Jak zapuszczać włosy? (Jeśli robisz to niewłaściwie, nigdy nie będą długie i piękne!)

Marzą ci się długie, zdrowe, błyszczące włosy, które będą twoją wizytówką? Podpowiadamy, w jaki sposób należy je zapuszczać.
Jak zapuszczać włosy? (Jeśli robisz to niewłaściwie, nigdy nie będą długie i piękne!)
20.12.2014

Długie włosy to domena kobiet – nie ma co do tego wątpliwości. Są ozdobą twarzy, zwracają uwagę, świadczą o zdrowiu i urodzie. Jeśli jednak nie znamy zasad dotyczących ich zapuszczania i pielęgnacji, nie będą twoją wizytówką, zwłaszcza że włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia.

Z dala od ciepła

Włosy rosną o ok. 1-3 cm w ciągu miesiąca. Jednak nawet jeśli je zapuszczasz, musisz pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek. Ale uwaga – nie rób tego zbyt często; najlepiej co trzy miesiące, co pozwoli ci zachować zdrowy wygląd włosów, ale też pomoże uzyskać pożądaną długość. Końcówki możesz podciąć u fryzjera albo sama – w tym celu przydadzą profesjonalne fryzjerskie nożyczki. Kosmyki wystarczy skrócić o ok. 1 cm, nie więcej.

Chcesz, żeby twoje włosy były długie i zdrowe, a nie tylko długie, prawda? Lepiej trzymaj się więc z daleka od urządzeń do stylizacji włosów. Wysoka temperatura wysusza kosmyki i sprzyja ich puszeniu. Powinnaś zrezygnować z suszarki, prostowniczy, lokówki czy termoloków. Jeśli jednak nie możesz poczekać, aż włosy wyschną same, susz je letnim nawiewem, a suszarkę trzymaj minimum 20 cm od głowy. Natomiast zanim sięgniesz po prostownicę czy lokówkę, konieczne pokryj włosy produktem termoochronnym, który zawiera składniki zabezpieczające kosmyki przed ciepłem.

Uwaga na słońce – jego nadmiar może wysuszać, osłabiać włosy i wypłukiwać kolor. Szkodliwe jest też gorące powietrze, słona woda i chlor. Jeśli więc słońce jest ostre, trzeba nosić kapelusze, a w czasie mycia nakładać na kosmyki pielęgnującą i ochronną odżywkę.

NIE dla agresywnych zabiegów

Na czas zapuszczania włosów należy trzymać się z daleka od wszelkiej chemii. Niezalecane są intensywne zabiegi oraz farby zawierające obciążające włosy składniki. Najbardziej zaszkodzi ci zabieg rozjaśniania. Lepiej sięgnąć po szampony koloryzujące albo oddać się w ręce profesjonalisty, który wybierze mniej agresywną farbę i zaproponuje regenerujący zabieg po farbowaniu. Ograniczyć powinnaś też kosmetyki do stylizacji – pianki, lakiery, żele. Od ich namiaru włosy tylko się wysuszą, staną się słabe i kruche. A przecież nie o to chodzi.

włosy

Włącz do diety kaszę jaglaną, soczewicę, soję, kaszę gryczaną i jęczmienną. Jedz pestki dyni i słonecznika, suszone morele, owsiankę, cielęcinę, jajka, chudy nabiał, ryby i owoce morza, banany, jabłka, awokado, pomidory, truskawki, wiśnie. Bardzo dobrze na kondycję włosów wpłyną drożdże, orzechy i zioła.

Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, ziołowe herbaty. Odpowiednie nawodnienie organizmu przełoży się na stan włosów – będą błyszczące, mocne, sprężyste.

Trzymaj się natomiast z dala od niezdrowej, przetworzonej żywności, która osłabia organizm i źle wpływa na stan włosów. Chodzi o fast foody, jedzenie typu instant, słone przekąski, słodycze, gazowane napoje, duże ilości cukru i soli.

EPN

włosy

Podczas wycierania mokrych kosmyków nie wolno ich szarpać ani agresywnie trzeć ręcznikiem. Ostrożnie też z rozczesywaniem. Niektórzy zalecają, aby pominąć rozczesywanie włosów, gdy są mokre. A jeśli tak robisz, rozczesywanie zacznij od dołu, chwytając niewielką kępkę włosów.

Kiedy włosy urosną, może się korcić, aby spiąć je spinką albo frotką. Oczywiście jest to zrozumiałe, ale zwróć uwagę, czy gumka nie jest zbyt ciasna. W przeciwnym wypadku może to zaszkodzić twoim włosom.

Dieta to podstawa

Żeby włosy zachwycały blaskiem i dobrą kondycją, nie obejdzie się bez właściwie skomponowanej diety. Włosy potrzebują witamin, minerałów, zdrowych tłuszczów i innych cennych związków. Doskonale na ich kondycję wpłyną zdrowe oleje roślinne – kokosowy, z oliwek, lniany, z pestek dyni i winogron, rzepakowy, słonecznikowy, z wiesiołka. Zalecane warzywa to szpinak, brukselka, brokuły, kalafior, kapusta, fasolka szparagowa.

włosy

Zapuszczanie włosów wymaga ich systematycznej pielęgnacji. Koniecznie sprawdź jednak, czy sięgasz po właściwe kosmetyki. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez Polki jest stosowanie kosmetyków nieodpowiednich do rodzaju włosów. Wskazówki dotyczące pielęgnacji daje Caroline Wilding, przedstawicielka firmy produkującej kosmetyki John Frieda w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. „Ważne jest, abyśmy stosowali produkty zawierające składniki pomagające chronić włosy, nawilżając je i przywracając je do życia”.

Do pielęgnacji długich włosów przyda się serum, które pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji – to bardzo ważne, jeśli je zapuszczasz. „Polecam bardzo przy długich włosach stosowanie serum po spłukaniu odżywki. Serum nakładamy w niewielkiej ilości na całej długość włosów. Rozczesujemy na wilgotnych włosach, wtedy produkt się bardziej rozcieńcza i jest delikatniejszy” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle stylista fryzur Franek Hurny z salonu Milek Design.

włosy

Trzeba też dbać o skórę głowy – jeśli będzie zadbana, takie same będą też twoje kosmyki. Ważne jest złuszczanie martwego naskórka. Pomoże w tym peeling enzymatyczny, który powinno się wykonywać raz w tygodniu. „Peeling poprawia kondycję i strukturę włosa. Powoduje, że włosy są odbite od nasady. Dotarcie tlenu do skóry głowy jest bardzo utrudnione, ponieważ włosy przylegają do skóry. Peeling powoduje, że cebulki są zacementowane, odbite. Substancje odżywcze mają lepsze dojście do mieszka włosowego” – wyjaśnia Agnieszka Staszewska, trycholog-stylistka z Anlaya Day Spa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

O tym też pamiętaj

Włosy zawsze spłukuj letnią wodą, pamiętając, że ostatni strumień powinien być chłodny. Pamiętaj, że podczas spłukiwania włosów trzeba trochę cierpliwości – woda musi być całkowicie czysta. Gdy myjesz włosy, wykonaj przy okazji masaż skóry głowy. Korzystnie wpłynie to na ukrwienie.

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 4.71 / 5
edyta (Ocena: 5) 29.04.2020 16:29
Ja stosuję witaminy medere look, teraz, skoro siedzę w domu to nakładam też olejki, żeby zniszczone końce się nie kruszyły, w przyszłości jak już mam zamiar nie traktować ich farbami... po 2 miesiącach z witaminami mam 7 cm przyrostu, włosy się w końcu nie puszą, nie mogę się doczekać aż będę miała same naturalki <3
odpowiedz
porgy (Ocena: 5) 15.02.2018 20:04
włosów. I już widzę, że o wiele mniej włosów wypadaDługo moje włosy kompletnie nie chciały rosnąć, a po porodzie jeszcze zaczęły wypadać. Zaczęłam więc brać parę tygodni temu tabletki biotebal, bo zawierają biotynę, która hamuje wypadanie i pobudza porost
odpowiedz
annaa (Ocena: 5) 27.01.2015 14:32
3
odpowiedz
Zośka3 (Ocena: 5) 22.01.2015 12:20
Polecam Serum A+E Biovax, jet genialny...i bez parabenów. Niedawno nabyłam, świetne.
odpowiedz
Megis (Ocena: 5) 11.01.2015 20:39
Chłodne spłukiwane włosów , chłodne powietrze z suszarki i seria nawilżająca Chantal Sessio , gwarantują ładne, mocne, lśniące włosy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie