Farbowanie włosów w domu nie jest takie trudne. Uda Ci się nawet ombre!

Jak osiągnąć wymarzony efekt w domowym zaciszu?
Farbowanie włosów w domu nie jest takie trudne. Uda Ci się nawet ombre!
fot. iStock
02.07.2020

Farbowanie włosów w domu i efekt jak z salonu? Chociaż w domowych warunkach nie powinnaś decydować się na diametralne zmiany koloru związane np. z koniecznością dekoloryzacji, ale nowoczesne farby do włosów sprawią, że osiągnięcie efektu jak z ręki fryzjera będzie możliwe. Co więcej – nie musisz mieć niezwykłych zdolności manualnych, żeby dobrze pokryć odrosty i odświeżyć kolor. A może marzysz o ombre? Ono też jest do zrobienia!

Nie bój się farbowania

Wiele kobiet nie wyobraża sobie samodzielnego farbowania włosów w warunkach domowych. Najczęściej wynika to z braku wiary we własne możliwości. Jest na szczęście kilka technik, które sprawią, że będziesz mogła nie tylko ukryć odrosty, ale również odświeżyć lub delikatnie zmienić kolor swoich włosów bez angażowania fryzjera. Kluczowym warunkiem udanej koloryzacji jest dopasowanie koloru farby do włosów. Co ciekawe, nie tylko blondynki mają z tym problem. Jeśli jesteś brunetką, która chce mieć włosy z kasztanowym, a nie czarnym lub granatowym połyskiem – musisz dokładnie sprawdzić odcień koloru przed zakupem. Ciemne włosy przy dobraniu złej farby bardzo łatwo mogą zrobić się czarne. 

Oznaczenia farb – rozwiązanie zagadki

Z pewnością zauważyłaś, że większość ogólnodostępnych farb włosów ma na opakowaniu zdjęcie modelki z określonym kolorem włosów. Pamiętaj jednak, że przy wyborze farby do włosów powinnaś kierować się boczną częścią opakowania lub oznaczeniem farby. Dla włosów blond numeracja farb zaczyna się od numeru 6 – ciemny blond, 7– średni blond i kolejno 8, 9, 10 to jasny lub super jasny blond. Kolory z numerem 11 i 12 to rozjaśniacze. Kolory dla brunetek zaczynają się od 1 – czarny, 2 – bardzo ciemny brąz, 3 – ciemny brąz, 4 – brąz, a kończą na 5 – jasny brąz. Zapamiętaj, że im niższa cyfra, tym ciemniejszy kolor.

Fot. iStock

Kluczową kwestią przy wyborze koloru jest jego odcień. Jeśli lubisz zimne blondy, nie będziesz zadowolona ze słomkowego odcienia. Dlatego przy wyborze farby zwróć uwagę na oznaczenia po kropce, przecinku lub myślniku – to właśnie one oznaczają refleksy. Cyfra 0 określa kolor neutralny i głęboki, 1 to popiel, 2 – opalizujący, 3 – złocisty, 4 – miedziany, 5 – mahoniowy, 6 – czerwonawy itd. To pomocne wskazówki, kiedy wybierasz farbę profesjonalną, która nie będzie miała na opakowaniu bezpośredniego zdjęcia koloru. Do takiej farby musisz dokupić również odpowiedni oksydant, czyli po prostu wodę utlenioną o określonym stężeniu. Im jest ono wyższe, tym wyższy stopnień rozjaśnienia.  Dostępne oksydanty mają stężenie 3%, 6% i 12% – ten pierwszy zalecany jest w przypadku farbowania ciemnych włosów. Dwa ostatnie są przeznaczone dla blondynek.

Fot. materiały prasowe

Domowe ombre

Jeśli chcesz zaszaleć i nie boisz się ryzyka, możesz spróbować zrobić domowe ombre. Wbrew pozorom jest bardzo proste i nie wymaga zawijania pasm w folię. Sprawdź filmiki instruktażowe dostępne w internecie. Aby rozjaśnić końcówki i nadać fryzurze letniego, muśniętego słońcem charakteru, podziel suche pasma na części i mocno natapiruj same końcówki. Pokrywaj włosy specjalną farbą do ombre kierując się pędzelkiem od dołu w górę . Pozostaw naturalny, dłuższy odrost i wmasuj farbę dokładnie w końcówki włosów. Podczas farbowania kontroluj w lustrze stan rozjaśnienia, jeśli zależy Ci na delikatniejszym efekcie – zmyj farbę przed czasem. Po farbowaniu dobrze odżyw końcówki!

Fot. Kari Shea / Unsplash

Jeśli chcesz szybko pokryć całe włosy farbą, aby ukryć odrosty lub siwe włosy, możesz zrobić to samodzielnie (nawet z tyłu głowy), używając wygodnej pianki, którą zaaplikujesz łatwiej niż farbę. Pianka koloryzująca Schwarzkopf utrzymuje się do 8 myć, także świetnie sprawdzi się do typowego odświeżenia koloru bez obaw o nieudany efekt.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie