Dredy – tak czy nie?

28 Lipca 2009

Choć wiążą się z subkulturą rastafarian, dla wielu są po prostu ciekawą fryzurą.

Dredy – tak czy nie?

Znane nam obecnie dredloki pojawiły się w latach 50-tych na Jamajce, wśród ruchu rastafarian, którzy wzorowali się na afrykańskich wojownikach z plemienia Zulusów. Później dredy stały się popularne wśród gwiazd - najsłynniejszym ich posiadaczem był chyba Bob Marley, a poza nim Lenny Kravitz, Whoopi Goldberg czy Will.I.Am z zespołu Black Eyed Peas. W Polsce, swego czasu, nosili je Robert Leszczyński i Karolina Kozak.

Dredy mają jednak swoich przeciwników, którzy złośliwie nazywają je "inkubatorami dla wszy”. W rzeczywistości, to fryzura powstała ze sfilcowanych włosów.

Jak się robi dredy?

Profesjonalne zrobienie dredów to koszt około 200 - 500 zł, nie jest to jednak sztywny przedział. Są dredmejkerzy, którzy robią je za symboliczne kwoty.

Najczęściej stosowana technika polega na tapirowaniu poszczególnych pasm suchych włosów grzebieniem i zbijaniu za pomocą szydełka bądź ręki. Inną metodą jest robienie dredów z warkoczyków, dzięki czemu od razu można cieszyć się z efektu.

Zakłady fryzjerskie oferują często tzw. syntetyczne, czyli sztuczne dredy, których zaletą jest to, że nie wymagają żadnych poprawek, jednak według znawców bardzo ustępują jakością naturalnym.

Istnieją także bardziej niekonwencjonalne sposoby sprawienia sobie jamajskiej fryzurki, których skutki są jednak zazwyczaj opłakane, jak np. poprzez długotrwałe niemycie i nieczesanie włosów bądź niesystematyczne pocieranie ich wełną, w efekcie czego otrzymuje się kołtuny i zwisające strąki, niewiele mające wspólnego z prawdziwymi dredami.

Końcówki dredów można zostawić w formie „pędzelków”, czyli luźnych, zmechaconych kosmyków, zaokrąglić za pomocą szydełka lub zszyć i w ten sposób nadać im zaokrąglony kształt.

Niestety, jak przyznają posiadacze dredów, ich robienie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Szczególnie bolesne jest dreadowanie włosów w okolicach uszu, skroni i karku, a także tuż po zrobieniu, kiedy skóra głowy jest mocno naciągnięta.

Prawda czy mit?

Dredy wymagają  starannej higieny i długotrwałej pielęgnacji. Wbrew przesądom, myje się je tak, jak zwykłe włosy, choć używa się w tym celu specjalnych szamponów. Prawdą jest, że nie zaleca się tego robić często, jednak jest to indywidualna sprawa ich posiadacza. Jedni myją je codziennie, inni raz na miesiąc. Po każdym myciu wymagają  poprawek, czyli dokręcenia.   

Jak usunąć dredy?

Czy jedynym sposobem pozbycia się tej fryzury jest zgolenie głowy na łyso? Otóż nie, dredy można rozczesać. Nie jest to wprawdzie szczególnie przyjemna i prosta czynność (im starszy i mocniej zbity dred, tym trudniej będzie go rozczesać), jednak dobry fryzjer poradzi sobie nawet z usunięciem bardzo opornych dredów. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze, że po takim zabiegu włosy są bardzo połamane i zniszczone.

Istnieje jeszcze inny sposób na pozbycie się dredów. Jest nim zapuszczenie odrostów, (na przykład nie skręcając batów po umyciu), które zostawia się, obcinając to, co poniżej.

Ciekawe jesteśmy, co sądzicie o tej kontrowersyjnej fryzurze?

Blanka Maj

Zobacz także:

Biżuteria na oczy – tak czy nie? 

Kobiety uwielbiają błyskotki, ale czy biżuteria na oczy nie jest już przerażającą przesadą?

Kolczyk w paznokciu – tak czy nie?

W tym sezonie najmodniejsze paznokcie ozdobione są cyrkoniami, perełkami i koralikami, a wszystko w formie kolczyka przymocowanego do płytki. Czy dałabyś się namówić na takie biżuteryjne szaleństwo?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (515)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

A.G
(Ocena: 5)
2015-02-01 16:37:54

A.G

Dredy są super Baron z Afromental je ma i wygląda bosko! Pamiętam jak był 2009 rok i na koncercie w Sopocie siedziałam mu na kolanach i bawiłam się jego dredami one są takie przyjemne w dotyku, a łupież to nic. Przez 4 lata miałam czerwone włosy ( od 2005 do 2009) i teraz muszę z peruką na głowie chodzić...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-12-27 11:25:52

re: Dredy – tak czy nie?

nie nie nie nie nie nie nie nie DREDY NIE NIE NIE NIE nienienieneineienieneieneineienieneienieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
agnieszka
(Ocena: 5)
2013-01-20 14:35:41

a papilot to gówno jak cały ten artukuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-02 00:30:09

robcie dredy ludzie nie trzeba myc specjalnym szamponem to brednie dredy nie smierdza !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-25 20:48:10

nie śmierdzą ale przez wilgoć od moczenia ich mogą zalęgnąć się robak aby tego uniknąć używa się ,,specjalnych szamponów' tj. mycie na sucho.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-21 18:26:25

Jak można się tak zeszpecić? Dziewczyna zrobiła z siebie różowego byka!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-25 20:46:19

Dredy są świetne!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 21:42:04

jestem na tak, i w lipcu planuję sobie zrobić jak włosy mi podrosną. ... tylko pytacie czy jestecie na tak czy nie.. po dodaniu takiego zdjęcia mało kto będzie na tak xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-14 19:17:13

ta dziewczyna to down

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 14:40:57

robie dredy i koniec:)** LOVE REGGAE RASTA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-23 20:02:56

moim zdaniem dready symbolizują rasta, lwią grzywę. jak czytam że 9 latki robią sobie dready bo "fajnie wyglądają" to ja rezygnuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz