Wypadanie włosów - jakie są przyczyny i jak zapobiegać?

Poznanie przyczyny jest kluczowe dla podjęcia odpowiedniego działania. Ważne jest też zapobieganie.
Wypadanie włosów - jakie są przyczyny i jak zapobiegać?
Fot. iStock
17.11.2018

Zadbane, lśniące włosy są oznaką zdrowia. Poza tym dodają uroku właścicielkom. Każda dziewczyna o takich marzy. A najlepiej, żeby były jeszcze długie i gęste. Niestety dla wielu osób płci żeńskiej z różnych przyczyn to nierealne marzenie. Jedną z najczęściej spotykanych jest nadmierne wypadanie włosów.

Dieta przeciw wypadaniu włosów – czy działa?

Ogólnie wypadanie włosów to normalny proces, zachodzący na co dzień. W ciągu każdego wypada nam 50-100 włosów. Dzieje się tak ze względu na osłabienie i zanik mieszków włosowych. Trzeba też nadmienić, że żywotność włosa nie przekracza 6. lat, w ciągu których przechodzi on 3 stadia. Pierwszym z nich jest faza wzrostu, drugim faza zamierania, a trzecim faza spoczynku. Właśnie wtedy, gdy znajduje się w ostatnim stadium, wypada. Około 3-5 proc. włosów na naszej głowie znajduje się w stanie spoczynku. Dlatego nie trzeba wpadać w panikę, gdy zobaczymy, że wypadają nam włosy.

O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, kiedy sypią się garściami. Można to zaobserwować podczas mycia czy czesania. Często pozostają także na szczotce, na podłodze czy poduszcze. Dobrze jest się im przyjrzeć i wtedy ocenić, czy mamy do czynienia z problemem. Dziewczyny, które zaobserwowały u siebie nadmierne wypadanie włosów, mówią, że podłogi i dywany w ich mieszkaniach są zasypane włosami, a kiedy je zbierają, powstają duże kołtuny. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak zacząć przeciwdziałać wypadaniu. Wcześniej jednak trzeba poznać przyczynę.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów

·         Przebyta choroba zakaźna

·         Choroby tarczycy, choroba Basedowa i Gravesa

·         Drastyczna dieta

·         Depresja

·         Silny stres

·         Operacja

·         Leki (np. na nadciśnienie, antybiotyki)

·         Zaburzenia hormonalne

O nadmiernym wypadaniu włosów spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi mówimy w przypadku kobiet po menopauzie, odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych i urodzeniu dziecka.

·         Błędy w pielęgnacji

·         Palenie papierosów

·         Obecność toksyn w organizmie

·         Niektóre zabiegi (ondulacja, farbowanie)

·         Nieodpowiednie ukrwienie głowy

·         Złe traktowanie włosów (ciasne upięcia, szarpanie itp.)

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się wspomnianym wyżej przyczynom i skonfrontować je z własną sytuacją. W przypadku chorób trzeba podjąć leczenie. Jeżeli żyjesz w stresie, postaraj się go ograniczyć. Rzuć palenie i dowiedz się, jak właściwie pielęgnować włosy. W miarę możliwości zrezygnuj z takich zabiegów jak farbowanie czy ondulacja. Bardzo ważna jest także dieta. Na nadmierne wypadanie włosów poleca się witaminy: A, C, E i witaminy z grupy B. Włącz do swojego jadłospisu m. in. takie produkty jak warzywa, drożdże, ryby i siemię lniane.

Cała prawda o łupieżu: Fakty & mity!

Co na wypadające włosy?

Olej

Jednym ze sposobów na zapobieganie wypadaniu włosów jest ich olejowanie. Metoda ta ma wiele zalet. Oprócz oczyszczenia skóry głowy i przyspieszenia wzrostu włosów, ukorzenia je w mieszkach. Dzięki temu proces wypadania zostaje zatrzymany.

Olej nakłada się zarówno na skórę, jak i na pasma. Przy jego wyborze należy kierować się porowatością włosów.

Aloes

Bardzo skuteczna będzie domowy masaż z wykorzystaniem aloesu. Zabierz się do niego wieczorem, przed pójściem spać. Liście aloesu obierz ze skóry i pokrój na małe kawałki. Następnie połóż je na miejsca, gdzie włosy są najbardziej przerzedzone. Zrób masaż tymi kawałkami. Potem nałóż na głowę ręcznik i połóż się spać. Z rana spłucz głowę wodą z odrobiną cytryny. Rezultaty będzie można zobaczyć po 3-4 tygodniach regularnego stosowania aloesu.

Cebula i miód

Kolejny domowy sposób polega na wykorzystaniu cebuli i miodu. Jedną białą cebulę zblenduj z trzema łyżeczkami miodu. Nałóż je na miejsca na głowie, gdzie włosy są najbardziej przerzedzone. Odczekaj 30 minut. Po tym czasie zmyj dokładnie głowę. Po około trzech tygodniach zobaczysz pierwsze efekty.

Marchewka, miód, oliwa z oliwek

Inna, warta polecenia, maseczka robiona jest z jednej marchewki, jednej łyżeczki oliwy z oliwek i dwóch łyżeczek naturalnego miodu. Zblenduj te składniki na gładką masę. Następnie nałóż ją na skórę głowy. Zrób masaż. Kolejny krok to nakrycie głowy ręcznikiem i odczekanie 20 minut. Potem spłucz włosy ciepłą wodą. Pastę z marchewki stosuj regularnie przez dwa tygodnie.

Żółtka

Jajka bardzo często są wykorzystywane do robienia maseczek do włosów. To dlatego, że zawierają mnóstwo witamin (A, D, E, H i z grupy B) i minerałów (magnez, sód, potas, mangan, cynk, krzem, miedź, żelazo, jod, fluor). W przypadku wypadających włosów, możesz zrobić kompres z żółtek. Na godzinę przed myciem wsmaruj w skórę głowy żółtka jajek. Potem okręć głowę ręcznikiem i odczekaj godzinę. Potem spłucz żółtko i umyj głowę szamponem.

Czarna rzodkiew

Sok z jej korzenia zdziała cuda. Możesz go wycisnąć za pomocą urządzenia albo zetrzeć korzeń na tarce i nałożyć na włosy, a potem wymasować. Sok wciera się w skórę głowy. Ta metoda nie tylko sprawia, że włosy przestają wypadać, ale pomaga również pozbyć się łupieżu.

Domowe receptury na piękne włosy

Którą z nich wybierzesz?

 

Polecane wideo

Kiedyś były „brzydkimi kaczątkami”. Dziś wypiękniały i zachwycają urodą!
Kiedyś były „brzydkimi kaczątkami”. Dziś wypiękniały i zachwycają urodą! - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.04.2020 17:31
moje włosy wypadały przez hormony, zmieniłam dietę i zaczęłam brać medere meme look mederelab.pl/produkt/meme-look-produkt/?utm_source=MC&utm_medium=BL&utm_campaign=OG i jest o wiele lepiej, pojawiło się też dużo młodych, nowych włosków
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.12.2018 12:35
u mnie fajnie się sprawdził zabieg mezoterapii skóry głowy który robiłam w gabinecie Dermedika
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.12.2018 17:05
Przyczyn może być wiele nawet od suszenia wygadają włosy.. i inne czyniki na to wpływają ja niedawno zauważyłam, że na mojej szczotce dużo włosów zostaje i zaczęłam stosować wcierkę do włosów Kaminomoto. W składzie praktycznie same zioła. Działa bo po pewnym czasie mi się gęstsze włosy zrobiły
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.12.2018 14:33
mi bardzo pomógł zabieg mezoterapii skóry głowy, wykonywałam w gabinecie Dermedika w Krakowie
odpowiedz
fiona (Ocena: 5) 20.11.2018 00:28
u mnie problem polegał na tym, że włosom brakowało biotyny. dopiero jak dostarczyłam im ją w postaci zawartej w szamponie i odżywce Biotebal to moje włosy odżyły. wreszcie przestały wypadać i wreszcie zaczęły wyglądać ładnie, być gęste i do tego zdrowie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie