5 powodów, przez które Twoje włosy przedwcześnie siwieją

Nie tylko ty cierpisz na ten problem. Przeczytaj, co osłabia Twoje kosmyki.
5 powodów, przez które Twoje włosy przedwcześnie siwieją
fot. iStock (soup__studio)
17.01.2021
Wiktoria Sobocińska

Jeśli myślisz, że tylko u Ciebie siwe włosy na głowie pojawiły się zbyt wcześnie, to jesteś w błędzie. Problem dotyczy sporej liczby kobiet i oprócz tego, że może być dosyć wstydliwy, to informuje również o pewnych niedoborach w organizmie, a nawet poważnych chorobach.

Zobacz również: Miały dosyć siwych odrostów. Dzięki fryzjerowi pozbyły się ich raz na zawsze

Przedwczesne siwienie u młodych dorosłych staje się coraz bardziej powszechne, dlatego postanowiliśmy zbadać, co takiego ma wpływ na ich wygląd. Czy można temu jakoś zaradzić?

Co ma wpływ na siwienie włosów?

#1 Długotrwały stres i napięcie

Nie od dziś wiadomo, że narażanie się na długotrwały stres, napięcia i traumy może powodować przedwczesne siwienie. Istnieje nawet znane powiedzenie Osiwieć ze stresu/strachu. Te zmiany wpływają bowiem na stan komórek macierzystych, które odpowiadają za regenerację włosów.

#2 Jedzenie fast foodów

Niestety, ta chwila przyjemności może sporo kosztować później Twoje kosmyki. Badania wykazują, że naturalny odcień włosów pomagają utrzymać takie mikroelementy jak wapń, miedź, cynk czy witamina D3, a tych raczej nie znajdziemy w składzie przetworzonej żywności.

Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy, postaw na zbilansowaną dietę, bogatą w jarmuż, migdały, brokuły czy smaczne soki warzywne.  

#3 Kosmetyki ze szkodliwym składem

Okazuje się, że warto świadomie kupować kosmetyki do włosów i uważnie czytać ich składy, bowiem w wielu farbach i szamponach znajdują się szkodliwe substancje chemiczne, które mogą obniżać poziom melaniny w Twoich kosmykach, a w efekcie powodować utratę ich naturalnego koloru.

#4 Problemy z tarczycą

Przedwcześnie siwe oraz łamliwe włosy mogą być sygnałem alarmowym do przeprowadzenia badań w celu wykluczenia problemów z tarczycą. Jeśli ten gruczoł nie funkcjonuje prawidłowo, może bezpośrednio wpływać na mieszki włosowe, co skutkuje odbarwianiem się włosów. 

#5 Niedobór witaminy B12

Według ekspertów jest to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnego siwienia, a także wypadania włosów i ich słabej objętości. Kiedy zapominasz uzupełniać swoją dietę o takie pokarmy jak ryby czy jajka, pamiętaj o odpowiedniej suplementacji witaminy B12.

Jeśli chcesz chronić włosy przed uszkodzeniem, koniecznie zabezpieczaj je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, unikaj lokówek oraz suszarek, zdrowo się odżywiaj, a także używaj nawilżających olejów, nie tylko na końcówki. Więcej porad znajdziesz w naszej zakładce Włosy

Zobacz również: 5 przekąsek, które działają na włosy jak odżywcze serum. Będą zdrowe i lśniące

Polecane wideo

Tytaniczne srebro. Odważny trend, który zdominuje salony fryzjerskie w 2021 roku
Tytaniczne srebro. Odważny trend, który zdominuje salony fryzjerskie w 2021 roku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie