Jak udekorować stół wigilijny?

23 Grudnia 2016

Piękne święta wymagają specjalnej oprawy estetycznej.

stół na wigilię 2016

Przedświąteczny czas upływa zazwyczaj na przygotowaniach – zakupach, porządkach i aktywności kulinarnej. Piękne święta wymagają w końcu sporego nakładu pracy i wyjątkowej oprawy estetycznej. Pachnąca choinka, przystrojony odświętnie dom i zapach piekącego się ciasta to jednak nieliczne z bożonarodzeniowych atrybutów. Również stół, szykowany na rodzinne biesiadowanie, prezentuje się inaczej niż na co dzień. My podpowiadamy, jak udekorować go efektownie!


Ozdoby na stół wigilijny


Wiesz już, jak wykonać bombki ze styropianu. Teraz przyszła pora na przystrajanie stołu. Zanim zaczniesz dekorować wigilijny stół, zastanów się, czy bardziej zależy ci na atmosferze podniosłej, czy też rodzinnej i domowej. W pierwszym przypadku powinnaś postawić na dodatki w kolorze białym, srebrnym, kremowym lub złotym. Na śnieżnobiały obrus połóż np. zastawę w tym samym odcieniu, a obok talerzy ułóż kremowe serwetki zwinięte w rulon i przewiązane złotą nitką. Do takich dekoracji doskonale dopasują się figurki aniołków, bogato zdobione świeczniki oraz owoce i orzechy ułożone w małych miseczkach (dobrym pomysłem jest zakup specjalnych misek w kształcie choinki lub gwiazdki, ale jeśli nie masz już czasu na chodzenie po sklepach, możesz po prostu ułożyć na talerzyku foremki do ciasta w takim świątecznym kształcie i wypełnić je lekkimi przekąskami).


Z kolei w przypadku stylistyki ogniska domowego, postaw na dekoracje w kolorach czerwieni, zieleni oraz złota. Możesz np. położyć na stół biały obrus, ułożyć na nim czerwone podstawki pod talerze, a oparcia krzeseł ozdobić czerwoną tasiemką lub pokrowcami w tym samym odcieniu. Figurki cherubinów zastąp raczej niewielką sztuczną choinką, a w miejsce zdobnego świecznika postaw zielone, czerwone i białe świece.


Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, możesz zdecydować się na udekorowanie stołu wigilijnego w kolorystyce niebiesko-białej. Jasny obrus przykryj wtedy granatowymi podkładkami pod talerze, a zastawę ułóż w kratkę (np. biały talerz, niebieska miska). Dodaj do tego świąteczne akcenty, takie jak wazon, czy misa wypełniona srebrzystymi łańcuchami. Dobrym pomysłem będzie również swobodne ułożenie na stole niebieskich i białych bombek choinkowych.


Świąteczny wystrój stołu osiągniesz nie tylko dzięki odpowiednim barwom, ale również dodatkom. Wcześniej wspomniane serwetki zwinięte w rulon, miseczki w kształcie gwiazdek i choinek, świeczniki, świece oraz niewielkie bożonarodzeniowe drzewko z pewnością umilą wigilijny posiłek. Oprócz kolorowych bombek możesz również położyć koło talerzy mini-paczuszki, imitujące prezenty (wystarczy, że ozdobnym papierem i tasiemką owiniesz kilka pudełek od zapałek).


Ważne również, aby zastawa była czysta i niezarysowana, świece zapalone, a pod obrusem nie zabrakło sianka. I najważniejsze – na stole powinien się także znaleźć talerzyk z opłatkiem oraz talerz dla zbłąkanego gościa. Tradycji musi przecież stać się zadość!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz