Skąd bierze się łupież suchy, tłusty, różowy i biały?

Masz łupież? Oto sposoby na pozbycie się konkretnych jego odmian.
Skąd bierze się łupież suchy, tłusty, różowy i biały?
Fot. Thinkstock
08.06.2016

Łupież to jedna z najbardziej znienawidzonych, a zarazem najczęściej spotykanych chorób skóry. Objawia się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Nierzadko towarzyszy mu łojotok. Łupież dotyka osoby w różnym wieku. 

Są róże przyczyny powstawania łupieżu. Można do nich zaliczyć niewłaściwą pielęgnację, czyli nadużywanie takich produktów jak pianki, żele oraz lakiery do włosów. Często powodem jest dieta uboga w cynk. Nie można także wykluczyć zbyt rzadkiego stosowania szamponów do włosów i niewystarczającego spłukiwania tego produktu po myciu. Niektórzy wskazują jako przyczynę nawet zimny klimat. Jednak za główną przyczynę powstawania łupieżu jest uważany grzyb Malassezia globosa (typowy dla skóry głowy). Wszystko zależy jednak od rodzaju łupieżu.

Jeżeli zauważysz u siebie łupież, pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie, jaki to rodzaj. Wyróżniane są różne typy schorzenia: łupież suchy, tłusty, rumieniowy, różowy i biały.

Jakimi sposobami najlepiej jest się ich pozbyć?

Zobacz także: 7 odcieni, których faceci nie chcą widzieć na Twoich włosach

sposoby na łupież

Fot. Thinkstock

Łupież rumieniowy

Łupież rumieniowy pojawia się pod postacią plamy koloru różowego, która potem zmienia barwę na żółtą i brunatną. Jej najbardziej typowa lokalizacja to pachwiny i uda. Oprócz tego, typowe jest także złuszczanie się naskórka na fragmencie ciała objętym zmianami. Ten rodzaj łupieżu przeważnie występuje u mężczyzn.

Jak pozbyć się łupieżu rumieniowego?

Ten rodzaj łupieżu wymaga stosowania antybiotyków.

sposoby na łupież

Fot. Thinkstock

Łupież różowy

Jak sama nazwa wskazuje, łupież różowy objawia się pod postacią różowych plam, które można zlokalizować na całym tułowiu oraz na kończynach. Na klatce piersiowej zazwyczaj można zobaczyć pierwszą plamę, potem zmiany skórne rozprzestrzeniają się. Przyczyną łupieżu różowego prawdopodobnie jest wirus.

Jak pozbyć się łupieżu różowego?

Najlepiej jest udać się do specjalisty, który potwierdzi, czy faktycznie chodzi o łupież różowy i zaleci konkretne sposoby leczenia. Jeżeli chodzi o domowe metody, wskazane jest solidne nawilżanie ciała po kąpieli, okłady z zielonego ogórka oraz promienie słoneczne.

sposoby na łupież

Fot. Thinkstock

Łupież biały

Łupież biały to białe, chropowate, łuszczące się plamki na rękach, przedramionach, plecach czy twarzy. Choroba ma charakter przewlekły i nie jest łatwo jej wyleczyć. Najczęściej pojawia się u osób młodych.

Jak pozbyć się łupieżu białego?

W przypadku łupieżu białego najlepiej udać się do dermatologa, ponieważ trudno jest się pozbyć tej dolegliwości i lepiej nie robić nic na własną rękę bez konsultacji. 

Zobacz także: Dietetyczne triki, które zapewnią ci... piękne włosy!

 

sposoby na łupież

Fot. Thinkstock

Łupież suchy/zwykły

Jeżeli z Twojej głowy sypią się suche, białe łuski, masz do czynienia z najbardziej powszechnym typem łupieżu – łupieżem suchym. Najczęściej pojawia się on na owłosionej skórze głowy. Przeważnie dotyczy osób wrażliwych na występowanie drożdżaka Pityrosporum ovale. Białe płaty mogą pojawić się także w okolicach brwi, pach, a także brody. Przy jego występowaniu włosy zazwyczaj stają się bardziej suche, a przez to podatne na łamanie.

Jak pozbyć się łupieżu suchego?

Rozpocznij kurację od użycia specjalnego szamponu przeciwłupieżowego. Sprawdź, czy w swoim składzie zawiera siarczan selenu, ketokonazol czy kwas salicylowy. Te substancje eliminują kolonie drożdżaków. Dużym powodzeniem cieszy się także szampon dziegciowy. Po pierwszym myciu, łupież może się nasilić, ale nie jest to powód do niepokoju. Kilkakrotne użycie szamponu, powinno wyeliminować problem. Jeżeli łupież nie znika albo cały czas nawraca, udaj się do lekarza.

 

sposoby na łupież

Fot. Thinkstock

Łupież tłusty

Żółtawe, grube płatki mocno przylegające do skóry głowy prawdopodobnie świadczą o tym, że dopadł Cię łupież tłusty. Na jego pojawienie się bardziej są podatne osoby, których skóra często przetłuszcza się. To doskonała pożywka dla grzybów, które karmią się łojem. Nie panikuj jednak, są sprawdzone sposoby na pozbycie się tłustego łupieżu.

Jak pozbyć się łupieżu tłustego?

Na tłusty łupież skuteczny jest napar z tymianku. Aby go przygotować, wystarczy zalać łyżkę ziół szklanką wrzącej wody i odstawić na 10 minut. Następnie po umyciu głowy, wetrzyj go w skórę głowy i włosów, ale nie spłukuj. Jeżeli chcesz potem wysuszyć włosy, używaj co najwyżej letniego strumienia powietrza.

Zobacz także: Jak dbać o blond włosy?

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.5 / 5
Krzychu (Ocena: 5) 01.08.2018 02:43
U mnie niedawno pojawił się łupież suchy, właściwie nie wiem skąd, ale jest. Więc nie kombinowałem, tylko poszedłem do apteki po coś o sprawdzonym działaniu przeciwłupieżowy i farmaceutka poleciła mi szampon pirolam. Spoko szampon, 2 tygodnie i po problemie i jeszcze włosy lepiej wyglądają, są jakby mocniejsze.
zobacz odpowiedzi (2)
ewawu (Ocena: 3) 05.07.2017 10:57
na łupież suchy polecam szampon Pirolam, więcej o leku pod linkiem http://www.pirolam.pl/zwalczanie-lupiezu/ polecam
odpowiedz
Auga (Ocena: 4) 03.01.2017 09:05
Walczyłam z łupieżem przez pierwsze 2 lata na studiach, próbowałam domowych sposobów oraz dużej ilości różnego typu kosmetyków. Zaczęłam używać seboradinu, którego poleciła mi koleżanka. Efekt był świetny, pożegnałam się z tłustym łupieżem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2016 09:31
męczyłam się z łupieżem jakieś 3 lata temu, w końcu poszłam do dermatologa i to była świetna decyzja. teraz czaaasem mi się leciutko pojawi, ale albo sam znika albo kupuję Pirolam i po dwóch myciach jest po łupieżu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie