Jeśli zdrowo się odżywiasz, jesz regularne, pełnowartościowe posiłki i dostarczasz swojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, stosowanie specjalnej diety na porost włosów nie ma większego sensu. Przyczyna wypadania kosmyków tkwi prawdopodobnie gdzie indziej (tu sprawdzisz, co może powodować nadmierny ubytek włosów).
Pielęgnacja włosów od wewnątrz sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na stosowanie zbilansowanej diety. Jednym z powodów osłabienia czupryny może być bowiem brak witamin i mikroelementów niezbędnych do wzrostu włosa.
Aby uzupełnić niedobory mikro- i makroelementów, a zwłaszcza krzemu, cynku i żelaza, warto wiedzieć, w jakich produktach spożywczych ich szukać.
Koniecznie włącz do swojej diety żelazo – odbudowujący składnik niezbędny w produkcji keratyny oraz w procesie regulacyjnym gruczołów łojowych w skórze głowy. Jego niedostatek uzupełnisz jedząc oliwki, szpinak, awokado, owies, daktyle oraz kukurydzę.
Cynk, który również pełni istotną rolę w procesie syntezy keratyny - głównego składnika włosów – znajdziesz w orzechach włoskich, kokosie, migdałach, kukurydzy, jajach, grzybach, groszku oraz ziarnach słonecznika.
Z kolei wzmacniające włosy wapń i magnez zawarte są w brokułach, burakach, kabaczku, brukselce, cebuli, selerze, jabłkach, soczewicy oraz groszku i orzechach nerkowca.
Miedzi, której niedobór może powodować odbarwienia i zmiany strukturalne we włosach, szukaj w ziemniakach, bananach, rybach oraz soi.
Nie zapomnij także o uzupełnieniu niedostatków witamin. Witamina A, która zapobiega łupieżowi i wypadaniu włosów, ukryta jest w marchewce, papryce, wątróbce oraz zielonych warzywach. Regulujące wydzielanie łoju witaminy z grupy B wchodzą w skład takich warzyw jak brokuły, soja, seler naciowy, fasola mung, kukurydza, ziarna słonecznika oraz szpinak.
Szczególnie wystrzegaj się niedoborów witaminy C – to one prowadzą do osłabienia i rozdwajania się kosmyków. Aby temu zapobiec, jedz jak najwięcej cytrusów, pomidorów, kapusty, czarnej porzeczki oraz natki pietruszki.
Witaminę E, która fantastycznie przyspiesza porost włosów, znajdziesz w maśle, orzechach, jajach i pełnoziarnistym pieczywie.
Pamiętaj! Stosowanie diety zapobiegającej ubytkowi czupryny wymaga czasu i cierpliwości. Pierwsze zmiany wyglądzie włosów zauważysz już po trzech miesiącach stosowania, ale nie łudź się, że zdrowy jadłospis niewspomagany działaniem profesjonalnych dermokosmetyków znacząco zredukuje proces wypadania włosów czy łysienia.
Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów rozpocznij specjalistyczną kurację dermokosmetykami leczącymi włosy i skórę głowy. Koniecznie wypróbuj linię Vichy Dercos, która składa się z szamponów, odżywek i kuracji odpowiednich do poszczególnych rodzajów włosów oraz problemów, które ich dotykają.
Vichy Dercos Aminexil to ekspert w pielęgnacji włosów wypadających u osób z problemem łysienia. Zawiera innowacyjny składnik – Aminexil, który zapobiega włóknieniu kolagenu otaczającego korzeń włosa. Dzięki temu zapewnia prawidłowe przytwierdzenie cebulki włosa w skórze głowy i zapobiega wypadaniu włosów.
Gabriela Mostowicz-Zamenhof
Zobacz także:
Czy łysiejący mężczyźni są seksowni?
Pod listem Małgosi rozpętała się prawdziwa burza! Czy łysiejący mężczyzna może być seksowny? Zagłosuj w naszej sondzie!
WASZE LISTY: Mój mąż łysieje i już mnie nie pociąga!
Mąż Małgosi, mimo że ma dopiero 32 lata, boryka się z problemem łysienia. Małgosia zauważyła, że ukochany już nie podoba jej się tak jak kiedyś…