Sucha skóra głowy - jak sobie z nią poradzić?

Przesuszona skóra głowy łuszczy się. Włosy stają się matowe, mogą wypadać. Jak przywrócić jej równowagę?
Sucha skóra głowy - jak sobie z nią poradzić?
21.10.2014

Sucha skóra głowy bywa mylona z łupieżem, chociażby z tego względu, że w obu przypadkach na włosach pojawiają się białe płatki. Jeśli chcemy mieć pewność, z jakim problemem się zmagamy, warto wybrać się do dermatologa albo trychologa. Specjalista stwierdzi jednoznacznie, czy masz łupież, czy też suchą skórę głowy. Na własną rękę trudno to ocenić, jeśli jednak na włosach wciąż pojawiają się białe płatki pomimo stosowania szamponów przeciwłupieżowych, a do tego włosy wydają się przesuszone, to prawdopodobnie dotyczy cię problem suchej skóry.

Uwaga! Jeśli po kilkukrotnym umyciu włosów szamponem przeciwłupieżowym problem nie minął, nie katuj dalej swoich włosów takim preparatem! Składniki obecne w szamponie przeciwłupieżowym mogą zaostrzyć objawy, podrażnić skórę i doprowadzić do świądu i pieczenia.

Do przesuszenia skóry głowy mogą doprowadzić różne czynniki, m.in. gorące i suche powietrze (w klimatyzowanych pomieszczeniach albo z suszarki), częste zabiegi na włosy (farbowanie, rozjaśnianie, trwała), stosowanie agresywnych kosmetyków, gorąca woda, częste noszenie obcisłych nakryć głowy (czapek, kapeluszy), zbyt częste kąpiele słoneczne, używanie elektrycznych urządzeń do stylizacji włosów (lokówki, prostownicy, termoloków).

Pielęgnuj!

W przypadku suchej skóry głowy najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty (np. Emolium, Cerkogel). Produkty tego typu wiążą wodę w skórze, ograniczając jej utratę. Dogłębnie odżywiają skórę i stymulują jej regenerację, a przy tym łagodzą podrażnienia oraz świąd. Działają one również w ten sposób, że chronią skórę przed utratą naturalnego pH i przywracają fizjologiczną równowagę skórze głowy. Można je stosować w razie potrzeby; niektórych nie trzeba spłukiwać.

Musisz zaopatrzyć się w dobry nawilżający szampon, najlepiej z apteki. Uważaj na szampony drogeryjne – w zdecydowanej większości zawierają one SLES (Sodium Laureth Sulfate) i SLS (Sodium Lauryl Sulfate), składniki, które powodują, że szampon się pieni, ale jednocześnie mogą podrażnić skórę głowy i nie są wskazane, jeśli jest ona sucha lub wrażliwa. Poproś w aptece o szampon przeznaczony dla suchej skóry głowy.

miranda kerr

Bardzo ważna jest też odpowiednia odżywka, koniecznie nawilżająca. Jeśli leczysz przesuszoną skórę głowy, nie nakładaj jej u nasady włosów (chodzi o to, by niepotrzebnie nie podrażniać skóry). Raz na tydzień nałóż na włosy regenerującą i nawilżającą maskę.

Farbuj rozsądnie!

Kobiety z suchą skórą głowy powinny zwrócić uwagę, czym farbują włosy – być może preparat stosowany w koloryzacji źle na ciebie wpływa. Zanim sięgniesz po inny, na jakiś czas zrezygnuj z farbowania włosów, by skóra mogła się zregenerować. Potem wybierz farbę innego producenta. Przez internet kupisz też tzw. ekologiczne farby do włosów (np. Sante Naturkosmetik), które mają w składzie wyłącznie naturalne składniki, m.in. hennę, wyciąg z owoców czy zioła – nie zawierają natomiast amoniaku, perhydrolu czy innych chemicznych dodatków.

miranda kerr

Internautki bardzo chwalą tę farbę. „Farba Sante rozpoczęła moją przygodę z farbowaniem roślinnym. Szukałam farby nienaszpikowanej chemią. Polecam dla osób, które chcą podkreślić swój naturalny kolor. Włosy po Sante błyszczą i nie wypadają” – pisze jedna z nich. Za taką farbę trzeba jednak zapłacić więcej niż za farbę drogeryjną – ok. 30 zł za opakowanie.

Zrezygnuj – również przynajmniej na jakiś czas – z pianek czy lakierów. Najlepiej, aby tego typu produkty nie miały w składzie alkoholu. Stosuj domowe maseczki nawilżające. Wymieszaj miąższ z 2 owoców awokado, dodaj 2 jajka, kubeczek jogurtu naturalnego i wymieszaj to z 2-3 łyżeczkami oliwy z oliwek. Dodaj jeszcze odrobinę wody i gdy uzyskasz jednolitą konsystencję, nałóż papkę na włosy. Odczekaj 10 minut, umyj włosy szamponem.

Pomóc może też olejowanie włosów – metoda polegająca na pokryciu olejem całych włosów, np. na całą noc.

miranda kerr

Myj właściwie!

Przy suchej skórze głowy jest bardzo ważne, aby nie myć włosów w gorącej wodzie (najlepiej w letniej). Na końcu szampon trzeba spłukać chłodną wodą – czynność powinna trwać tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. To ważne, ponieważ pozostałości kosmetyku mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. O ile to możliwe, warto pozwolić włosom, aby wyschły same. Jeśli nie, susz włosy chłodnym nawiewem i trzymaj suszarkę minimum 20 cm od głowy – nigdy bliżej.

Kobiety przyzwyczajone do stylizacji włosów powinny zrezygnować z prostownicy czy lokówki. Lepiej sięgnąć po zwykłe wałki albo papiloty – stylizacja nimi być może zabierze nam więcej czasu, ale będziemy mieć pewność, że nie podrażnimy skóry.

Sucha skóra głowy nie lubi też promieniowania słonecznego, ciasnych nakryć głowy oraz agresywnych kosmetyków do włosów. Trzeba obchodzić się z nią łagodnie!

miranda kerr

Odżywiaj się zdrowo!

Bardzo ważne jest także nawilżanie skóry od wewnątrz. Musisz koniecznie włączyć do swojej diety płyny – minimum 2 litry dziennie. Jedz dużo zup, pij świeżo wyciskane soki, jedz owoce i warzywa. Stosuj zdrową dietę. Korzystnie na kondycję włosów wpłyną produkty pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni i słonecznika, zdrowe oleje (z oliwek, lniany, rzepakowy, z pestek winogron), suszone morele, rodzynki, suszone śliwki, tłuste ryby, jajka, niskotłuszczowe produkty mleczne, naturalne (i niesolone) masło orzechowe, chude mięso.

Na wzmocnienie włosów pomogą preparaty – np. ze skrzypem polnym czy witaminą E, A czy PP.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (26)
Ocena: 4.92 / 5
ośka (Ocena: 5) 31.05.2019 12:51
Mnie ostatnio bardzo pomagają emolienty z elodermu, mam balsam do ciała i właśnie szampon, by nawilżać nadmiernie suchą skórę głowy, a do tego łagodzić podrażnienia i odczucie świądu. Duży plus za to, że to produkty są niesamowicie delikatne i można je używać nawet przy bardzo wrażliwej i wymagającej skórze.
odpowiedz
cela (Ocena: 5) 31.05.2019 12:37
Mnie ostatnio bardzo pomagają emolienty z elodermu, mam balsam do ciała i właśnie szampon, by nawilżać nadmiernie suchą skórę głowy, a do tego łagodzić podrażnienia i odczucie świądu. Duży plus za to, że to produkty są niesamowicie delikatne i można je używać nawet przy bardzo wrażliwej i wymagającej skórze.
odpowiedz
Kaśka (Ocena: 5) 29.03.2019 11:51
Mój sposób na piękne i zadbane ciało, nawilżoną i odżywioną skórę, to pielęgnacja z żelem BAMBOO. #zelbamboo #gsynergie. Polecam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.02.2019 14:25
ja stosuję szampon z serii Atopis który ma w składzie olej konopny i jestem z niego bardzo zadowlona
odpowiedz
klara (Ocena: 5) 22.11.2018 00:30
mi też dobrze zrobił z włosami i skóra głowy szampon przeciwłupieżowy Pirolam. usunął łupież i po kłopocie. do tego skóra i włosy wypielęgnowane.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie