Czemu NIE WOLNO myć włosów w twardej wodzie?

Spodziewałaś się, że to może mieć znaczenie?
Czemu NIE WOLNO myć włosów w twardej wodzie?
Fot. Unsplash (Fleur Kaan)
25.10.2021

Jednym z kluczowych elementów pielęgnacji włosów jest oczywiście właściwie mycie głowy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o używanie odpowiednich kosmetyków, lecz także korzystanie z „dobrej” wody. Co to znaczy? Jeśli chodzi o temperaturę, wybierz letni strumień. Zimny może sprawić, że nie spłuczesz dobrze produktów, z kolei gorący doprowadzi do zwiększenia produkcji sebum, czyli w efekcie szybciej przetłuszczających się włosów. Wybierając wodę, warto też upewnić się, że nie jest ona twarda. Dlaczego?

Przeczytaj też: Co sprawia, że Twoje włosy szybko się przetłuszczają? 4 zaskakujące czynniki

Twarda woda – dlaczego szkodzi naszym włosom?

Łuski naszych włosów w kontakcie z twardą wodą podnoszą się, co z kolei przyczynia się do większej podatności na puszenie i łamanie. Poza tym kosmyki stają się sztywne i szorstkie, ponieważ pomiędzy odchylonymi łuskami osiadają minerały. Warto też wiedzieć, że twarda woda utrudnia usuwanie preparatów kosmetycznych, co w efekcie obciąża kosmyki i podrażnia skórę głowy. Podobnie zresztą jak zawarty w takim strumieniu wapń i magnez.

A skąd właściwie wiadomo, że ma się w kranie twardą wodę? Wystarczy, że zrobisz szybki test. W jaki sposób? Sprawdź w czajniku, jak wiele osadu zostaje. Jeśli będzie go dużo na pewno masz taki problem. Czy można mu jakoś zaradzić?

Jednym z rozwiązań są krótsze kąpiele. Inne opcje? Na koniec mycia głowy potraktuj włosy przefiltrowaną wodą. Dobrze sprawdzą się też kosmetyki z pH 5,5. Niezłym pomysłem będzie również używanie szamponu oczyszczającego oraz ziołowych płukanek. Oczywiście można również założyć specjalny filtr do wody, ale jest to już propozycja znacznie droższa.

 

Polecane wideo

Metamorfozy uczestników „Top Model”. „Celowo ją oszpecili”
Metamorfozy uczestników „Top Model”. „Celowo ją oszpecili” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie