Ekspert ostrzega: Sweet focie ze znajomymi grożą... WSZAWICĄ!

Wszy mają się coraz lepiej. Szczególnie na głowach nastolatków.
Ekspert ostrzega: Sweet focie ze znajomymi grożą... WSZAWICĄ!
28.02.2014

Na Facebooku, Instagramie i innych serwisach społecznościowych rządzi niepodzielnie od kilku lat. Przez jednych uważane za szczyt obciachu, przez innych – za najlepszy sposób na podzielenie się ze znajomymi swoją radością. Selfie, sweet focia, fotka z rączki, czy wulgarnie samoje***. Mechanizm powstawania takiego zdjęcia nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy chwycić smartfon z wbudowanym aparatem i kliknąć. Na pierwszym planie Ty, a w tle cokolwiek, co tylko uznasz za stosowne. Każdego dnia sieć zalewają tysiące tego typu fotek. Nic więc dziwnego, że „selfie” zostało uznane za słowo roku 2013 przez prestiżowe wydawnictwo Oxford University Press.

Jeśli uznajesz, że fotografowanie samej siebie to nie najlepszy sposób na zaistnienie, zawsze możesz zaprosić do wspólnego zdjęcia swoich znajomych. Głowa przy głowie, koniecznie z wydętymi ustami i ładnym tłem. Już nikt nie zarzuci Ci próżności. W końcu uwieczniłaś nie tylko siebie, ale także przyjaciół, z którymi tak świetnie się bawisz. Pokazujesz się jako dusza towarzystwa, a to zawsze jest w cenie.

Masz co do tego wątpliwości? Całkiem słusznie. Zbiorowe selfie niesie za sobą nie tylko ryzyko wyśmiania przez postronnych obserwatorów, ale także... poważne konsekwencje zdrowotne! Amerykański specjalista cytowany przez lokalny serwis internetowy z San Francisco ostrzega – taka zabawa może się źle skończy, a wszystkiemu winne są wszy!

selfie

Cytowany przez portal z San Francisco McQuillan twierdzi, że selfie naraża młodzież nie tylko na nieprzyjemne wszy, ale także... poważne uzależnienie. Potrzebę wykonywania tego typu zdjęć porównuje do palenia papierosów czy sięgania po marihuanę. To moda, która z czasem staje się koniecznością.

- Kiedy spotykam młodych ludzi, pytam ich co myślą o sweet fociach. Wszyscy przyznają, że robią je niemal codziennie. Tak, to może być fajna zabawa, ale rodzice powinni zwrócić na to uwagę. Ryzyko wynika nie tylko z faktu, że zdjęcie może trafić w niepowołane ręce. Konsekwencje zdrowotne, w tym szczególnie wszy, które nagle powróciły do nas ze zdwojoną siłą, także powinny skłaniać do refleksji – tłumaczy.

Chyba czas przyjrzeć się swojej głowie...

selfie

Cytowany przez portal sfist.com Marcy McQuillan na co dzień zajmuje się tym problemem. Pracuje w firmie produkującej specyfiki pomagające walczyć z krępującą przypadłością na skórze głowy. Teoretycznie powinien być zadowolony z rozprzestrzeniania się wszawicy wśród swoich rodaków, więc tym bardziej należy docenić jego troskę. Jego obawy potwierdzają wszystkie statystyki – wszy, z którymi poradziło sobie większość rozwiniętych krajów, powracają ze zdwojoną siłą.

W ubiegłym roku w samych Stanach Zjednoczonych odnotowano więcej przypadków wszawicy, niż w kilku ubiegłych. Najbardziej narażeni są młodzi ludzie, a zdaniem ekspertów dużą rolę odgrywają właśnie sweet focie. Nastolatkowie, chcąc uchwycić w kadrze swoich znajomych, stykają się głowami. W tym momencie owady wędrują z zarażonej osoby na skórę pozostałych.

Choć wytłumaczenie postępującej epidemii wydaje się mało poważne, z jakiegoś powodu przypadłość ta dotyka przede wszystkim nastolatków. Nie dzieci z wieku przedszkolnym, które mogłyby nabawić się wszy w czasie leżakowania, ale właśnie w wieku 13-17 lat. Ekspert ze swoimi obawami idzie o krok dalej...

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2014 21:48
i fajnie, niech zawszawiają te nastolatki stojące przed lustrami w kiblach szkolnych z dziubkami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2014 03:38
ja nie mam zawszawionych koleżanek ,a nawet profilaktycznie myję włosy raz w tygodniu szamponem antywszowym bo po nim mam ładne włosy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2014 14:55
Jasne, a uściśnięcie komuś ręka na powitanie grozi zarażeniem się trądem, całowanie się z kimś grozi próchnicą, a siedzenie w miejscu gdzie siedziała inna osoba grozi zarażeniem się AIDS
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2014 14:28
Dlatego nie robię sobie zdjęć z byle kim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2014 14:18
nie przesadzacie? xd
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo