Wczesne łysienie - jak sobie z nim poradzić?

31 Maja 2014

Problem łysienia nie musi być związany wyłącznie ze starością czy chorobą nowotworową. Co zrobić, jeśli dopadnie również nas?

kobieta w turbanie

Szybkie tempo życia, geny, przewlekły stres, niewłaściwa dieta – to wszystko może przyczynić się do tego, że włosy zaczną nam wypadać garściami. Nawet w młodym wieku. Dla niektórych osób to olbrzymi defekt estetyczny. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Wśród pacjentów mamy wielu mężczyzn w okolicach 20-30. roku życia, którzy nie mają w sobie zgody na utratę włosów. Wydaje im się, że się za szybko starzeją, tracąc atrakcyjność w oczach kobiet. Z kolei jeśli łysieje kobieta, przeżywa prawdziwy dramat. Boi się swojego odbicia w lustrze, izoluje od otoczenia. W obu przypadkach zmiany w wyglądzie zewnętrznym przekładają się na kłopoty z samooceną. Dlatego łysienie nazywane jest chorobą psychodermatologiczną – tłumaczy dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

Leki i choroby

Łysienie powstaje na skutek zanikania wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Bywa reakcją organizmu na niektóre leki, np. środki antymetaboliczne czy alkilowe. Włosy intensywnie wypadają też przy niedoczynności tarczycy, chorobach układu dokrewnego, schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym czy przy chorobach chronicznych (guzy, toczeń rumieniowaty), a także w ostrych chorobach, którym towarzyszy wysoka temperatura. Groźne bywają też zaniedbania higieniczne oraz zbyt intensywne albo za często stosowane zabiegi kosmetyczne.

Określenie przyczyn łysienia możliwe jest po zbadaniu stanu zdrowia, a w przypadku wystąpienia dolegliwości towarzyszących – zapoznaniu się z historią choroby bądź po wykonaniu określonych badań (m.in. biopsji skóry głowy).

Z badań wynika, że z łysieniem częściej zmagają się mężczyźni (kobiety rzadziej cierpią na całkowitą utratę włosów), w naszym przypadku częstsze jest natomiast łysienie plackowate spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna powodująca możliwość wystąpienia choroby, bo jej określenie jest nierozerwalnie związane z rodzajem występującej dolegliwości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Truskawka
(Ocena: 5)
2015-01-06 15:51:39

re: Wczesne łysienie - jak sobie z nim poradzić?

Już w wielu miejscach czytałam, że komórki macierzyste bardzo skutecznie działają. Nawet na YouTubie są też filmy z zabiegów w Medycynie Młodości. Możecie sobie zobaczyć, jak w praktyce wygląda to, o czym piszą w tym artykule. Pacjenci chwalą sobie efekty i mówią, że łysienie zostało u nich po zabiegu zahamowane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-04 08:01:52

re: Wczesne łysienie - jak sobie z nim poradzić?

wlasnie dlatego ci wypadaja bo nie jesz miesa. tez mialam ten problem jak bylam wegetarianka. jak zaczelam jesc mieso problem zniknal

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-31 22:08:18

re: Wczesne łysienie - jak sobie z nim poradzić?

Ja mam łysienie androgenowe..nie ma leku,wiec sprobuje tej mezoterapii.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
K
(Ocena: 5)
2014-05-31 17:48:09

re: Wczesne łysienie - jak sobie z nim poradzić?

Mam ledwo 17 lat,a włosy wypadają mi garściami.Stosuję szampon z apteki, włosy myję 2 razy w tygodniu, nie używam prostownicy ani lokówki, wszystkie kosmetyki są naturalne. Nie wiem co robić,bo włosów mam coraz to mniej. Odżywiam się zdrowo,jestem wegetariankę, dużo się ruszam. Pozdrawiam:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-31 21:23:47

Też tak mam, na pewien czas pomaga wcieranie olejku rycynowego w skórę głowy parę godzin przed myciem i picie skrzypu i pokrzywy. Do tego masaż głowy.Niestety, preparaty z apteki w ogóle nie pomagały.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-02 14:19:56

Wszystko zależy co jest przyczyną Twojego wypadania włosów. Spróbuj szampon Dermena albo tabletki Priorin ( jezli Twój problem ma podłoże hormonalne). Polecam również Vitapil oraz Revalid

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-27 22:21:40

Może łysienie jest spowodowane zakwaszeniem organizmu ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1