Kompendium pielęgnacji włosów

Włosomaniactwo to choroba czy styl życia? Podobno zależy, co kto lubi, ale która z nas może kilka godzin w tygodniu poświęcić tylko na pielęgnację włosów? Nasza redakcja zebrała wszystkie najważniejsze fakty i mity na temat włosów – jeśli dostosujesz się do tych rad, zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Kompendium pielęgnacji włosów
04.10.2017
Wybór szamponu i odżywki do włosów

Kosmetyki, które będą towarzyszyły nam na co dzień, należy dobierać uważnie i z rozwagą. Przede wszystkim bardzo ważne jest, by stosować się do głoszonej przez fryzjerów zasady: szampon dobieramy do skóry głowy, odżywkę do rodzaju włosów. Oznacza to, że jeśli nasze włosy są farbowane, ale przetłuszczające się, stosujemy odżywkę podtrzymującą kolor, natomiast szampon taki, który reguluje wydzielanie sebum.

Wybierając szampon stawiajmy na te o prostym składzie, bez zbędnych dodatków w postaci olejów i składników aktywnych. Celem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie, a nie pielęgnacja. Wyjątkiem są szampony na wypadanie włosów, które przetrzymujemy na głowie przez kilka minut, by substancje aktywne mogły zadziałać, po czym spłukujemy. Pamiętajmy, że proces płukania powinien trwać tak długo, aż będą zupełnie pozbawione piany – w przeciwnym razie możemy się nabawić łupieżu.

Odżywka do włosów powinna z kolei uwzględniać potrzeby włosów. Jej zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie ich w dobrej kondycji – do regeneracji służą silniejsze produkty. Odżywkę należy stosować po każdym myciu, pamiętając o dokładnym spłukaniu. Jeśli się spieszymy, możemy postawić na odżywkę bez spłukiwania, jednak jeśli nasze włosy są delikatne, normalne lub przetłuszczające się, wybierzmy odżywkę w spreju, nie kremową. Działa ona równie dobrze, a nie obciąża niepotrzebnie kosmyków.

 

Maska do włosów – jak stosować, by osiągnąć najlepsze rezultaty

Maska do włosów to skoncentrowany kosmetyk, które ma dać silniejsze rezultaty niż odżywka używana na co dzień. Producent zwykle sugeruje na opakowaniu, jak często należy stosować dany kosmetyk i warto stosować się do tych zaleceń. Stosowanie maski do włosów w formie odżywki, po każdym myciu, może obciążyć niepotrzebnie kosmyki lub nawet im zaszkodzić. Dotyczy to m.in. masek z proteinami, np. wyciągiem z mleka czy owsa.

Częstym błędem jest nałożenie kosmetyku na niedokładnie osuszone ręcznikiem włosy. Rezultat? Maska jest rozcieńczona i nie działa tak dobrze, jak mogłaby. Dlatego bardzo ważne jest, by odcisnąć nadmiar wody z włosów przed aplikacją kosmetyku. Jeśli producent nie zaleca, nie aplikujmy też maski na skórę głowy, tylko kilka centymetrów od niej. Inaczej niepotrzebnie obciążymy włosy, które będą się szybciej przetłuszczać.

Czy dłużej znaczy lepiej? Niekoniecznie. Jednym z błędów popełnianych przez wiele kobiet jest przetrzymywanie odżywek i masek bardzo długo, nawet na całą noc. Chodzenie spać z maską na włosach i głową szczelnie owiniętą folią może prowadzić nawet do wypadania włosów! Dlatego zdecydowanie odradzamy tego typu sposoby pielęgnacji. Znajdźmy więc złoty środek i pamiętajmy, że dłuższe przetrzymanie odżywki ma sens, gdy jest to kosmetyk naturalny, z wyciągami roślinnymi. Klasyczne maski do włosów z silikonami trzymajmy tyle, ile zaleca producent, maksymalizując ich efekty poprzez ogrzewanie, np. owinięcie włosów ciepłym ręcznikiem.

 

Serum do włosów – z silikonami czy bez?

Przede wszystkim musimy rozgraniczyć dwa rodzaje tego kosmetyku. Są sera do włosów, które mają za zadanie odżywić lub zregenerować kosmyki – są to tzw. ampułki, zwykle do kupienia w sklepach fryzjerskich. Takie serum do włosów ma za zadanie dać szybkie i zauważalne rezultaty. Najważniejszy jest ich skład, który powinien być prawdziwą bombą regeneracyjną. W ich przypadku silikon w składzie nie jest potrzebny, chyba, że ma zapewnić efekty wizualne.

Drugim rodzajem serum do włosów są kosmetyki zabezpieczające końcówki – i zwykle właśnie to mamy na myśli, używając tej nazwy. Jego celem jest stworzenie warstwy okluzyjnej wokół końcówki włosa, a więc bezpiecznej powłoczki, która zadba o nieniszczenie się włosów podczas ocierania o ubrania. Najbardziej szkodliwe są wszystkie swetry i kurtki, a także torebki na ramię, które często ciągną nasze włosy i niszczą je. Dodatkowo włosy pocierają się i plączą o siebie nawzajem. By temu zapobiec, potrzebna jest właśnie warstwa okluzyjna, którą dać może jedynie silikon – dlatego unikanie ich w pielęgnacji, zwłaszcza końcówek włosów, jest błędem. Niejednokrotnie kobiety żalą się, że pomimo dbania o kosmyki tez wciąż się rozdwajają – i to właśnie brak silikonów na ostatnim etapie pielęgnacji jest powodem. Wniosek: silikony tak, ale z głową. Nie są potrzebne w szamponie, ale należy je zawrzeć w kosmetyku, który wcieramy na końcu rytuału pielęgnacji – czyli właśnie w serum.

 

Naturalne metody dbania o włosy - tak czy nie?

Naturalna pielęgnacja włosów nadal jest bardzo popularna. Dlaczego inwestujemy w naturę? Uważamy, że jest ona bliższa ciału człowieka, a to, co nasze ciało zna, przyjmuje za swoje. Wiele osób jest też zdania, że naturalne nie szkodzi. I choć nasza redakcja uwielbia ekologiczne i naturalne kosmetyki, musimy spojrzeć na nie obiektywnie.

Po pierwsze: mitem jest nieszkodliwość naturalnych kosmetyków, także tych do włosów. To właśnie w tym segmencie pielęgnacji możemy znaleźć wiele popularnych alergenów, na czele z aloesem i rumiankiem. Tak – naczelne symbole łagodności natury potrafią uczulić bardzo wiele osób. Hipoalergiczne kosmetyki znajdziemy tylko w aptece, po konsultacji z farmaceutą. Są one przebadane pod tym kątem i zawierają tylko bezpieczne składniki. Wniosek? Alergicy i osoby nadwrażliwe powinny uważać na każdy kosmetyk, zarówno naturalny, jak i drogeryjny, a najlepiej kosmetyki do włosów, w tym szampon, kupować w aptece.

Po drugie: naturalne niekoniecznie oznacza lepsze. Przykładowo płukanki ziołowe, które możemy same przygotować, mogą wysuszyć nasze włosy. Choć wydaje nam się, że skrzyp polny czy rumianek to najlepsze, co możemy swoim włosom dać, skoncentrowany nie zawsze daje najlepsze rezultaty. Do każdego kosmetyku musimy podejść obiektywnie, testując na sobie. Pamiętajmy, że to kosmetyk ma służyć naszym włosom, a nie odwrotnie.

Po trzecie: skoncentrowany składnik nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele kobiet myśli, że skoro w szamponie znajdziemy wyciąg z jakiegoś zioła, to zastosowanie skoncentrowanego składnika da lepsze i szybsze rezultaty. To błędne myślenie, gdyby tak było, na rynek wypuszczono by przecież bajecznie drogie, ale pożądane przez kobiety kosmetyki zawierające np. wyższe stężenie witaminy C niż jest dostępne obecnie. Tymczasem witamina C w stężeniu np. 45% działałaby przeciwnie w stosunku do obecnego, słowem: osiągnęlibyśmy efekt degradacji, a nie pielęgnacji skóry.

Jakie jednak kosmetyki do włosów warto wybierać spośród tych naturalnych?

  • Naturalne szampony do włosów – są jak najbardziej na tak. Jeśli tylko dany składnik nam nie szkodzi, proste składy kosmetyków naturalnych pomogą nam dobrze oczyścić skórę głowy. Pamiętajmy jednak, że szampony bez SLS, choć łagodniejsze, nie zmyją wszystkiego. Taki kosmetyk stosujmy więc jako codzienny oczyszczacz, raz w tygodniu używając czegoś mocniejszego.
  • Naturalne odżywki i maski do włosów – jak najbardziej mogą się sprawdzić, jednak należy do nich podejść obiektywnie. Jeśli nasze włosy po jej zastosowaniu są przesuszone, nie męczmy ich kolejnymi podejściami. Pamiętajmy jednak, że naturalne serum do końcówek, które nie zawiera silikonów, nie da nam wystarczającego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Może więc być ono bazą pielęgnacyjną, jednak potem warto nałożyć serum do włosów z silikonem.
  • Płukanki ziołowe – tutaj warto się zastanowić i uważnie obserwować swoje włosy. Wiele płukanek może zmieniać kolor włosów lub je przesuszać, dlatego bądźmy ostrożne. Polecamy jednak płukankę octową, która przywraca włosom właściwe ph.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Dorota (Ocena: 5) 02.07.2018 07:43
Polecam Wax Sun mgiełkę z fitrem do ochrony włosów przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.12.2017 10:07
Bardzo lubię naturalne sposoby dbania o włosy, ale nie wszystkie są dobre dla moich włosów. One potrzebują zabiegów fryzjerskich, profesjonalnego nawilżania. Bardzo lubią zabiegi kosmetykami Wella, które robię regularnie w Akademii Perfect Hair. Pani Kamila zawsze wie co mi doradzić :)
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 31.10.2017 14:10
testuję wiele odzywek i kosmetyków do włosów, jedak moim niezbedzikiem jest uzywanie raz w tygodniu oczyszczajacego szamponu carbon detox z bielendy oraz olejowanie włosow olejek arganowym (nie calych włosów a tylko samych koncówek)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie