Czy włosy kręcone powinno się czesać?

O tym, jak dbać o loki, mówi trycholog Magdalena Szymczak-Kępka.
Czy włosy kręcone powinno się czesać?
Fot. Unsplash (Averie Woodard & Kate Kalvach)
17.09.2021

Afro, fale, kręcone czy napuszone kosmyki są bardzo ciężkie w utrzymaniu. Czasami lata zajmuje nam zebranie wiedzy, jak poprawnie dbać o tego typu włosy, by były miękkie i odpowiedniej objętości, jednocześnie nie niszcząc ich nadając blasku oraz estetycznego skrętu. Kwestia czesania takich włosów stała się sporem pomiędzy fryzjerami a posiadaczami loków, bo podobno nie powinno ich się czesać w ogóle. To w jaki sposób usuwać zanieczyszczenia i splątania? Odpowiada trycholog Magdalena Szymczak-Kępka.

Zobacz także: 3 supermodne fryzury, które wykonasz bez większych umiejętności fryzjerskich i oglądania długich tutoriali

Jak dbać o włosy kręcone?

Włosy kręcone to włosy o wysokiej porowatości. Charakteryzuje ich duża tendencja do puszenia się (czyli rozchylania łusek), co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego też niektóre typy włosów kręconych wyglądają na przesuszone, zniszczone i połamane – łuski kosmyków otwierają się i odstają od fryzury. Zaleca się więc stosowanie bogatych odżywek spłukiwanych i olejków, aby wygładzić powłoczki włosów i wydobyć z nich blask oraz gładkość.

Istnieje także szereg sprayów i kremów do loków, które mają podkreślać i utrwalać skręt, ale jak takie włosy czesać?

- Mówi się, że najlepiej zostawić je do samoistnego wyschnięcia, wcześniej tylko delikatnie przeczesując palcami na mokro. Ale niestety to może być za mało dla perfekcyjnego wygładzania i rozczesania włosów po umyciu. Dlatego włosy kręcone można rozczesywać tylko na mokro, ale szczotkami do tego przeznaczonymi z szerokim rozstawienie ząbków. Do włosów napuszonych i afro warto dodatkowo używać mgiełek ułatwiających cały proces. Te wygładzają łuski, dzięki którym uda nam się bezpiecznie użyć szczotki czy grzebienia. Oczywiście zachowując wszystkie zasady zdrowego czesania – zaczynając od dołu i kończąc w górze, powolnymi ruchami. – tłumaczy Magdalena Szymczak-Kępka, specjalistka trycholog.

Tangle Teezer ma w swojej ofercie model Thick & Curly, stworzony dla włosów kręconych, pofalowanych, napuszonych i afro. Dzięki dłuższym i mocniejszym o 30% ząbkom w dwupoziomowym układzie, jesteśmy w stanie przecisnąć się wraz z mgiełką czy odżywką przez splątane włosy. Kształt szczotki idealnie utrzymuje się w dłoni i nie wypada, nawet pod prysznicem. Dostępna w 3 kolorach, idealnie dobranych do panujących trendów!

tangle teezerMagdalena Szymczak -Kępka jest psychologiem diagnostą i specjalistą trychologiem. Codziennie dba o zdrowie włosów swoich pacjentów stawiając na kompleksową pielęgnację. Uważa, że wszystkie problemy z włosami pochodzą z wnętrza naszego ciała i głowy. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych trycholożek w Polsce - jej wykłady oraz występy w telewizji cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Magda obala mity na temat włosów w swojej codziennej pracy i uczy nas ich zdrowej pielęgnacji w nietypowy i ciekawy sposób.

Poznaj Magdę i wszystkie jej porady na stronie www.zdroweczesanie.pl

Mat. prasowe

Polecane wideo

Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty?
Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 20.09.2021 08:42
Tangle Teezer to zaprzeczenie poprawnego rozczesywania włosów. Słaba reklama
odpowiedz
Pati (Ocena: 5) 17.09.2021 15:41
Moje włosy rozczesuję tylko i wyłącznie na mokro z systemem OMO. Najpierw odżywka Kaminomoto, potem łagodny szampon tej samej marki, i na koniec maska proteinowa i dopiero wtedy rozczesuję włosy. Na sucho rozczesać moje loki nie dość, że kończy się połamanymi włosami to na dodatek mam strasznie spuszoną fryzurę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie