Sposoby na podkreślenie skrętu włosów i naturalne wydobycie fal

Plopping, efekt CR, czyli Curly Girl, odsączanie z wody, kremowanie, suszenie dyfuzorem – to zaledwie kilka skutecznych sposobów na przepięknie kręcone włosy z bogatego repertuaru.
Sposoby na podkreślenie skrętu włosów i naturalne wydobycie fal
04.05.2023

Chcesz naturalnie wydobyć fale? Sprawdź, jak podkreślić skręt włosów.

Jak wydobyć naturalny skręt?

Delikatne fale można wydobyć nawet z kosmyków, które na co dzień się nie kręcą. Taką cechę mają włosy wysokoporowate, ale również średnioporowate poddają się stylizacji ukierunkowanej na skręt. 

Sprężyste loki, które jednocześnie lśnią zdrowiem i witalnością to upragniony efekt wielu osób posiadających naturalnie kręcone włosy. Najprostszą metodą wydobycia skrętu jest po prostu delikatne odciskanie wody z kosmyków po umyciu. Dobrze w roli ręcznika sprawdza się w tym przypadku bawełniana koszulka. Chodzi o to, aby materiał był bardzo miękki. W odciśnięte z nadmiaru wody loki najlepiej wgnieść kosmetyk podkreślający skręt, np. krem do loków czy odżywkę bez spłukiwania, olejek lub piankę do stylizacji. 

Włosy najlepiej ugniatać, rozdzielając je na pasma – szczególnie gdy czupryna jest bardzo bujna. Najwygodniej będzie robić to w pozycji z głową w dół. Aby skręt był mocny, najlepiej wysuszyć później włosy suszarką z dyfuzorem, kierując strumień powietrza ku górze.

Plopping i wczesywanie odżywki grzebieniem

Plopping (z ang. „pluskanie”) to metoda polegająca na pozostawieniu dokładnie wcześniej odciśniętych pasm do swobodnego wyschnięcia. Przy czym kluczowe jest, aby włosy leżały na ręczniku (lub bawełnianej koszulce) położonym na ramionach i były też owinięte tym materiałem. Ręcznik zawiń na karku dosyć luźno, uważaj, aby nadmiernie nie gnieść kosmyków.

Kolejnym sposobem znacznie poprawiającym skręt jest bardzo dokładne wypracowywanie odżywki we włosy. Najlepszy do tego będzie grzebień o szeroko rozstawionych zębach. W ten sposób doprowadzisz produkt niemal do każdego włosa. W rezultacie cała fryzura zostanie świetnie nawilżona i odżywiona, a to najlepszy sposób na podkreślenie sprężynek.

Curly Girl i dobre nawyki pielęgnacyjne

Curly Girl to metoda, która obejmuje wszystkie etapy dbania o włosy. W pielęgnacji nacisk kładzie się na wyeliminowanie kosmetyków zawierających:

  • silne detergenty (SLS, ALS i SLES);
  • silikony, w składach występujące z końcówką -thicone, np. dimethicone.
  • olejów mineralnych (Mineral Oil), m.in. parafiny (Paraffinum Liquidum), wazeliny (Petrolatum);
  • wosków – zarówno pszczelich (Cera Alba), jak i lanoliny (Lanolin). 

Stosując się do zaleceń metody Curly Girl w kosmetykach do włosów, trzeba też unikać substancji przesuszających, przede wszystkim alkoholi. Chociaż nie wszystkie alkohole zawarte w produktach do pielęgnacji czy stylizacji włosów są złe, lepiej nie sięgać po preparaty zawierające: Alcohol Denat., Isopropyl Alcohol, Alcohol oraz SD-alcohol. W pielęgnacji włosów kręconych świetnie sprawdzają się kosmetyki wegańskie, np. z Authentic Beauty Concept.

Najważniejsze jest poprawienie kondycji kosmyków, bo tylko zdrowe, dobrze pielęgnowane loki śnią i rewelacyjnie się układają. Włosy kręcone są naturalnie bardzo delikatne, mają tendencję do przesuszania się, puszenia, plątania, a nawet tworzenia supełków. Łatwo się też kruszą i są szczególnie podatne na uszkodzenia. 

 

Artykuł partnera

Komentarze (4)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 07.05.2023 04:28
Coś Wam się pomyliło. Robimy odwrotnie. Po spłukaniu odżywki w ociekające jeszcze wodą włosy nakładamy żel (i przede wszystkim żel, i to mocny, jeśli chodzi o słabszy skręt lub jego brak, to te kremiki i gumy nadają się tylko do naturalnych loków) i dopiero potem je wygniatamy razem z tym żelem. Potem chwilę wyciskamy w koszulkę lub coś podobnego, i od razu do dyfuzora, suszymy najdłużej jak się da.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.05.2023 13:08
Skręta to zapal.
odpowiedz
Julcia (Ocena: 5) 04.05.2023 15:15
Ja używam specjalnych kosmetyków a jak suszę włosy to korzystam z suszaki philipsa z dyfuzorem, żeby właśnie jeszcze lepszy skręt wydobyć.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie