Szampon, którego nigdy nie powinnaś kupować. A tym bardziej używać

Uważaj na niego w drogerii.
Szampon, którego nigdy nie powinnaś kupować. A tym bardziej używać
fot. iStock
09.08.2020

Czym sugerujemy się wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów? Aż chciałoby się powiedzieć, że wiedzą i zdrowym rozsądkiem, ale nie zawsze tak bywa. Ogromny wpływ mają na nas kolorowe reklamy, a także opinie znalezione w internecie. Jeśli w spocie występuje atrakcyjna modelka, a produkt ma ładne opakowanie - bierzemy w ciemno.

Zobacz również: 8 oznak, że nie potrafisz dobrze umyć włosów

Bywa i tak, że w ten sposób znajdujemy specyfik idealny, ale zazwyczaj nasze poszukiwania trwają zdecydowanie dłużej. Jeden szampon nas przetłuszcza, inny wysusza, matuje włosy, plącze je i elektryzuje. Zazwyczaj to loteria, bo skład niewiele nam mówi, a nawet jeśli - na etykiecie rzadko można znaleźć wszystkie niezbędne informacje.

Choćby tę dotyczącą pH.

kąpiel

pH szamponu

Przypomnijmy, że skala pH dotyczy kwasowości i zasadowości związków chemicznych. Znajduje zastosowanie także w kosmetyce, ale przed producentów nadal traktowana jest po macoszemu - przekonuje classlifestyle.com. Serwis zasięgnął opinii pani dermatolog, która ostrzega.

Większość szamponów dostępnych w drogeriach, a nawet aptekach, ma nieodpowiedni poziom pH. Niektóre badania wykazują, że może to skutkować pogorszeniem się kondycji włosów. Te potrzebują kwasowości, aby były odporne na przetłuszczanie, wahania temperatury czy dotyk

- sugeruje ekspertka.

Zobacz również: 9 błędów, przez które Twoje włosy zawsze wyglądają na przetłuszczone

szampon

Sodium sulfate w kosmetykach

Długotrwałe stosowanie szamponu ze zbyt wysokim pH (powyżej 5,5) może doprowadzić do przesuszenia włosów, ich łamliwości, rozdwajania końcówek, elektryzowania, puszenia się, a co za tym idzie - kiepskiego wyglądu.

Brzmi alarmująco, ale badania cytowane przez serwis pokazują rzeczywistą skalę zjawiska. Zaledwie 38 procent sprawdzonych szamponów drogeryjnych miało odpowiednie pH. Nie można było sprawdzić tego wcześniej, bo podobnej informacji raczej nie znajdziemy na opakowaniu.

Jak tego uniknąć? Zwróć uwagę na sodium sulfate (siarczan sodu) w składzie.

Im wyżej jest, tym bardziej prawdopodobne, że podrażni skórę głowy i przesuszy włosy

- tłumaczy dermatolog.

Zobacz również: Genialny trik, dzięki któremu będziesz mogła myć włosy tylko raz w tygodniu

Polecane wideo

Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach
Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.08.2020 22:31
Dziewczyny, czy mozecie polecic konkretny szampon z niskim ph?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie