JAK CZĘSTO powinnaś myć włosy? Quiz

Codzienne mycie nie jest najlepszym pomysłem...
JAK CZĘSTO powinnaś myć włosy? Quiz
Fot. pexels.com
20.04.2019

Piękne i zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety. Żeby utrzymać je w dobrej kondycji, niejednokrotnie musimy ciężko się napracować... Na kondycję włosów i skóry głowy ma wpływ wiele czynników - od naturalnego koloru pasm i strukturę, po wiek i poziom stresu. To wszystko ma też wpływ na częstotliwość mycia. Rozwiąż poniższy quiz i dowiedz się, jak często powinnaś myć włosy!

Zobacz też:Unikasz czarnych ubrań, bo masz TEN problem z włosami? Mamy na niego sposób

1. Jesteś naturalną blondynką, brunetką czy rudzielcem?

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na częstotliwość mycia włosów jest ilość produkowanego przez skórę głowy sebum. Jego ilość natomiast zależy od twojego naturalnego koloru włosów oraz pochodzenia etnicznego. 

Blondynka - 1 pkt

Brunetka - 2 pkt

Ruda - 3 pkt

2. Jaką masz naturalną strukturę włosów?

Struktura włosów ma również duże znaczenie i wpływ na częstotliwość mycia. Blondynki o prostych i cienkich włosach muszą myć włosy zdecydowanie częściej, ponieważ cienki włos nie wchłania łoju tak łatwo jak grubszy, przez co włosy wyglądają na nieświeże. Natomiast osoby posiadające falowane lub kręcone włosy dłużej utrzymują objętość u nasady.

Afro - 1 pkt

Falowane i kręcone włosy - 2 pkt

Proste włosy - 3 pkt

3. Czy prostujesz/kręcisz włosy przy użyciu prostownicy/lokówki?

Kontakt włosów z wysoką temperaturą powoduje ich uszkodzenie, przez co stają się one bardziej delikatne.

Regularnie - 1 pkt

Sporadycznie - 2 pkt

W ogóle - 3 pkt

4. Czy farbujesz włosy?

Również wszelkie zabiegi koloryzacji włosów, osłabiają ich strukturę.

Całe farbowane - 1 pkt

Refleksy - 2 pkt

Naturalne - 3 pkt.

Zobacz też:Jak się uczesać, gdy nie masz czasu umyć włosów? 7 boskich fryzur

5. Jak bardzo się stresujesz?

Podczas stresu rośnie poziom kortyzolu, co z kolei ma wpływ na testosteron i produkcję łoju.

Niski poziom stresu - 1pkt

Średni poziom stresu - 2 pkt

Wysoki poziom stresu - 3 pkt

6. Jak często ćwiczysz w domu/na siłowni?

Ruch jest bardzo ważny dla zdrowia oraz ciała, ale niekoniecznie dla twoich włosów. Po treningu włosy stają się tłuste, ponieważ skóra głowy zaczyna się pocić. 

Maksymalnie raz w tygodniu - 1 pkt

Ok. dwa razy w tygodniu - 2 pkt

Codziennie - 3 pkt

7. W jakim środowisku spędzasz najwięcej czasu?

Jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym mieście lub spędzasz dużo czasu w miejscach, w których przygotowywana jest żywność lub występują silne zapachy, włosy będą wymagały częstszego mycia, ponieważ będą szybciej się brudzić i wchłaniać nieprzyjemne zapachy.

W czystym środowisku - 1 pkt

Czasami w zanieczyszczonym środowisku - 2 pkt

Często w zanieczyszczonym środowisku - 3 pkt

Wyniki

Teraz zsumuj swoje punkty i zobacz, jak często powinnaś myć włosy.

7-11 punktów - myj włosy co pięć - siedem dni

Twój typ włosów i styl życia wskazują na to, że powinnaś myć włosy rzadziej niż inni. Obserwuj swoją skórę głowy, jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, pomyśl o użyciu toniku lub maski na skórę głowy albo zwiększ częstotliwość mycia. Powinnaś też stosować produkty do nawilżania włosów, np. olejki, które będą utrzymywać je w dobrej kondycji.

12-17 punktów - myj włosy co trzy, cztery dni

Mycie dwa razy w tygodniu jest odpowiednie dla wielu osób, a twój rodzaj włosów i styl życia wskazują na to, że należysz do tej grupy. Mycie co trzy lub cztery dni oznacza, że włosy i skóra głowy pozostają w optymalnym stanie. Ale pamiętaj, to nie jest żelazna zasada, jeśli musisz od czasu do czasu zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość myć, to znaczy, że twoje włosy tego potrzebują.

18-21 punktów - Umyj włosy codziennie lub co drugi dzień

Twój typ włosów i styl życia sugerują, że twoje włosy i skóra głowy wymagają bardzo regularnego mycia, więc powinieneś myć włosy codziennie lub co drugi dzień. Pamiętaj jednak, że mokre włosy łatwiej ulegają uszkodzeniu niż suche włosy, więc zadbaj o nie podczas prania i suszenia, a także staraj się ograniczyć ilość stylizacji ciepła, której używasz.

Jak prawidłowo myć włosy?

Przede wszystkim zacznij od wyboru dobrego szamponu. Jeżeli masz farbowane włosy, wybierz szampon do włosów farbowanych. Jeżeli masz kręcone, również warto sięgnąć po produkt dedykowany skrętom. Żeby dobrze oczyścić włosy z wszystkich zanieczyszczeń należy je myć dwukrotnie. Jednokrotne mycie włosów może sprawić, że włosy i skóra głowy będą niedomyte i szybciej się przetłuszczą. 

Zobacz też: Właścicielka kręconych włosów próbowała je ujarzmić przez 30 lat. Wreszcie znalazła genialny sposób

Fryzjer zrobił darmową metamorfozę bezdomnym ludziom
Fryzjer zrobił darmową metamorfozę bezdomnym ludziom - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.04.2019 22:32
14 punktów, a kiedy nie myje włosów dwa dni pod rząd to czuje się jakbym miała olej wylany na głowę :(
odpowiedz
Anonimka (Ocena: 5) 21.04.2019 07:56
14 pkt. Myć włosy co 3-4 dni? Nigdy. Nie w moim przypadku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.04.2019 13:24
14 pkt, a myję raz w tygodniu i nie dlatego, że są tłuste tylko dlatego, że oklapniete. By ZACZĘŁY mi się robić tłuste musiałabym ich nie myć 9 dni (i to nie moja opinia czy są tłuste czy nie tylko innych). Ale pracuję w domu, z dala od miasta, więc nie mają jak się brudzic nawet.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.04.2019 10:56
Myję teraz na tydzień. Przez pierwsze trzy dni po umyciu moje włosy są nieznośne. Sypkie, nieuczesywalne. Później dopiero daje się z nimi coś zrobić. Często też myje tylko włosy przy skórze głowy, bo kitka jest idealna i nie chce mi się jej myć, zresztą nie ma takiej potrzeby.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 20.04.2019 00:47
Wyszło mi 12 pkt, więc wg tego testu powinnam myć wlosy co 3-4 dni, ale myje codziennie i nie mam zamiaru tego zmieniać. Jak jeden dzień ich nie umyje to wyglądam jakbym wylala sobie olej na głowę, która z resztą zaczyna mnie okropnie swędzieć. Wolę nie wiedzieć co by było, gdybym nie umyła włosów przez 4 dni...
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie