Twoje włosy po kąpielach w basenie zielenieją. Co się dzieje?

Jak możemy temu zaradzić?
Twoje włosy po kąpielach w basenie zielenieją. Co się dzieje?
Fot. Unsplash (Joshua Rawson Harris)
17.07.2021

Lato sprzyja kąpielom. Część z nas chętnie korzysta z basenów. Czasem okazuje się, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą, włosy nabierają zielonego koloru. Dlaczego tak się dzieje? Jak możemy temu zaradzić?

Aby utrzymać czystość w basenie oprócz chloru do wody dodaje się także miedź, która działa przeciw powstawaniu glonów w basenach. To właśnie miedź jest odpowiedzialna za efekt barwienia włosów i paznokci. Problem z zieleniejącymi po kąpieli włosami może dotyczyć przede wszystkim osób mających jasne włosy, zarówno naturalne jak i farbowane. Na ciemnych włosach barwa ta nie jest już tak zauważalna.

Zobacz także: Nowość - prostownica na mokre włosy! Jak to działa?

Dlaczego włosy zielenieją po wizycie na basenie?

Efekt zielonego odcienia, jaki mogą przybrać jasne włosy po kąpielach w chlorowanej, basenowej wodzie wynika z utleniania się miedzi. Proces ten zachodzi także w wodzie, w której obecny jest ten pierwiastek, a źródeł występowania miedzi w wodzie basenowej może być kilka. Począwszy od niewielkiej ilości miedzi zawartej w wodzie wodociągowej, zasilającej basen, po zawartość w środkach do zwalczania alg dodawanych do wody. Dodatkowo źle zbilansowana woda, czyli o zbyt niskim pH i niskiej zawartości jonów wapnia, wpływa na korozję armatury i innych części instalacji. Miedź nie ulega biodegradacji, więc gdy skumuluje się, może pojawić się zielony problem w postaci zmiany barwy naszych włosów. Jeśli więc włosy po kąpielach w basenie zielenieją, to przyczyny należy szukać w niewłaściwej pielęgnacji wody basenowej i złym stanie technicznym instalacji.

Jak się zabezpieczyć przed zielonym kolorem włosów korzystając z basenów?

Głównym i najłatwiejszym sposobem zapobiegania problemowi zmiany odcienia naszych kosmyków jest korzystanie z szczelnych czepków, aby wyeliminować kontakt włosów z chlorowaną wodą w basenie.

Alternatywą dla używania czepka podczas basenowych kąpieli jest przygotowanie włosów odpowiednią pielęgnacją. Dzięki temu włosy będą zabezpieczone przed szkodliwym wpływem chlorowanej wody. Po wyjściu z basenu trzeba je obficie spłukać i nie doprowadzić do sytuacji, gdy niespłukane samoistnie wyschną. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody wystarczy spłukać je wodą butelkowaną. Baseny często są wzbogacone o miedź, pierwiastek który może wpływać na kolor włosów – nadać im zielony odcień. Podatne są bardziej włosy zniszczone. Warto więc zadbać przed korzystaniem z takich kąpieli o regenerację włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem czy używaniem suszarki lub prostownicy – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Zobacz także: Zapłaciła za fryzurę 8000 złotych. Metamorfoza trwała 13 godzin, było warto?

Na ratunek włosom, które przybrały zieloną barwę

Jeśli nie udało nam się ustrzec przed zmianą barwy naszych włosów pod wpływem basenowych kąpieli i mają one zielony odcień, to rozwiązaniem problemu może być poddanie ich chelatacji. W tym celu należy zastosować szampon zawierający odpowiednie substancje, które łączą się z kationami metali powodując ich usunięcie.

Pielęgnacja włosów po kąpieli w basenach z chlorowaną wodą opiera się o zastosowanie szamponów chelatacyjnych. Proces chelatacji polega na wychwytywaniu i łączeniu pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na jakość i wygląd włosów. Częstym składnikiem chelatacyjnym zawartym w szamponach jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog.

Latem włosy są narażone na wiele szkodliwych czynników, dlatego należy szczególnie o nie zadbać, stosując odpowiednią ochronę i pielęgnacje. Jeśli nie chcemy wrócić z wakacji z głową wyglądającą jak bukiet wodorostów po basenowych kąpielach, zadbajmy o nasze kosmyki zgodnie ze wskazówkami trychologa.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Internauci krytykują sylwetkę Julii Dybowskiej: „Nie wygląda to zdrowo”
Internauci krytykują sylwetkę Julii Dybowskiej: „Nie wygląda to zdrowo” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie