Łysienie, utrata włosów - jak sobie poradzić?

Dowiedz się, jak postępować, gdy zauważysz ubytek włosów!
Łysienie, utrata włosów - jak sobie poradzić?
04.10.2010

Wypadanie włosów to problem złożony, zależny od wielu czynników: wieku, poziomu stresu, zmian hormonalnych, predyspozycji genetycznych oraz diety. Jak wynika ze statystyk, aż 75% kobiet skarży się na nadmierne wypadanie włosów, a aż 1/3 mężczyzn w wieku między 25. a 40. rokiem życia oraz połowa mężczyzn po 50. boryka się z problemem łysienia.

W przypadku gwałtownej i bardzo widocznej utraty włosów, niezbędna jest wizyta u lekarza. Dobrym testem na to, czy włosy wypadają w normie, jest przeciągnięcie palcami od nasady po końce. Czynność należy powtórzyć kilka razy - jeśli za każdym razem wyjdą co najmniej dwa włosy, masz prawo do niepokoju. 

Poznaj przyczyny

Wypadanie włosów może być spowodowane  różnego rodzaju zaburzeniami, np. tarczycowymi, autoimmunologicznymi. Lekarze podkreślają również, że zabójczy dla naszych włosów może być pogłębiający się stres, który spowalnia mikrocyrkulację krwi, prowadząc do uszkodzenia mieszka włosowego. W efekcie, włosy zaczynają wypadać, a czasami dochodzi do trwałego przerzedzenia czupryny.

Jednak największą winę za wypadanie kosmyków i łysienie ponoszą hormony. W przypadku mężczyzn za utratę włosów odpowiedzialny jest 5-α-dihydrotestosteron (DHT) - produkt przemiany testosteronu. Jego nadmiar powoduje łysienie androgenowe polegające na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole. W rejonie kątów czołowych powstają zakola, a równocześnie może dochodzić do utraty owłosienia na czubku głowy. Tego rodzaju łysienie jest dziedziczne i dotyczy nawet 80% panów po 50. roku życia. Jak jednak alarmują specjaliści, problem łysienia może pojawić się również u młodszych mężczyzn, a nawet u 18-latków.

Z kolei u kobiet łysienie o podłożu hormonalnym nie przebiega według jednego schematu. Wypadaniu włosów u pań sprzyjają wszelkiego rodzaju wahania hormonalne spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych czy ciążą. W tym drugim przypadku łysienie trwa zazwyczaj około 6 miesięcy i samoistnie mija.

wypadanie włosów

Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate polegające na utracie włosów w kształcie owalnym lub okrągłym. Najczęściej wypadanie kosmyków zaczyna się od małych skupisk (plamek), które z biegiem czasu rozlewają się na znaczną część skóry głowy.

Schorzenie może rozwijać się powoli lub bardzo szybko. Najpierw powstają rejony, w których włosy zaczynają się przerzedzać, a z biegiem czasu łysina staje się coraz większa. Skóra pozbawiona włosów jest delikatna, blada, czasami różowawa.

Łysienie plackowate rozwija się u osób młodych, między 20. a 30. rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jego przyczyną może być stres, długotrwałe napięcie nerwowe, ale również wszelkie infekcje wirusowe lub bakteryjne, zmiany hormonalne oraz predyspozycje genetyczne.

SOS

Aby zmierzyć się z problemem, na początek umów się na wizytę u sprawdzonego specjalisty.  Warto wcześniej dowiedzieć się, czy gabinet lekarski, na który się zdecydowaliśmy, przeprowadza  trochoskopię i trichogram. To niezbędne do prawidłowej diagnozy badania, które pokazują, w czym leży przyczyna łysienia. U mężczyzn w większości przypadków okazuje się, że utrata włosów jest dziedzicznym procesem o podłożu hormonalnym, ale mimo to lepiej wykonać badanie, aby wykluczyć innego rodzaju zaburzenia.

W ramach walki z problemem, lekarz może zalecić mezoterapię skóry głowy. Zabieg ten polega  na ostrzykiwaniu skóry substancjami leczniczymi, hamującymi wypadanie i stymulującymi porost. Leki, które wprowadza się w uśpione mieszki włosów są komponowane indywidualnie, w zależności od potrzeby. Niestety, tego rodzaju kuracja nie należy do najtańszych - jedno nastrzykiwanie kosztuje około 300 zł, trzeba je powtórzyć od 5 do 7 razy.

kosmetyki przeciwko wypadaniu włosów

Do równie kosztownych, a przy okazji czasochłonnych metod walki z łysieniem należą zabiegi laserowe, których działanie polega na pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy. Kuracja laserowa powinna trwać około roku, a potem, co miesiąc, należy przeprowadzać zabiegi podtrzymujące.

Z kolei przeszczep włosów to metoda radykalna dla osób, które nieodwracalnie straciły włosy.  Zabieg trwa od 2 do 5 godzin i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Przeszczepia się wówczas nawet 2 tysiące jednostek, każda po 4 mieszki włosowe. Niestety, w polskich gabinetach koszt przeszczepu włosów oscyluje wokół 11 tysięcy złotych!

Aby nie narażać się na tak poważny wydatek i uniknąć żmudnej kuracji w gabinecie lekarskim, warto rozprawić się z problemem wypadania włosów w domowym zaciszu. W przypadku łysienia idealnie bowiem sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przede wszystkim należy uzupełniać niedobory witamin i minerałów niezbędnych dla wzrostu włosa. Sięgaj więc po produkty bogate w cynk (jaja, orzechy włoskie, groszek), magnez (tofu, pomidory, seler) oraz żelazo (brukselka, kukurydza, sezam). Pomocne powinny się również okazać pobudzające krążenie krwi masaże skóry głowy oraz mycie włosów zimną wodą. Równocześnie można stosować ziołowe płukanki z rozmarynem i pokrzywą oraz naturalne maski, np. z kozieradką, cebulą czy miodem i cynamonem. 

Jednak podstawą profilaktyki i skutecznej kuracji powinno być stosowanie specjalistycznych preparatów. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków pielęgnacyjnych Vichy Dercos. To seria dermokosmetyków leczących włosy i skórę głowy. Linia składa się z szamponów, odżywek i kuracji odpowiednich do poszczególnych rodzajów włosów i problemów, które ich dotykają.

Vichy Dercos Aminexil to ekspert w pielęgnacji włosów wypadających u osób z problemem łysienia. Zawiera innowacyjny składnik – Aminexil, który zapobiega włóknieniu kolagenu otaczającego korzeń włosa. Dzięki temu zapewnia prawidłowe przytwierdzenie cebulki włosa w skórze głowy i zapobiega wypadaniu włosów. W skład serii wchodzą m.in. Szampon wypełniający i zwiększający objętość Dercos Aminexil oraz Szampon wzmacniający włosy z Aminexilem.  

Na koniec dobra wiadomość: jedynie 7% pacjentów całkowicie traci włosy, a u wielu osób borykających się z łysieniem ubytek czupryny ma charakter okresowy. Jeśli jednak problem ten pojawi się raz, należy być czujnym, bo nawroty choroby mogą występować co kilka miesięcy lub co kilka lat.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Czy łysi mężczyźni są seksowni?

Czy łysiejący mężczyzna może być atrakcyjny? Zagłosuj w naszej sondzie!

WASZE LISTY: „Mój mąż łysieje i już mnie nie pociąga!”

Mąż Małgosi, mimo że ma dopiero 32 lata, boryka się z problemem łysienia. Małgosia zauważyła, że ukochany już nie podoba jej się tak jak kiedyś…

Polecane wideo

Komentarze (43)
Ocena: 4.91 / 5
karina (Ocena: 5) 30.01.2019 21:20
ja nie mam problemu z nadmiernym wypadaniem włosów, ale mój mąż ma. Na szczęście odkryłam, że teraz biotebal ma też szampon przeciw wypadadniu włosów dla mężczyzn. Jeśli działa tak skutecznie jak inne produkty biotebal, to powinien pomóc
odpowiedz
gola (Ocena: 5) 28.09.2018 14:03
Mnie włosy przestały wypadać dopiero jak zaczęłam regularnie brać tabletki biotebal z biotyną. Po ok. trzech miesiącach włosy już nie tylko nie wypadały, ale też zrobiły się mocniejsze i pojawiło się dużo baby hair
odpowiedz
Kumi (Ocena: 5) 26.04.2018 21:33
plastry Dermastic! sprawdźcie, bo pomogły mi i mojej znajomej na całe szczęście ;)
odpowiedz
inka (Ocena: 5) 14.03.2018 14:19
Ja zaczęłam od wcierek i suplementów diety, ale nic to nie dawało. Na szczęście koleżanka mi poleciła tabletki z biotyną biotebal. Poprawa nastąpiła bardzo szybko, a po kilku miesiącach kuracji tym lekiem włosy całkowicie przestały wypadać
odpowiedz
Inna (Ocena: 1) 16.08.2017 20:59
Od 5 lat wypadają mi włosy byłam u lekarzy różny ch specjalności. Wszystkie wyniki badania ok ginekologicznie też jedynie płytki krwi podwyższone ale hematolog twierdzi, że to nie ma żadnego wplywu na włosy. Starałam się zdrowo odżywiać i co czeka mnie peruka . A lekarze mają to gdzieś. Bo to tylko włosy ale dla kobiety to dramat. Ktoś kto nie doświadczył tego nigdy mnie nie zrozumie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie