiększenie nawet najmniejszej przestrzeni. Mogą znajdować się w każdym pomieszczeniu. Lustro do przedpokoju powinno być duże i prostokątne. Dodatkowym atutem będzie jego podświetlenie, np. w formie diod LED. Oświetlenie może też zostać umieszczone nad nim – rozświetlone wnętrze wyda się jeszcze większe.

Również w salonie oraz sypialni warto postawić bądź rozwiesić lustra. W tym pierwszym pomieszczeniu sprawdzą się zwłaszcza przyciągające wzrok, stylowe lustra w eleganckich ramach – można je powiesić na ścianie, postawić na podłodze albo ustawić na meblach. Nie należy przy tym obawiać się luster dużych i przyciągających wzrok. Małe lusterka nie dadzą takiego efektu. Lustro dobrze jest umieścić zwłaszcza naprzeciwko źródła światła (okien, lamp, świec). Podobnym trikiem jest ustawienie albo zawieszenie lustra prostopadle do okna.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Monika
(Ocena: 5)
2018-03-20 08:46:42

Według mnie przede wszystkim niektóre dekoracje doskonale nadają się do optycznego powiększenia wnętrz. Ja w sumie kupiłam niedawno ładne dywany (korzystałam ze znajdującego się w Gdańsku sklepu Eurodom) i sporo innego wyposażenia z powodu remontu i generalnie pomieszczenie prezentuje się znacznie lepiej i sprawia wrażenie większego ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1