Jakich błędów unikać podczas farbowania włosów w domu?

Jeżeli nie będziesz przestrzegać tych wskazówek, efekt koloryzacji może być koszmarny.
Jakich błędów unikać podczas farbowania włosów w domu?
fot. Thinkstock
24.07.2016

Której z nas nie zdarzyło się kiedyś wyjść od fryzjera z płaczem? Powodem niezadowolenia bywają najczęściej zbyt krótko obcięte włosy, brzydka fryzura weselna lub włosy, które po koloryzacji wyglądają inaczej niż sobie wyobrażałyśmy. Dlatego wiele kobiet decyduje się na samodzielne przeprowadzenie zabiegu w domu. Co prawda jest to odrobinę ryzykowne, ale dla chcącego nie ma żadnych przeszkód. Poza tym jest dużo zalet samodzielnego farbowania włosów. Nie trzeba dojeżdżać do salonu i dostosowywać się do harmonogramu pracy fryzjerki. No i ten najważniejszy – oszczędzamy sporą sumę pieniędzy. Korzyść odczują zwłaszcza kobiety o długich włosach.

Do domowej koloryzacji trzeba się odpowiednio przygotować. Popełnione błędy mogą kosztywać nie tylko stratę pieniędzy za farbę, ale także zrujnowane włosy. Podpowiadamy, o czym pamiętać, żeby proces przebiegł bezpiecznie, a efekt był co najmniej zadawalający.

Zobacz także: 100 lat damskich brwi. Jak się zmieniały i kiedy wyglądały najlepiej?

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Wybierz farbę

Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniej farby. Popatrz na wszystkie próbki, a potem postaraj się określić odcień swoich naturalnych włosów. Wybierz farbę o dwa tony jaśniejszą albo o dwa tony ciemniejszą – to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeżeli chcesz pogłębić kolor i wahasz się pomiędzy dwoma odcieniami, wybierz ten jaśniejszy. Może się zdarzyć, że coś pójdzie nie po Twojej myśli. Wtedy łatwiej będzie wrócić do naturalnego odcienia.

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Upewnij się, że wybrałaś odpowiedni odcień

Oprócz samej barwy bardzo ważny jest także odcień. W tym przypadku trzeba się kierować następującą zasadą: kobiety o ciepłym kolorycie skóry powinny wybierać barwy o złocistych, miodowych czy kasztanowych odcieniach. Natomiast dziewczyny o chłodnej cerze neutralne i przygaszone. Żadnych czerwieni, złota i miedzianych refleksów.

Zobacz także: Najseksowniejsze (i najbardziej szpecące) fryzury według facetów

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia

Zanim zamienisz łazienkę w swój prywatny salon fryzjerski, upewnij się, że zgromadziłaś wszystkie potrzebne narzędzia. Po pierwsze załóż na siebie starą koszulę albo szlafrok. Dzięki temu nie będziesz się martwić, że zachlapiesz ubranie. Przygotuj również ręcznik i wazelinę/krem, żeby zabezpieczyć skórę przed zabarwieniem. Poza tym fryzjerski ekwipunek powinien zawierać rękawiczki, klipsy do podpinania włosów i grzebień. Jeżeli kupiłaś farbę bez aplikatora, musisz zaopatrzyć się także w pojemnik do rozrobienia farby.

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Przygotowywanie farby

Istotne jest, aby nie rozrabiać farby na długo przed koloryzacją, bo dojdzie do utlenienia. Farba zmienia wtedy barwę. Po zafarbowaniu włosów możemy być niemiło zaskoczone. Niektórzy fryzjerzy zalecają nawet rozrabianie farby dwukrotnie, w przypadku, kiedy proces koloryzacji trwa długo, czyli u pań z długimi włosami. Farba powinna być bardzo dokładnie rozrobiona, należy także przestrzegać odpowiednich proporcji. Niedbalstwo może skutkować przykrą niespodzianką.

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Proces farbowania

Jeżeli już miałaś farbowane włosy i Twoim zadaniem jest głównie pokrycie odrostów, pamiętaj, żeby nie nakładać od razu farby na całość. Zacznij od odrostów, a końce (zwłaszcza jeśli są mocno przesuszone i zniszczone) pokryj farbą na kilka minut przed czasem, kiedy powinnaś ją spłukać. W ten sposób unikniesz różnicy w kolorze. Przed koloryzajcą koniecznie wykonaj test na alergię. Mało która kobieta to robi, bo każda myśli, że jej nic złego nie spotka, ale na forach internetowych można przeczytać mnóstwo nieciekawych historii na ten temat.

farbowanie włosów w domu

fot. Thinkstock

Dzielenie włosów na sekcję

Podczas procesu koloryzacji bardzo ważne jest dotarcie do wszystkich kosmyków. W tym celu trzeba dobrze rozczesać włosy i podzielić je na sekcje. Możesz to zrobić za pomocą klipsów. Nie wolno także zapomnieć o zasadzie, że włosy szybciej łapią kolor pod wpływem ciepła. Dlatego jeśli będziesz pokrywać odrosty, zacznij od tyłu głowy, potem nałóż farbę na boki, a na końcu na czubek – to najcieplejszy obszar. Trzymaj farbę na włosach zgodnie z czasem podanym na instrukcji.

Po zafarbowaniu włosów warto zadbać o nałożenie specjalnej odżywki. Włosy po koloryzacji potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Zobacz także: Czy potrzebujesz nowej suszarki?

 

Źródło: www.harpersbazaar.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie