Garderoba - królestwo twoich ubrań

16 Grudnia 2008

Pomieszczenie, o którym marzy każda z nas. Złośliwi twierdzą, że to druga po kuchni najważniejsza przestrzeń dla kobiety. Podpowiemy wam, w jaki sposób i gdzie urządzić nasze małe królestwo.

Garderoba - królestwo twoich ubrań

Garderoba to wyraz pochodzący, oczywiście, z Francji, kraju słynącego z mody. Garde-robe oznacza pomieszczenie do przechowywania odzieży. Dziś garderoba nie jest zawsze osobnym pomieszczeniem. Spójrzmy chociażby na Carrie z filmu „ Seks w wielkim mieście”. Swoje ciuszki umieściła w małym korytarzyku pomiędzy łazienką a pokojem. Jest to jedno z wielu wygodnych miejsc, w którym możemy ulokować naszą garderobę.

Garderoba czy szafa?

Dlaczego potrzebujemy garderoby? Czy nie wystarczy nam szafa? Otóż, odpowiedź jest prosta: nie wszystko się w niej zmieści. Zazwyczaj szafa ma określone wymiary, a garderoba to przestrzeń. Miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie na nasze ubrania, które możemy wykorzystać różnie, w zależności od potrzeb i liczby ciuszków czy butów. Ponadto, jest bardzo praktyczna. Możemy w niej „upchnąć” to, co nam aktualnie przeszkadza, a zaraz ma nas odwiedzić np. teściowa.

Gdzie umieścić garderobę?

To zależy od wielkości mieszkania. W dużych mieszkaniach lub domach nie ma z tym problemu, zazwyczaj przeznaczamy na garderobę jedno pomieszczenie. Natomiast jeżeli chodzi o małe mieszkania, musimy znaleźć odpowiednie miejsce, aby ją zmieścić. Ważne jest też usytuowanie garderoby ze względu na wygodne jej użytkowanie. Przyglądając się swojemu mieszkaniu, skup się na miejscach niewykorzystanych na korytarzyk lub przedpokój. Pamiętaj też o wnękach, które stoją niewykorzystane. W prosty sposób możesz przemienić je na zabudowaną garderobę. Doskonale zmieścisz ją również pod skosem dachu w pokoju na poddaszu, gdzie ciężko zagospodarować tę przestrzeń. Najwygodniejszy sposób to, oczywiście, umieszczenie garderoby pomiędzy sypialnią a łazienką. To bardzo funkcjonalne.

Zalety:

  • dobrze poukładane ubrania, dzięki czemu nie potrzebujemy prasować ich po zdjęciu z wieszaka;
  • oprócz ubrań i butów często w garderobie mieści się jeszcze odkurzacz;
  • w garderobie zmieścimy i odzież letnią, i zimową, nie potrzebujemy chować jej po kartonach oraz wynosić do piwnic;
  • koszty wykonania garderoby nie są wysokie, jeśli pokusimy się o zrobienie jej samodzielnie. Na pewno niejeden mężczyzna chętnie sprawdzi się w tym zadaniu;
  • możemy kupić gotowe stelaże, półki na wymiar, drzwiczki, zawiasy...

Wady:

  • zajmuje miejsce. Pomieszczenie, w którym stoi, można przeznaczyć np. na pokój gościnny;
  • garderoba potrzebuje wentylacji, w ten sposób unikniemy pleśni. Najlepszym rozwiązaniem jest okno;
  • musimy dobrze przemyśleć projekt naszej garderoby, pamiętając o otwartych półkach, które szybko przyciągną kurz. Żeby tego uniknąć, proponujemy przyczepienie małych roletek jako „drzwiczek”, będą przepuszczać powietrze a nie kurz.

Garderoba to ważne miejsce w naszym domu. Jeżeli jeszcze jej nie posiadacie, warto się nad tym zastanowić.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (56)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-03 16:47:00

A mnie jak na razie musi wystarczyć szafa. Malutka szafa. Szafeczka. Nie oszukujmy się.. Dwie półki . W szafeczce . Grr.. Niestety pokój dzielę z siorą :/ . Alee to nie potrwa długo.. Ale o garderobie mogę pomyśleć jka będę miała swój dom...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-28 17:21:00

jak będę w tym tempie kupowała ciuchy to pokój który dzielę z bratem będzie zagracony przez moje ubrania ;pp oj, przydałaby mi się garderoba *.*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-30 11:09:00

mrr

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-25 12:21:00

no ja bymchciala garderobe lecz niestety warunki mieszkalne mi to uniemozliwiają;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-23 21:24:00

ohhh marzenie każdej laski taka garderoba jak Miley czy Mariah ... ja niestety nie mam choc mieszkam w domu i mam duzo miejsca , ale coz rodzice uważają że to przesada własna garderoba Ewelina , 15

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-20 16:15:00

jaaaaaa ale piekne te miley i mariah:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-19 20:59:00

hmm.. mam swoją garderobę, fajna sprawa. ale nie ma w tym chyba nic wyjatkowego oprócz tego że mam o wiele więcej miejsca w sypialnii ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-18 23:07:00

W tym roku przeprowadziłam remont swojego pokoju, jedną wnękę zabudowałam drzwiami i tak powstała mała,przytulna szafo-garderoba :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-18 21:51:00

http://www.fotka.pl/elfo-pogotowie/elfopigula/10904255/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-18 21:45:00

Jejkuś ile ja bym dała za taką garderobę ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz