Jak sprawnie zorganizować przedświąteczne przygotowania?

22 Grudnia 2015

Święta tuż-tuż! Jeśli zostawiłaś sobie przygotowania na ostatnią chwilę, musisz mieć dobry plan.

świąteczne porządki

Do Bożego Narodzenia zostało kilka dni. Niektórzy zdążyli już posprzątać mieszkanie, wysłać kartki, zaplanować zakupy albo i nawet je zrobić (przynajmniej częściowo), kupić prezenty itd. Wiele osób przygotowania do świąt zostawia jednak na ostatnią chwilę. Czasem zmusza nas do tego brak czasu. Czasem to nasze gapiostwo. Jeśli wciąż jesteś w proszku, głowa do góry. Podpowiadamy, jak wszystko zorganizować.

Plan działania

To absolutnie niezbędne i najważniejsze. Musisz mieć plan działania na papierze. Spisz wszystko, o czym musisz pamiętać: sprzątanie, zakupy, prezenty, choinka, opłatek itp.

Porządki

Ciekawe rady dotyczące porządkowania daje nam Marie Kondo, autorka poradnika „Magia sprzątania” (Muza 2015). Marie radzi: posprzątaj raz, a dobrze. Przekładanie rzeczy z kąta w kąt nie ma sensu – Boże Narodzenie to dobra okazja, by wziąć kartonowe pudełko i bez żalu rozstać się z przedmiotami zużytymi, zepsutymi, niepotrzebnymi, brzydkimi itp. „Jednorazowe, ale gruntowne porządki sprawią, że dom będzie całkowicie wysprzątany. Bałagan wraca w sytuacjach, gdy komuś się wydaje, że posprzątał dokładnie, a tymczasem tylko częściowo poukładał rzeczy. Wysprzątaj dom porządnie, stosując moją metodę, a nieład nie powróci, niezależnie od tego, czy jesteś z natury leniwy i czy jesteś bałaganiarzem” – radzi Marie.

Właściwe porządkowanie w zasadzie sprowadza się do tego, żeby pozbyć się rzeczy i podjąć decyzję, gdzie trzymać te, które zostawisz. Dobrze byłoby poprosić o pomoc energiczną osobę, a wtedy praca będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Poza tym przydadzą ci się dobre środki do czyszczenia. Wybierz się do drogerii i kup nowe szmatki, piórka, preparaty do mebli, rękawiczki ochronne itd. Odpowiednio wyposażona szybciej przejdziesz przez proces sprzątania.

Ważne! Działaj zdecydowanie. Nie masz czasu na to, by podczas porządkowania osobistych drobiazgów z sentymentem przeglądać album ze zdjęciami. To możesz zrobić w święta, w przerwie między karpiem a makowcem. Marie Kondo radzi również: torby najlepiej przechowywać w innych torbach, a to, co leży na podłodze, powinno znaleźć się w szafie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz