9 mitów na temat włosów. Gdybyś nie wierzyła w te twierdzenia, miałabyś dłuższe i piękniejsze włosy

Poznaj najpopularniejsze kłamstwa.
9 mitów na temat włosów. Gdybyś nie wierzyła w te twierdzenia, miałabyś dłuższe i piękniejsze włosy
Fot. iStock
19.01.2018

Na temat tego, jak pielęgnować włosy, aby były zdrowe i szybko rosły, krąży wiele mitów. Dotyczą one także objawów, które postrzegamy jako złe. Okazuje się, że nie w każdym przypadku tak jest. Z mitami na ten temat postanowił rozprawić się portal brightside.me. Poznaj je, a wtedy będziesz mogła pozbyć się negatywnych nawyków pielegnacyjnych i wprowadzić takie, które przyniosą pozytywny efekt.

Spotkałyście się już z tymi mitami? My jeszcze nie.

Mit nr 1. Jeżeli często robisz sobie koński ogon albo koczek, narażasz włosy na osłabienie. Będą wypadały jeszcze bardziej

Tak się dzieje tylko w przypadku, gdy zbyt ciasno zwiążesz włosy i odczuwasz ból. Fryzura sama w sobie nie powoduje osłabienia włosów – czytamy na brightside.me. Wręcz przeciwnie, zarówno dzięki jednej, jak i drugiej, zapobiegasz uszkodzeniom włosów.

Zobacz także: TOP 10: Najpiękniejsze fryzury na studniówkę

mity na temat włosów

Fot. unsplash.com

Mit nr 2. Możesz się zarazić łupieżem

Łupież jest nieestetyczny i nie chce go mieć żadna z nas. Pojawia się wtedy, gdy nasze gruczoły łojowe pracują bardziej niż normalnie powinny. To sprawia, że skóra łuszczy się, a białe płatki sypią się nam na ramiona. Instynktownie nie chcemy mieć kontaktu fizycznego z osobą, u której widzimy łupież, ale myślenie, że można się nim zarazić jest bezpodstawne. Oczywiście nie znaczy to, że nie warto pilnować higieny osobistej, np. zamiast używać swojego grzebienia, korzystać z cudzego.

Mit nr 3. Blondynki mają mniej włosów niż brunetki

Blond włosy są cieńsze niż ciemne. To właśnie sprawia, że wyglądają, jakby było ich mniej. W rzeczywistości blondynki mają więcej włosów niż brunetki czy rude. Zostało to potwierdzone naukowo. Najgrubsze są rude włosy i tym samym wyglądają na najzdrowsze.

Mit nr 4. Prostowanie keratyną jest dobre dla twoich włosów

Prostowanie za pomocą keratyny daje ładny efekt. Włosy wyglądają zdrowo. Mimo wszystko ten zabieg z pewnością nie przysłuży się ich kondycji. Formuła prostowania zawiera te same składniki, których używały nasze mamy do chemicznego falowania. W rzeczywistości niszczy włosy, a nie pielęgnuje.

mity na temat włosów

Fot. unsplash.com

Mit nr 5. Jeżeli podetniesz dziecku włosy, zanim skończy rok, będą bujniejsze

Na początku włosy dziecka przypominają puch. Jeżeli je przytniemy, struktura odrostów będzie przypominać strukturę włosów dorosłych osób. Stąd wziął sie ten mit. Prawda jest jednak taka, że podcinanie nie ma żadnego znaczenia.

Mit nr 6. Im częściej podcinasz włosy, tym szybciej rosną

Jak już wspomniałyśmy w poprzednim podpunkcie, podcinanie nie ma wpływu na wzrost włosów. Strzyżenie nie pomoże także na gęstość, ponieważ ilość mieszków włosowych jest określona genetycznie.

Mit nr 7. Suszenie włosów je niszczy

Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy włosy nie są chronione. Użycie specjalnego produktu do stylizacji, np. pianki do włosów, sprawi, że włosy nie zostaną uszkodzone. Tak samo w przypadku użycia lokówki.

Zobacz także: Czy mężczyźni chcą się żenić z blondynkami?

mity na temat włosów

Fot. unsplash.com

Mit nr 8. Zarówno szampon, jak i odżywka powinny być nałożone na całą długość włosów

Zasada jest taka, że szamponu używamy na skórę głowy, a odżywkę nakładamy na końce włosów. Resztki szamponu spływające podczas płukania wystarczą, aby zmyć brud z całej długości. Odżywkę nakładamy na końce, ponieważ one są najbardziej przesuszone i wymagają nawilżenia.

Mit nr 9. To źle, jeżeli tracisz dużo włosów

Kiedy zauważamy, że wypada nam bardzo duża ilość włosów, zaczynamy się niepokoić. Jednak nie zawsze musi to oznaczać coś złego. Dwa razy w roku przechodzimy fazę zwaną fazą spoczynkową mieszka włosowego. Ma ona miejsce wiosną i jesienią. Wtedy włosy nie rosną, a jedynie „leżą” na głowie. Dlatego tak wiele włosów wypada. Potem w opróżnionych mieszkach włosowych pojawiają się nowe włosy. Nie lekceważ jednak wypadania, gdy trwa ono dłużej niż miesiąc.
 

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.01.2018 18:51
To mit ze prostowanie keratyna jest dobre dla włosów? XD oczywisice ze jest dobre. ,,Wprasowywanie" keratyny uzupełnia pootwierane łuski, włosy sa gladkie i odzywione, a to ze sa wyprostowane to tak naprawde efekt uboczny
odpowiedz
erem (Ocena: 5) 19.01.2018 22:25
Kończe w tym roku fryzjerstwo w szkole policealnej i szczerze - każda z nas ma inne przyzwyczajenia, każda ma inne metody i każda ma inne włosy. Warto od czasu do czasu iść do fryzjera, na pewno warto nawilżać i odżywiać włosy, warto je podcinać i unikać wystawiania ich przesadnie długo na działanie suszarek czy prostownic. Zasad jest dużo, ale kosmetyków też całe mnóstwo. Każda znajdzie na pewno coś dla siebie, w cenie dogodnej i takiej, która każdej z nas odpowiada.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.01.2018 20:19
Bardzo ciekawy artykuł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo