Olejowanie – sposób na zdrowe i mocne włosy

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów do pielęgnacji włosów, których głównym składnikiem są naturalne olejki. Które z nich wybrać dla siebie i jak je stosować?
Olejowanie – sposób na zdrowe i mocne włosy
21.11.2016

Dobór olejku do potrzeb włosów

Żeby w pełni wykorzystać moc naturalnych składników znajdujących się w olejkach, dobrze jest dobrać kosmetyk do danego rodzaju włosów.
W przypadku włosów o wysokiej porowatości, trzeba sięgać po te olejki, które mają w składzie kwasy omega- 3 i omega- 6, np. winogronowy, słonecznikowy, lniany, z pestek dyni, kukurydziany. Z kolei włosom średnioporowatym przypadną do gustu olejki z kwasami omega- 7 i omega- 9, np. migdałowy, z orzechów makadamia, ziaren sezamu, oliwek, awokado albo arganii żelaznej – olejek arganowy. Włosy niskoporowate powinny być pielęgnowane przy użyciu olejków bogatych w kwasy nasycone, a więc: kokosowego, palmowego, babassu.

Listę olejków wraz ze wskazaniami do stosowania, opisem działania i rankingiem popularności, można znaleźć na stronie www.olejeknawlosy.pl.

Jak rozpoznać rodzaj włosów?

W celu określenia porowatości włosów, można wykonać prosty test. Wystarczy kilka z nich (zdjętych ze szczotki lub złapanych podczas czesania) wrzucić do szklanki z wodą i odczekać kilka minut. Jeśli po tym czasie zatoną to znak, że mają wysoką porowatość. Jeśli uległy tylko częściowemu zanurzeniu – są średnioporowate. Z kolei włosy, które będą się utrzymywać na powierzchni wody, mają niską porowatość.

Olejowanie włosów

Proces olejowania włosów dobrze jest rozpocząć wieczorem, ponieważ wymaga on ok. 2-3 godzin chodzenia w ręczniku na głowie. Początek to dokładne rozczesanie włosów. Drugim krokiem jest przygotowanie wybranego olejku. Niektóre kosmetyki wymagają użycia na wilgotnych włosach, inne można wcierać w suche. W trzecim kroku warto przelać niewielką ilość olejku do odpowiedniego naczynia i podgrzać go np. w kuchence mikrofalowej, ale dosłownie przez kilka sekund, żeby nie stracił on swoich właściwości odżywczych. Ciepły produkt będzie lepiej wnikał we włosy. Kolejnym etapem zabiegu jest dzielenie włosów na pasma i staranne wcieranie produktu od ich nasady po końce.
Jeśli natomiast olejek ma postać spray’u, cały proces jest jeszcze szybszy i mniej skomplikowany – wystarczy spryskać włosy, wmasować produkt i gotowe.

Ostatnim etapem olejowania włosów jest owinięcie ich w folię lub czepek i ręcznik. Wszystko po to, żeby zapewnić im ciepło i tym samym ułatwić wnikanie substancji odżywczych. Po ok. 2-3 godzinach trzeba zmyć włosy delikatnym szamponem. Można także zostawić olejek na całą noc, a głowę umyć rano.

Jak często olejować włosy?

Żeby zauważyć efekty olejowania włosów, należy powtarzać zabieg regularnie - średnio raz w tygodniu, a ponadto unikać stosowania mocno oczyszczających szamponów i nie narażać kosmyków na działanie wysokiej temperatury prostownicy czy lokówki. Dobrze jest także zrezygnować z mocnych kosmetyków utrwalających. Po kilku miesiącach włosy odwdzięczą się siłą i gładkością.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 10.01.2017 14:58
Maski Pilomax daja ukojenie Twoim włosom. Polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.11.2016 13:08
Pytanie : czy jesli mam rozjasniane blond wlosy, (chlodny odcien) olej ich nie pożołci?
zobacz odpowiedzi (1)
dpblogpl (Ocena: 5) 21.11.2016 11:20
Olejów na włosy używam od lat. Moimi ulubionymi jest amla, olej lnany i ze słodkich migdałów. Nakładam olej na całą noc (na poduszkę kładę ręcznik). Po nałożeniu oleju przeczesuję kilka razy włosy tangle teezerem i rano zmywam olej szamponem bez SLS.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.11.2016 10:39
Polecam olejowanie z całego serca. Od jakiegoś czasu włosy zaczęły mi się niemiłosiernie puszyć, próbowałam wielu odżywek - czytałam zawsze opinie na wizażu i kupowałam tą, która u innych powodowała cuda na włosach ... i nic. Zaczęłam olejować włosy. Nakładałam olej wieczorem, związywałam włosy w kok, kładłam się spać i rano myłam głowę. Ważne żeby nie przesadzić z ilością nakładanego oleju i faktycznie dobrać olej do włosów (np. olej kokosowy włosom wysokoporowatym może bardziej zaszkodzić niż pomóc). Ale do rzeczy, olejowałam włosy kilka razy w tygodniu i faktycznie zauważyłam różnice. Włosy zrobiły się bardziej gładkie i prawie w ogóle się nie puszą. Widzę ogromną różnicę dlatego polecam. PS. Dużo blogerek urodowych (jeśli tak je można nazwać) pisze o olejowaniu i jego efektach w o wiele przystępniejszy sposób niż tutaj :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie