LETNI OGRÓD NA BALKONIE

06 Maja 2011

Dowiedz się, jak wyczarować stylowy podniebny salon!

balkon

W ciepłe, wiosenne dni warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Najlepiej wśród zieleni i kwiatów, które tak idealnie potrafią zrelaksować i poprawić nastrój. Jeżeli jednak nie masz własnego ogrodu wolny czas spędzaj na swoim balkonie. Odpowiednio dobrane kwiaty i meble pozwolą ci zamienić go w prawdziwą oazę zieleni, ciszy i spokoju. To miejsce może stać się naprawdę magiczne! Na co więc powinnaś zwrócić uwagę, aranżując swój podniebny salon?

Wybierze odpowiednie meble

Decydując się na określone krzesełka i stolik warto zwrócić uwagę na powierzchnię, którą mamy do zagospodarowania. Na niewielkim balkonie najlepiej sprawdzą się ażurowe, składane mebelki. Najlepiej, aby były one w jasnych barwach, nie będą wtedy sprawiały uczucia ciężkości i nadmiernego wypełnienia całej powierzchni. Jeżeli natomiast mamy do zagospodarowania nieco więcej przestrzeni, warto kupić fotele i stół z rattanu, wikliny lub drewna. Jeżeli balkon jest osłonięty, z powodzeniem można ustawić na nim meble drewniane. Na tarasach otwartych świetnie sprawdzą się z kolei plastikowe. Warto zwrócić również uwagę na wybór odpowiedniej podłogi. Jeżeli masz loggię, możesz wyłożyć tzw. deskę tarasową, która jest specjalnie zabezpieczona przed wilgocią. Na otwartych balkonach i tarasach lepiej jednak sprawdzą się płytki lub sztuczna trawa.

Co posadzić?

Na balkonie czy tarasie można posadzić naprawdę różnorodne odmiany kwiatów. Przy wyborze określonych gatunków warto zwrócić uwagę, jak nasłoneczniony jest nasz balkon oraz zastanowić się w jakim stylu chcemy go urządzić. Aby stworzyć ciekawą kompozycję warto skupić się na barwach liści i wielkości roślin. Można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie bluszczolistne lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Dobry efekt osiąga się też łącząc rośliny kilku gatunków o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji. Aby przygotować różnokolorową kompozycję, łączy się rośliny odmienne zarówno pod względem pokroju, jak i barwy kwiatów. Warto również zdecydować się na rośliny o długim okresie kwitnienia – będą dekoracyjne od wiosny do jesieni. Należą do nich rośliny jednoroczne: żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, nasturcja większa, niecierpek, aksamitka czy werbena ogrodowa Z roślin wieloletnich najlepiej sprawdzą się pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, fuksja, begonia bulwiasta i dalia. Koniecznie zwróć uwagę na zapach kwiatów. Zbyt silna woń nuży, a mieszanka silnych aromatów może wywołać nawet ból głowy.

Zamiast kwiatów

Na balkonie, zamiast kwiatów można zdecydować się na hodowle ziół. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Co więcej, aromatyczne zioła nie tylko pięknie wyglądają i pachną, lecz także przydadzą się w każdej kuchni. Na balkonach słabo nasłonecznionych można również posadzić iglaste drzewa lub krzewy – miniaturki świerków, sosen czy jodeł. Jeśli lubisz altany, zdecyduj się na winobluszcz, który szybko oplecie balkon zielenią.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz