Włosy latem też się pocą. Czy masz nadpotliwość skóry głowy?

Warto sprawdzić, czy nie jest ona skutkiem problemów zdrowotnych.
Włosy latem też się pocą. Czy masz nadpotliwość skóry głowy?
Fot. Unsplash (Allison Heine)
23.07.2022

Nadpotliwość to krępująca dolegliwość, która szczególnie latem potrafi uprzykrzyć życie. Występuje także na skórze głowy. Pot może ociekać nawet na twarz. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia się i jakimi sposobami można je ograniczyć?

Zanim zaczniemy walczyć z nadpotliwością, warto uświadomić sobie, że pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne, które służy regulacji temperatury naszego ciała i ma chronić organizm przed przegrzaniem. Pocimy się nie tylko gdy jest gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować procesu pocenia się. Po całym ludzkim ciele rozsianych jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Średnio wydzielamy około 900 ml potu podczas doby. Często więc zdarza się, że gruczoły potowe produkują i wydzielają więcej potu, niż jest potrzebne do regulowanie temperatury ciała, w efekcie można przyjąć, że zmagamy się z nadpotliwością. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona skutkiem problemów zdrowotnych.

Zobacz także: 3 wakacyjne fryzury, które są na fali. Poradnik krok po kroku

Nadpotliwość skóry głowy

Nadpotliwość może dotyczyć także skóry głowy. Proces pocenia jest związany z metabolizmem, więc kluczowa jest właściwa dieta. Niekorzystnie w kontekście nadpotliwości może wpływać także stres oraz nadwaga. Osoby otyłe pocą się obficiej. Jeśli zmiany diety i trybu życia nie rozwiązują problemu, to przyczyna może leżeć w stanie zdrowia. Najczęściej w takim przypadku są to zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Problem nadpotliwości bardzo często jest obserwowany na skórze głowy. Gdy skóra produkuje nadmierną ilość sebum, wówczas także gruczoły potowe mogą pracować intensywniej. Wtedy pomóc może trycholog, który dobierze odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Nadpotliwość i związana z nią maceracja powoduje zwiększoną przezskórną absorbcję czynników drażniących, uczulających lub infekcyjnych – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Zmagając się z nadpotliwością, warto również zweryfikować swój jadłospis, gdyż wzmożona potliwość może być również efektem nadużywania kofeiny, niektórych gatunków herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów. Wydzielanie potu może być wzmożone po przyjęciu posiłków z ostrymi i rozgrzewającymi przyprawami jak: imbir, kurkuma, chili czy pieprz.

Powodem nadmiernej potliwości mogą być również problemy ogólnoustrojowe, związane z chorobami endokrynologicznymi np. nadczynnością tarczycy, jak również nadciśnieniem tętniczym, cukrzyca. Może to być również oznaka andropauzy u mężczyzn i menopauzy u kobiet. Powodem nadmiernego wydzielaniu potu może być także otyłość, jak również stresujące sytuacje, które potęgują wyższy poziom adrenaliny i podniesienie temperatury ciała.

Ze względu na przyczyny, wyróżniamy nadpotliwość pierwotną i wtórną. Pierwotna nadpotliwość zazwyczaj występuje miejscowo i ma podłoże genetyczne. Nadpotliwość wtórna jest efektem objawów i następstw stanów fizjologicznych, schorzeń i różnych chorób ogólnoustrojowych. Aby skutecznie podjąć walkę z nadpotwliwością warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i proces diagnostyczny.

Zobacz także: Wyższy poziom w pielęgnacji włosów. Jakie efekty daje metoda OMO?

W przeciwieństwie do nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach, które można leczyć różnymi metodami zarówno operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi, terapia nadpotliwości skóry głowy jest trudniejsza, dlatego też konieczna jest wizyta u trychologa.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Dziewczynka z „włosami jak Einstein”. To efekt wyjątkowo rzadkiej anomalii
Dziewczynka z „włosami jak Einstein”. To efekt wyjątkowo rzadkiej anomalii - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
ewa (Ocena: 5) 21.04.2023 10:22
owszem miałam mokrą głowę i to bardzo, wstydziłam się gdziekolwiek wyjść a jak już musiałam tak związywałam włosy i zakrywałam róznymi czapkami i kapeluszami, ale problem nadal trwał. Było naprawdę ciężko znaleść coś na pocenie głowy, ale końcowo trafiłam na coś takiego jak electro antiperspirant. Słyszałam kiedyś o tym jako do stosowania na spocone dłonie czy stopy, ale to faktycznie działa to i na pocenie głowy dzięki takiemu specialnemu adapteru.
zobacz odpowiedzi (2)
Ala (Ocena: 1) 23.07.2022 16:42
Nowa wymyslona przpadkosc, na którą trzeba koniecznie kupic nowy wymysl z rossmana, prosto z produkcji korpo, które odkrylo że pocenie się łba to już nie normalna sprawa, tylko wielki problem. Koniecznie kup produkt i wydaj swoją kasę bo absolutnie musisz!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie