Przegląd szczotek do stylizacji i modelowania włosów

Podpowiadamy, jak wybrać idealną szczotkę w zależności od twoich potrzeb.
Przegląd szczotek do stylizacji i modelowania włosów
fot. materiały prasowe
14.01.2019

Dobrze dobrana szczotka do stylizowania i modelowania włosów potrafi zdziałać cuda. Podkreślamy: dobrze dobrana. Bo nie ma szczotek uniwersalnych - inna szczotka potrzebna jest do włosów krótkich, inna do długich.

Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do poszczególnych funkcji jak np. do tapirowania, a osobne szczotki do odbijania włosów od nasady. Profesjonalna stylistka fryzur albo fryzjerka posiada odpowiednią wiedzę, dzięki temu może umiejętnie korzystać ze wszystkich rodzajów szczotek. W przypadku domowego użycia szczotek często na początku robimy to nieumiejętnie lub nie posiadamy odpowiedniej szczotki, pozwalającej na modelowanie fryzury. Jeśli nie macie pojęcia czym kierować się przy wyborze szczotki do stylizacji i modelowania, przeczytajcie nasz poradnik ułatwiający podjęcie decyzji.

Które szczotki nadają się do modelowania?

Szczotki do modelowania mają najczęściej kształt walca o różnej średnicy. W zależności od długości włosów, wybieramy te o średnicy 25 - 30 mm do włosów krótkich i półdługich oraz do modelowania poszczególnych partii fryzury (np. grzywki) albo większej między 40 a 80 mm. Te grube szczotki są idealne do modelowania włosów długich i gęstych. To na nich perfekcyjnie naciąga się włosy nadając pożądany kształt fryzury, objętość i piękne uniesienie od nasady. Najlepsze szczotki do modelowania mają specjalny, ażurowy korpus, który umożliwia przepływ powietrza wewnątrz szczotki – co znacznie skraca czas modelowania i sprawia, że włosy dłużej utrzymają nadany im kształt i są bardziej puszyste. Równie dobrze sprawdzają się w modelowaniu szczotki klasyczne, jak szczotka Olivia Garden. Naturalne sztywne włosie dzika osadzone na bambusowym walcu bez dziurek do wentylacji doskonale nadaje się do stylizacji nawet mocno splątanych włosów. Obok średnicy szczotki ważna jest także długość włosia - zbyt krótkie może sprawiać, że kosmyki będą wypadać ze szczotki.

Szczotka do modelowania z jonizacją

Dobrym zakupem będzie szczotka jonizująca. Jonizacja zamyka łuski włosów i nadaje gładkość i blask fryzurze. Jest to więc doskonałe rozwiązanie, kiedy zależy nam nie tylko na ułożeniu fryzury, ale i na nadaniu jej naturalnego blasku w krótkim czasie. Szczotka do modelowania z jonizacją da efekt zbliżony do tego, jak gdybyśmy używały dodatkowych kosmetyków wygładzających i nabłyszczających. Jonizacja sprawi także, że włosy nie będą się elektryzowały. Przykładem takich szczotek mogą być modele z kolekcji LUSSONI: Care&Style i Hot Volume czy Hourglass.

Szczotki do włosów antystatyczne

Obok szczotek jonizujących, doskonałe właściwości antyelektrostatyczne mają także szczotki tangle teezer. Bardzo ergonomiczny kształt, np. model Tangle Teezer Salon Elite - szczotka zaprojektowana przez brytyjskiego fryzjera Shaun P. umożliwiająca szybkie rozczesanie zarówno mokrych jak i suchych włosów bez ciągnięcia, wyrywania, łamania i elektryzowania. Te małe poręczne szczotki zawojowały rynek nie bez powodu i od kilku lat nie wychodzą z mody.

Tapirowanie - użyj specjalnej szczotki!

Szczotki do tapirowania, zwane też kokówkami, są cienkie, mają 3-5 rzędów włosia, a ich ergonomiczne rączki zakończone są szpikulcem. Najlepsze są modele z włosiem mieszanym – syntetyczno-naturalnym. Oprócz tapirowania, doskonale masują skórę głowy. Nie niszczą włosów u nasady i nie przyczyniają się do ich splątania, za to pomagają pięknie odbić fryzurę od głowy i nadać włosom zdrowy blask. Tu warto zwrócić uwagę chociażby na szczotkę marki LUSSONI Backcomb Brush z włosiem dzika.

Szczotka do modelowania włosów z włosia dzika

Szczotki z włosiem dzika nie bez powodu uznawane są za jedne z najlepszych szczotek do stylizacji. Włosie takie ma właściwości antyelektrostatyczne i jest na tyle sztywne, że doskonale sprawdza się w stylizacji włosów opornych. Jednocześnie nie ma tendencji do uszkadzania nawet delikatnych włosów, co znacznie ułatwia modelowanie osobom nie mającym doświadczenia.

Jak używać szczotki do modelowania?

Szczotki do modelowania należy używać zgodnie z jej przeznaczeniem. Dlatego jeśli często zmieniamy sposób uczesania albo lubimy eksperymentować z fryzurą, powinniśmy mieć w domu kilka szczotek. Bywa, że jedna fryzura wymaga użycia kilku szczotek - np. osobnej do naciągnięcia włosów i podkręcenia ich końcówek i osobnej do grzywki. Szczotki z syntetycznymi igiełkami często polecane są do włosów grubych i kręconych, a z włosiem mieszanym i naturalnym do cienkich i łamliwych. Pamiętajmy o tym, aby delikatnie szczotkować włosy, aby uniknąć ich uszkodzenia czy połamania. Modelowanie i stylizacja włosów wymagają cierpliwości i wprawy - ćwiczenie czyni mistrza.

Jaką szczotkę wybrać do włosów długich?

Włosy długie najlepiej poddają się szczotce o dużej średnicy z każdym rodzajem włosia:

  • naturalnym – np. wykonanym z włosia dzika lub borsuka,

  • syntetycznym – najczęściej z nylonu plastiku, winylu, metalu,

  • oraz mieszanym.

Stylizacja długich włosów zwykle jest czasochłonna, więc wybierając szczotkę warto zwrócić uwagę na jej niską wagę i ergonomiczną rączkę. Dzięki temu układanie fryzury będzie czystą przyjemnością.

Która szczotka sprawdzi się dobrze z krótkimi włosami?

Im krótsze włosy, tym mniejsza średnica szczotki. Tu, podczas modelowania, sprawdzą się także szczotki płaskie i półpłaskie. Włosy sztywne i grube łatwo poddadzą się kolcom metalowym lub plastikowym igiełkom. Cienkie i delikatne lepiej rozczesywać włosiem naturalnym i mieszanym. W przypadku fryzur typu pixie często jedna i ta sama szczotka może służyć do rozczesywania i stylizacji - jeśli stylizacja w ogóle jest potrzebna. Na pewno warto także do krótkich włosów kupić szczotkę tangle teezer: jeden raz przejedziemy po głowie i dobrze obcięta fryzura natychmiast uzyska swój kształt.

Gdzie kupię dobrą szczotkę do modelowania?

Nowoczesne szczotki do włosów ułatwiają i uprzyjemniają stylizację, modelowanie i rozczesywanie. Są wśród nich nie tylko modele antyelektrostatyczne, ale i jonizujące czy antybakteryjne. Ergonomiczne uchwyty znacznie usprawniają pracę profesjonalnych stylistek i stylistów fryzur.

Dobrą szczotkę do modelowania najlepiej kupić w branżowym sklepie zajmującym się dystrybucją profesjonalnych kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji włosów. Na półkach takiego sklepu znajdziemy zwykle to, co najlepsze, najnowocześniejsze oraz najskuteczniejsze. 

Dbanie o włosy to sama przyjemność. Jeśli mamy pod ręką wysokiej jakości kosmetyki oraz profesjonalne szczotki i grzebienie, możemy w domowych warunkach ułożyć spektakularne fryzury z włosów krótkich, półdługich i długich. Szczotki do włosów podobnie jak pędzle do makijażu są niezbędne do codziennej pielęgnacji. Profesjonalne stylizowanie i modelowanie włosów nie jest trudne, warto mieć także pod ręką najlepsze możliwe szczotki i akcesoria. Te kupimy w sklepie online: https://toolsforbeauty.eu/pl/.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie